Munkahelyváltás: menni vagy maradni?

Munkahelyváltás: menni vagy maradni?

Utálom a munkámat, nem érzem jól magam a munkahelyemen – nem kevesen érzik ezt, mégsem váltanak. Szeretjük azt mondani, hogy manapság akkora a munkanélküliség, nem ugrálhatok ide-oda, de valóban ez az oka a maradásnak? Nem inkább félelmeink gátolnak meg minket?

2015. május 09., 13:322015. május 09., 13:32


A legnehezebb döntés a szakítás

Az egyik legnehezebb döntés a szakítás – igaz ez a magánéletünkre és szakmai pályafutásunkra vonatkozóan is. Sosem könnyű megválni valamitől, ami hosszú időn keresztül a mindennapjaink részét képezte, főleg ha az a munkahelyünk, ahol sok időt töltünk. Ráadásul a mostani gazdasági helyzet nem feltétlenül kedvez a váltani szándékozóknak.

Pedig több kutatás is bebizonyította már, hogy a rossz munkakörülmények, a túlzott stressz, az állandó negatív impulzusok akár betegségek formájában is megbosszulhatják magukat. És bár tény, hogy manapság nem könnyű új állást találni, néha mégis mérlegelni kell: megéri maradni jelenlegi pozíciónkban hosszú távon? Melyek azok a helyzetek, amikor muszáj komolyan átgondolnunk a váltást?

Érvek és ellenérvek

Sokszor hetekig, sőt akár hónapig is gyűjtögethetjük a „lépjek/ne lépjek\" mellett szóló érveket és ellenérveket. A „lépjek\" oldalon valószínűleg ilyen és ehhez hasonló érvek sorakoznak: „unom, amit csinálok\", „igazából mindig is más területen szerettem volna dolgozni\", „nem látok már előrelépési és fejlődési lehetőséget magam előtt\", „nem érzem magam itt jól\", „nem érzem megbecsülve magam\".

A „ne lépjek\" oldalon viszont ezek az érvek szerepelhetnek: „ez legalább biztos munkahely\", „nem biztos, hogy máshol ennyit kereshetnék\", „lehet, hogy máshol sincs kolbászból a kerítés\", „nem is tudom, mihez kezdenék szívem szerint\".

Rossz, de legalább ismerős

Olyan munkahely sajnos csak a képzeletben létezik, ahol mindenki mindenkivel kitűnő viszonyt ápol, ahol nincsenek összetűzések és az összes kolléga boldog, elégedett, illetve a vezetőség is tökéletes. Még a legjobb munkahelyen is előfordulnak időnként szakmai vagy személyi viták, stresszesebb időszakok, amiket át kell vészelni, a konfliktusokat pedig meg kell oldani.

Ha viszont azt tapasztaljuk, hogy ez az állapot állandósulni látszik, és hosszú távon sem sikerül rendezni az ellentéteket, akkor bizony el lehet gondolkodni a munkahelyváltáson. Bár nem könnyű belevágni, kockázatos is, mégis rengeteg oka lehet, amiért felmerül a kérdés, és szükségét érezzük, hogy kézbe vegyük pályánk irányítását. A megszokások elhagyása, félelem az újtól, a kockázat vállalása miatt ez nehéz feladat.

A váltásról szóló döntés nem könnyű, a megszokott környezetből való kilépés számos bizonytalansággal jár. Gyakran tudattalanul is a számunkra már legalább ismerős, rossz helyzet fenntartására törekszünk, hiszen így komfortzónánkon belül maradhatunk. Általában csak utólag bizonyosodik be teljes mértékben, hogy egy döntés meghozatala később mennyi kedvező, előre akár elképzelhetetlen fordulatot hozó változást eredményez.

Mérjük fel reálisan, miben vagyunk jók

Bárhogy is történjék a váltás, ugyanazokkal a kérdésekkel szembesül mindenki: miben vagyok jó, mit csinálnék szívesen, szenvedélyesen, aminek értelme is lenne, s pénzt is kereshetnék vele. A sikeres munkahelyváltáshoz nagyon fontos a reális önismeret.

Vagyis legyünk tudatában a saját képességeinknek, érdeklődésünknek, motivációinknak, ismerjük meg a bennünk rejlő lehetőségeket, és támaszkodjunk rájuk. Kapcsolatrendszerünk nagy segítségünkre lehet a munkahelyváltás során. Gondoljuk át, kiket ismerünk, kik azok, akikre támaszkodhatunk.

Kádár Enikő pszichológus

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)