Nem fognak hatni az orvosságok a túlzott antibiotikum-fogyasztás miatt

Nem fognak hatni az orvosságok a túlzott antibiotikum-fogyasztás miatt

Romániában nemzetbiztonsági kérdéssé nyilváníthatják a túlzott antibiotikum-fogyasztást – közölte az elnöki hivatal, amely konferenciát szervezett a kérdésről az európai antibiotikum-nap alkalmából.

Vass Gyopár

2015. november 30., 10:172015. november 30., 10:17

A múlt heti rendezvényen a résztvevők megállapították, hogy az ellenálló baktériumok terjedése nálunk és világszerte egyaránt komoly közegészségügyi kihívást jelent. A hivatal közleménye szerint indokolt nemzetbiztonsági kérdéssé nyilvánítani ezt a problémát olyan körülmények között, hogy Románia az EU-ban az első három tagállam közé tartozik, ahol a legmagasabb az antibiotikumok fogyasztása.

A patikák érdeke, hogy sok gyógyszert adjanak el

A túlzott és indokolatlan antibiotikum-fogyasztás világszinten egyre nagyobb méreteket ölt, hívják fel a figyelmet az Egészségügyi Világszervezet illetékesei. Az ügyben a Román Mikrobiológiai Társaság elnöke, Alexandru Rafila úgy fogalmazott: bekövetkezhet egy „antibiotikum utáni korszak”, amikor nagyon sok betegséget nem lehet majd ezekkel a gyógyszerekkel kezelni, olyan fokú rezisztencia alakul ki.

Fekete András, a háziorvosok érdekképviseletének Maros megyei alelnöke a jelenség hátterére mutatott rá. „A beteg elmegy a gyógyszertárba egy kis torokgyulladással – tehát nem bakteriális fertőzésről van szó –, és vagy ő maga kéri, vagy az eladó ajánlja az antibiotikumot. El sem jut az orvosig, mégis hozzájut a gyógyszerhez. A gyógyszertárláncok kereskedelmi egységekként működnek, ahol az eladók sok esetben gyógyszerészasszisztensek, vagy csupán középiskolai végzettséggel rendelkeznek” – mutatott rá a szakember.

Kifejtette, a patikáknak az az érdekük, hogy minél drágább és több gyógyszert adjanak el, alapvetően tehát nem az orvosok nevezhetők felelősnek a jelenségért, hiszen enyhébb esetekben nem írhatnak fel antibiotikumot.

Hogyan viselkednek a kórokozók?

Az antibiotikum-rezisztenciáról szólva Fekete András elmondta, szervezetünkben nagyon sok baktérium él, és abban a pillanatban, amikor antibiotikumot szedünk, nemcsak a kórokozókat, hanem a többi baktériumot is pusztítjuk, közben pedig valamennyi esetében rezisztencia alakul ki.

„Olyan ez, mintha az ember elkezdene súlyozni. Először elfárad, izomláza van, később ez enyhül, míg végül kifejlődnek az izmai, és a továbbiakban az erőkifejtés nem okoz különösebb gondot. Hasonlóképpen viselkednek a bennünk lévő baktériumok és kórokozók: ha nincs betegséget előidéző túlszaporodás, de mi mégis odaadjuk nekik a súlyokat – antibiotikumokat –, akkor megerősödnek, és később ha valamilyen betegséget idéznek elő, hiába kezeljük gyógyszerekkel, már kialakult a rezisztencia, ilyenkor pedig egyre szélesebb spektrumú antibiotikumot kell szedni” – magyarázta Fekete András. Mint felhívta a figyelmet, ezért nem szabad indokolatlanul antibiotikum-terápiába kezdeni, mert ezzel csak rosszat teszünk a szervezetünknek.

Indokolatlan gyógyszerszedés

Nagyon sokan szeretnének recept nélkül antibiotikumhoz jutni – fejtette ki Sóbester Klára marosvásárhelyi főgyógyszerész. A törvény értelmében a gyógyszerészek kizárólag hétvégén, sürgősségi esetben adhatnak a vásárlóknak antibiotikumot. „Nem kell mondanom, hogy ezt nem nehéz kijátszani, és a vásárlóknak hétvégére lesz szükségük az antibiotikumra” – mondta a szakember.

A gyógyszerésznő hozzátette, hosszú évek alatt egyetlen esetre emlékszik, amikor a beteg visszajött, és azt mondta: igaza volt, amikor azt javasolta, hűlésre nem kell antibiotikumot szedni. Sóbester Klára azt is elmondta, megtörtént, hogy egy édesanya arra kérte, ne oldja fel a gyereke számára a porformában kapható antibiotikumot, mert az orvos azért írta fel, „hogy legyen a háznál”.

„Ez azt jelenti, hogy ilyen esetekben nem szakember fogja eldönteni, hogy mikor, mekkora mennyiségben adagolja a szülő a gyógyszert, és hogy az antibiotikum szedése valóban indokolt-e” – mutatott rá a szakember. Az Európai Bizottság márciusban közölt egy felmérést, amely szerint két romániai közül egy évente alkalmaz antibiotikumos kezelést, sokszor indokolatlanul. A romániaiak 18 százaléka úgy szokott ilyen gyógyszert vásárolni, hogy nem rendelkezik recepttel, miközben az európai átlag e tekintetben 3 százalék.

A felmérés szerint naponta 600 ezer romániai szed antibiotikumokat. Hazánkban egyébként az elmúlt években a korrupciót és az adócsalást nyilvánították nemzetbiztonsági kérdéssé, így ezekkel foglalkozott a mindenkori román elnök által irányított Legfelsőbb Védelmi Tanács, és stratégiát dolgozott ki az említett jelenségek visszaszorítására.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás
2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)