Mikor szedjük az almát, körtét?

Mikor szedjük az almát, körtét?

A gyümölcsök és zöldségek érettsége vagy éretlensége többféleképpen értelmezhető fogalom. Általában akkor mondjuk valamire, hogy érett, ha fogyasztásra alkalmas. 

Farkas Attila

2016. szeptember 24., 23:022016. szeptember 24., 23:02

Ez bizonyos esetekben egybeesik a szedésre alkalmas és élettani szempontból is érett állapottal, más esetekben viszont nem. Utóbbi helyzetekben fontos, hogy jól időzítsük a szedést, hogy a későbbi felhasználásig jól elálljon a termés, és megfelelően érjen fogyasztásra alkalmassá.

Téli gyümölcsök utóérése

A télinek nevezett alma és körtefajták gyümölcse ősszel, a szüret idején egyáltalán nem mondható sem finomnak, sem puhának, ilyenkor a vajkörtébe még beleharapni sem lehet. Ahhoz, hogy állaguk, ízük és aromájuk a legkellemesebb legyen, utóérési folyamatra van szükségük, ami az esetükben a tárolás során történik meg.

Mivel a tárolás nagyon költséges is lehet, és a szakszerűtlen raktározás komoly veszteségeket okozhat, ezért az ipari termelésben nagyon nagy figyelmet fordítanak arra, hogy tárolás és elállás szempontjából a legmegfelelőbb pillanatban szedjék a gyümölcsöket. Az érettség megállapítására több módszert is használnak, mérik a gyümölcs húsának a keménységét, a gyümölcs keményítő- és cukortartalmának arányát, a gyümölcslé cukortartalmát, számon tartják a virágzás kezdetétől eltelt időt, figyelik a magok érettségét, a fajtára jellemező színezet kialakulását.

Nyilván mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai, és a tudományosabb módszereket kiskertben csak érdekességképpen szoktuk kipróbálni.

Leválási próba

Kiskertben az egyik legegyszerűbb, legfélreérthetetlenebb és leginkább ajánlott gyakorlat az a gyümölcs leválásának a próbája. A szedésre alkalmas gyümölcsöt a tenyerünkbe fogva, enyhén megcsavarva könnyedén le kell tudjuk választani az ágról. Ez az állapot fajtánként több hét eltéréssel is jelentkezhet, sőt akár ugyanazon a fán is megfigyelhető, hogy a fa déli oldalán lévő almák, körték napokkal hamarabb érik el ezt az állapotot, mint a fa északi, árnyékosabb oldalán lévő gyümölcsök.

Az érési dátum egyik évről a másikra is változik, függ a tavasz beköszöntétől, a nyár csapadékosságától és az őszi lehűlés is befolyásolja bizonyos mértékben. A kora őszi nagyon enyhe fagyokat, amikor éppen csak fagypont alá esik a hőmérséklet a későn érő almafajták jól elviselik a fán. A gyümölcsök csak akkor szoktak sérülni, ha már –3 °C-ot is eléri a levegő hőmérséklete, éppen ezért, a korai lehűlés még nem ok arra, hogy éretlenül leszedjük a gyümölcsöket.

Korai és késői szüret

Ha elsietnénk a szüretet, úgy egyrészt nehezebb lesz a gyümölcsöket leszedni a fáról, ami sokszor a rügyek és termőképletek letöréséhez, leszaggatásához vezet, másrészt a gyümölcsöknek sokkal hosszabb utóérési időre lesz szükségük, és még ezek után sem lesznek igazán ízesek, aromásak.
Ugyanígy az elkésett szüretnek is megvannak a maga komoly hátrányai.

Mivel a gyümölcsök már könnyen leválnak a fáról, ezért nagy részük még szedés előtt le fog hullani, sérültek lesznek, és ezeket csak nagyon rövid ideig tudjuk majd tárolni. A túlérett gyümölcsök húsa puhább, így szedés, szállítás, tárolás során is sokkal könnyebben megsérülnek. Eltarthatósági idejük nagymértékben lecsökken, és a tárolás során elrothadó gyümölcsök könnyen átterjesztik ezt a körülöttük lévő egészségesekre.

Általában néhány év után mindenki kiismeri a kertjében található gyümölcsfákat, és kitapasztalja, hogy az őszi almaszedés során melyik fajtával vagy melyik fával érdemes kezdeni a szüretet, és melyek azok, amelyeket hagyni lehet egészen az utolsó pillanatig, úgy hogy a pincében karácsonykor legyen már puhára érett bosc vagy hardy vajkörte, de egészen húsvétig kitartson az idared vagy a jonathan alma.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)