Önkéntes nők segítik a lánglovagokat

Önkéntes nők segítik a lánglovagokat

Szokatlannak számít Erdélyben, hogy nők is dolgoznak tűzoltóként – viszont a mintegy harmincfős székelykeresztúri Villám Önkéntes Tűzoltó Egyesületben öt teljes jogú női tag tevékenykedik. Szabó Rozáliával, Balázs Piroskával és Szali Évával, valamint Szali Mózessel, az egyesület elnökével a szertár udvarán, a csapat második otthonává vált helyszínen beszélgettünk.

Veres Réka

2014. június 14., 19:012014. június 14., 19:01

„Magától adódott, hogy mi is tagjai legyünk az egyesületnek” – mondták el a hölgyek, akik a kezdetektől támogatták az egyesületet. Az alapító tagok feleségeként mindig ott álltak társaik mellett, sokszor helyettesítve őket a gyűléseken, így természetes módon épültek bele az életmentő csapatba.

Erdélyben gyerekcipőben jár az önkéntesség

„Bár a tűzoltásban nem veszünk részt aktívan, mi is mindent végigcsináltunk, amit a férfiak” – mondta el Szali Éva az alapképzésről. Mint kiderült, szakmai oktatásban is részesültek a hölgyek, az egyesület férfi tagjaival együtt alapfokú elsősegélynyújtó, mű­szakimentő- és búvárképzésen vettek részt a hatékonyabb beavatkozás érdekében. Egyrészt jobb rálátásuk lett, hogy miből áll az, amit férjük vállalt, másrészt ők is alkalmassá váltak arra, hogy beavatkozzanak. Az egyesület női tagjai ritkán küzdenek a lángokkal, viszont az önkéntes tűzoltó egyesület háttértevékenységeit teljes gőzzel végzik.

„Mindenkinek megvan a saját feladata, viszont olykor elég nehéz egy férfiak által dominált világban érvényesülni” – mutatott rá Balázs Piroska, aki az árvíz sújtotta településeken végzett tevékenysége alatt találkozott először előítéletekkel. A nők szerint inkább a kívülállók kérdőjelezik meg segítségüket, véleményük szerint ez az egyik oka annak, hogy Erdélyben még gyerekcipőben jár az önkéntesség.

„Magyarországon egy önkéntes tűzoltó szervezetnek sokkal több női tagja van, Erdélyben viszont a társadalmi előítéletek miatt ez ritkább jelenség” – szólt hozzá a témához Szali Mózes. Mint kifejtette, annak ellenére, hogy nem a beavatkozás a nők elsődleges feladata, háttérmunkájuk ugyanolyan fontos az életmentésben, hiszen segítik a férfiak munkáját. A nők azok, akik éjszakai riasztáskor felkészítik társaikat, ugyancsak ők azok, akik hosszabb bevetéseken átveszik a logisztikai feladatokat, ezzel támogatva a férfiakat, valamint ha sűrűsödik a program, akkor átveszik a teendőket.

„Magyarországon a nők sokszor orvosként vagy asszisztensként csatlakoznak a tűzoltó egyesületekhez. Erdélyben is van már példa arra, hogy egészségügyi szakemberekkel egészítették ki a tűzoltó csapatot” – részletezte az egyesület elnöke. A szé­kelykeresztúri önkéntesek is azon dolgoznak, hogy együttműködjenek az egészségügyi dolgozókkal, így csapatuk nyitott bárki irányában, aki hivatásának érzi az életmentést. „Az egyesület összes rendezvényén, hagyományőrző tűzoltó versenyein, jótékonysági bálokon, a napköziseknek és iskolásoknak szervezett foglalkozásokon, bográcsolásokon mindig ott vagyunk” – mondták el büszkén a nők.

A vészhelyzet a hétköznapok része

Mint kiderült, komoly lelki vetülete is van a folytonos készenlétnek, a hirtelen riasztásoknak. A családi életet is befolyásolja, sokszor a hétköznapokat, az előre tervezett programokat teljesen felborítja egy hívás. „Már kezdtük megszokni, hogy semmi sem biztos, az első alkalmak viszont nagyon aggasztóak voltak” – mondta el Szali Éva azokról az esetekről, amikor pillanatok alatt rohannak ki a tűzoltók otthonról.

„Ki tud még aludni, amikor az éjszaka közepén elmennek tűzet oltani?” – tette fel a kérdést Balázs Piroska, rámutatva, hogy akármennyire is felkészült egy tűzoltó, mindig történhet valami, mindig ott van a félelem és a féltés, hiszen nemcsak ismeretlen emberek vannak veszélyben, hanem a családjuk is. A telefonkapcsolat hiánya, a kockázatos helyzetekről érkező kevés információ folytonos izgalomban tartja a keresztúri tűzoltónőket, viszont pont ettől váltak erőssé. „Csak akkor lesz teljes egy csapat, ha van női és férfierő is, mint a családban” – szögezte le határozottan Szali Éva.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás
2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)