Őszi tennivalók a kiskertben

Őszi tennivalók a kiskertben

Az ősz legmeghatározóbb kerti munkálatai közé tartozik a szüret, betakarítás, begyűjtés. Pincébe, padlásra, kamrába, verembe kerülnek az idén termett gyümölcsök, zöldségek. A megfelelő begyűjtés és tárolás fontos, hiszen az egész évi munkánk veszhet kárba, ha nem elég hideg vagy nem elég tiszta a pince, verem vagy kamra.

Farkas Attila

2015. szeptember 26., 17:142015. szeptember 26., 17:14


Fontos a pince fertőtlenítése

Fontos, hogy fertőtlenítsük a pincét. Amennyiben pincében tároljuk a zöldségeket, gyümölcsöket a tél folyamán, akkor ennek kitakarítása, fertőtlenítése az egyik legfontosabb nyár végi, ősz eleji munkálat. Minden polcot, rudat, keretet és más mozgatható faelemet hordjunk fel napos helyre, és alaposan mossuk le, majd szárítsuk meg a napon – a napsütésnek is bizonyos mértékig fertőtlenítő hatása van. Fontos, hogy ne maradjon semmi az előző évi növénymaradványokból a polcokon, jó esetben még azoknak a lenyomata sem, hogy a penészes, rothadásos fertőzések a következő tél során ne vagy csak kis mértékben jelenjenek meg. Ha van rá lehetőségünk, cseréljük ki a régi polcokat újakra, és végül permetezzük le őket 1%-os réz-szulfát-oldattal.

A kiürített pincét meszeljük ki, nemcsak esztétikai okokból, hanem mert a falak és mennyezet lemeszelése is alapos fertőtlenítést jelent. Javítsuk ki a falak repedéseit, az ablakokon a dróthálót, hogy az ősszel tömegesen menedéket kereső egerek ne juthassanak be a pincébe. A termés lehordását megelőzően már elkezdhetjük a pincét éjszakánként szellőztetni, hogy megfelelően lehűljenek a falak.

Tartósítás, hagymás növények

Ha nem sikerült bőségesen termelni mindenből, akkor minél jobban kell gazdálkodnunk azzal, amink van. Pincébe, padlásra, verembe nem szabad olyan gyümölcsöt, zöldséget eltenni, amely sérült vagy betegség jeleit mutatja, mert a romlás átterjed majd az egészséges termésre is. A sérült termést viszont pazarlás lenne eldobni vagy takarmánynak használni, ebből a még egészséges részt érdemes szeletelve aszalni, szárítani, befőttet, kompótot készíteni.

Fontos ilyenkor a tavasszal virágzó hagymás növények telepítése is. Szeptember közepétől már telepíthetjük a nárciszokat, sáfrányokat (tavaszi kikerics), következő hónapban pedig a tulipánokat is. Az ősszel telepített hagymások következő év tavaszán a vártnál korábban és meglepően szépen fognak virágozni. Ha jácintot vagy tulipánt szeretnénk karácsonyra hajtatni, akkor szeptember közepéig el kell ültetni a hajtatásra szánt hagymákat.

Készülődés a fagyokra

Készüljünk a kora őszi fagyokra: a hónap második felétől már számíthatunk éjszakai fagyokra, főleg a kert huzatosabb részein. Ezért, hogy meglepetés ne érjen, kezdjük védeni azokat a fagyérzékeny növényeket, amelyeket még virágoztatni szeretnénk, ilyen például a krizantém. A kora őszi fagyok ellen elég egy vékony, fátyolszerű anyag vagy néhány újságpapírból készített „kalap” is.

Ilyenkor kell szaporítani a lágy szárú évelő dísz- és fűszernövényeket: vegetációs periódusuk végén lehet ezeket tőosztással könnyen szaporítani. Ha az elöregedett, túlságosan elnőtt töveket akarjuk megfiatalítani vagy megkisebbíteni, arra is szeptember-október a megfelelő időszak. Ugyanez vonatkozik a rebarbarára, léstyánra, tárkonyra, spárgára is. Ha szaporítani vagy szétosztani szeretnénk, akkor erre levélszáradás után kerítsünk sort.

A lehullott gyümölcsökről

Szedjük össze a lehullott gyümölcsöt. A kora ősszel lehullott almát, körtét naponta szedjük fel, ugyanis a földön maradva terjesztik az úgynevezett moníliás fertőzést, lehetőséget nyújtanak az almakukacoknak arra, hogy a talajba bebábozódjanak, ott átteleljenek, és a darazsakat is a kertbe vonzzák.

A lehullott gyümölcsöket komposztálhatjuk, vagy hasznosíthatjuk gyümölcspálinkának, takarmánynak. Ilyenkor esedékes az áttelelő zöldségek vetése. A hónap végén, következő hónap elején már vethetjük az áttelelésre szánt zöldségmagokat, ezekből tavasszal majd korábban bújnak ki és indulnak fejlődésnek a növények. Ilyen a spenót, saláta, petrezselyem. A fokhagymával, dughagymával, zöldborsóval még várjunk október közepéig.

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)