Technikai recesszióban maradt a román gazdaság

Technikai recesszióban maradt a román gazdaság

A korább közölténél ugyan kisebb mértékben csökkent a bruttó hazai termék (GDP) a negyedéves bontás szerint az Országos Statisztikai Intézet (INS) felülvizsgált adatai alapján, de a szervezet megerősítette, hogy a román gazdaság technikai recesszióba került. A statisztikai intézet keddi közlése szerint a második negyedévben a román GDP 0,9 százalékkal csökkent az első negyedévhez képest. Korábban az intézet 1 százalékos GDP-zsugorodást közölt.

Hírösszefoglaló

2014. október 08., 14:472014. október 08., 14:47

Az első negyedévi eredményt is enyhén módosította, az első három hónapban a GDP 0,1 százalékkal csökkent a korábban közölt 0,2 százalékhoz képest a tavalyi utolsó negyedévi eredményhez képest.

A GDP így két egymást követő negyedévben csökkent, ezért van technikai recesszióban a gazdaság. Az idei második negyedévben ugyanakkor a GDP éves szinten 1,2 százalékkal nőtt a kiigazítatlan érték szerint, míg kiigazítva 1,5 százalék volt a bővülés a tavalyi második negyedévhez képest. Az első féléves adatok nem változtak, így a román GDP 2,4 százalékkal nőtt a tavalyi első hat hónaphoz képest a kiigazítatlan érték szerint, a kiigazított érték szerint a növekedés 2,6 százalék volt.

Jobb év volt a vártnál a 2012-es esztendő

A statisztikai intézet ugyanakkor szintén kedden közölte a 2012-es gazdasági növekedés végleges adatát is, amelyet enyhén felfelé módosított. Így a román gazdaság 2012-ben az előző évhez viszonyítva 0,6 százalékkal nőtt a korábban közölt 0,2 százalékkal szemben.

A statisztikai intézet az uniós elvárások szerint 2007-ig visszamenőleg újraszámolta a gazdaság teljesítményét. Az adatok megerősítik, hogy 2008-ig a román gazdaság erőteljesen növekedett – 2007-ben 6,9 százalékkal, 2008-ban 8,5 százalékkal – majd 2009-ben a nemzetközi gazdasági válság hatására 7,1 százalékkal esett vissza az előző évhez képest. 2010-ben 0,8 százalékkal csökkent, majd 2011-ben a megszorító intézkedések hatására elkezdődött a növekedés.

Abban az évben 1,1 százalékkal teljesített jobban a román gazdaság 2010-hez képest, 2012-ben 0,6 százalékkal nőtt. Tavaly 3,5 százalékkal bővült a GDP, az idén a román kormány 2,5 százalékos növekedéssel számol.

Az IMF csalódott a román gazdaságban

Eközben a Nemzetközi Valutaalap (IMF) csökkentette a román gazdaság idei előrejelzését, 2,4 százalékos növekedésre számít a korábbi 2,8 százalékhoz képest. Amint arról korábban írtunk, a Ponta-kormány és az IMF a tavaly év végén 2,2 százalékos idei gazdasági növekedéssel számolt.

Ekkora GDP-bővüléssel számolva készült el a 2014-es román költségvetés-tervezet. Az idei biztató gazdasági előrejelzések hatására júniusban az IMF 2,8 százalékra növelte várakozását. A kormány jelenleg 2,5 százalékos idei GDP-bővülést remél. 

Az IMF a kedden közzétett World Economic Outlook (WEO) jelentésben mérsékelte a román gazdasággal kapcsolatos várakozásait, és a román kormány várakozásaihoz igazította előrejelzését. A nemzetközi pénzintézet ugyanakkor nem módosította a jövő évre vonatkozó román gazdasági előrejelzését, így továbbra is 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel számol 2015-ben. Tavaly a gazdaság teljesítménye 3,5 százalékkal nőtt.

A magyar GDP-növekedési prognózison eközben javított a washingtoni székhelyű pénzintézet, jelentésében azzal számol, hogy a magyar gazdaság 2014-ben 2,8 százalékkal, 2015-ben 2,3 százalékkal bővülhet. Az IMF nyáron közzétett országjelentésében még 2 százalékos idei és 1,7 százalékos jövő évi növekedés szerepelt.

Romlottak a világgazdaság kilátásai

Az IMF világgazdasági kilátásokat összegző, most nyilvánosságra hozott World Economic Outlook (WEO) előrejelzése szerint összességében véve romlottak a világgazdaság növekedésének kilátásai: 2014-ben 3,3 százalékos globális GDP-növekedés várható, 2015-ben 3,8 százalékos, de ezek 0,1 százalékponttal, illetve 0,2 százalékponttal elmaradnak a nyári előrejelzéstől.

Az IMF szerint erősödtek a gazdasági növekedést fenyegető kockázatok. Rövidtávon a geopolitikai bizonytalanság és a piaci kockázati felárak megugrása lehet a gond, középtávon a gazdasági stagnálás és a potenciális gazdasági növekedés csökkenésével kell megküzdeni. A kockázatok miatt fontos a gazdasági növekedés erősítése, a fejlett gazdaságú országokban ehhez együttesen kell alkalmazni a monetáris politika eszközeit és fiskális kiigazítást. Bizonyos országokban az infrastrukturális beruházások is segíthetik a növekedést, a strukturális reformokra pedig mindenhol szükség lenne.

A jelentés azt valószínűsíti, hogy kiegyensúlyozatlanul, de folytatódik a világgazdasági növekedés. A fejlett gazdaságú országokban a pénzügyi és a gazdasági válság hatási még mindig beárnyékolják a jövőt, de a fejlődő országok kezdenek hozzászokni a válság előttiekhez képest alacsonyabb növekedési rátákhoz.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás
2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)