Kérdő- és felkiáltójelek kamaszkorban

Kérdő- és felkiáltójelek kamaszkorban

A tinédzserek kábítószer-használatának veszélyeiről tartott tájékoztató jellegű előadást Kalóz János György pszichológus, drogprevenciós szakember Kolozsváron a hét elején.

2015. január 31., 12:012015. január 31., 12:01

A bemutatót az Életfa Családsegítő Egyesület, a Kismamaklub és az Egyszülős Családok Klubja szervezte.

A pszichológus – aki maga is drogfüggőségben szenvedett, és gyógyult szakemberként Erdély-szerte iskolákban tart hiteles előadásokat a függőségekről – a szülőkkel, pedagógusokkal folytatott beszélgetésen olyan kérdésekre próbált választ adni, hogy például megtörténhet-e bárki gyerekével, hogy drogfüggővé váljon, és hogyan segíthetünk rajta, ha ez már megtörtént. Az a kérdés is felmerült, hogy vajon elég tájékozottak-e a szülők ebben a témában.

Házhoz szállított dizájner drogok

Kamaszkorban a gyerek érzelmileg és fizikailag is nagy változásokon megy keresztül, nyomás nehezedik rá, ezért mindenáron gyorsan meg akarja oldani az iskolával vagy családdal kapcsolatos problémáit – mutatott rá a pszichológus, aki szerint önismeret és önbizalom hiányában megtörténhet, hogy a fiatalok kábítószer-használathoz folyamodnak, mert így sikerül feloldaniuk a feszültséget.

Bizonyos esetekben viszont a szerek elfogyasztása után nem az a hatás következik be, mint amire számítanak. „Akikkel ez történik, szerencséseknek nevezhetőek, hisz rájönnek, hogy semmi pozitívum nem származik belőle, és valószínűleg abbahagyják” – vélekedett az előadó. Mint elhangzott, a droghasználat egyik kiváltó oka lehet, hogy a szülők manapság a zsúfolt életritmus miatt sok esetben nem töltenek elég időt együtt kamasz gyerekükkel, így az ezt a figyelemhiányt igyekszik pótolni.

Ugyanakkor a kamaszok kíváncsiak, ráadásul meg akarják mutatni, hogy mennyire bátrak, és hogy ők is a már „tapasztaltak” bandájához tartoznak. Mint a szakember kifejtette, ilyen esetben csak szórakozás céljából próbálják ki, de nincsenek tisztában azzal, hogy ez függőséghez vezethet.

„Az úgynevezett dizájner drogok használatának másik oka lehet, hogy könnyen hozzáférhetőek – akár házhoz is szállítják, mint a pizzát. A drog »kifizetődőbb«, ugyanis a fiatalok összepótolnak, és kevesebb pénzből sikerül »betépniük«, mint amennyiből lerészegedhetnének. Ugyanakkor gátlástalanabbakká is válnak, mint alkoholfogyasztás esetén” – mondta Kalóz János. Példaként elmondta, ha például matekből megbukik a diák, és emiatt rosszul érzi magát, a drogok segítségével rövid ideig „kezeli” a problémáját, viszont ennek gyökere nem szűnik meg.

Drasztikus változások

„A szülő valójában nem tudhatja, hogy gyereke kipróbált-e már valamilyen kábítószert, és butaság lenne ezt megkérdezni tőle, hiszen a válasz egyértelműen mindig ugyanaz lesz: nem.

Azonban a függőségnek igenis lehetnek jelei” – hívta fel a figyelmet az előadó. Mint kifejtette, általában a tanulmányi eredmények drasztikus és hirtelen meggyengülése az egyik fő intő jel.

Kalóz Jánost személyes, a drogfüggőséghez kapcsolódó tapasztalatai mai napig segítik a hasonló problémákkal küszködő fiatalokkal való beszélgetéseiben: úgymond sorstársakként tekint rájuk, így nyeri el bizalmukat. A hozzá forduló kamaszok felszabadultabban nyilvánítják ki érzelmeiket és osztják meg gondjaikat olyasvalakivel, aki maga is hasonló úton járt.

„Ne faggassuk, ne vádoljuk a gyereket”

„Kis felkészültséggel és nagy odafigyeléssel azonban a baj megelőzhető úgy is, hogy a szülő még idejében ismerteti gyerekével a függőség hátrányait. És ne hazudjunk a fiataloknak a drogok hatásáról, hanem igenis mondjuk el, hogy a kábítószer euforikus állapotba hozza ugyan őket, viszont mondanivalónkban arra helyezzük a hangsúlyt, hogy ennek súlyos, akár halálos következményei is lehetnek” – fogalmazott a pszichológus.

Rámutatott, ha már a gyerek függővé vált, fontos, hogy a szülő egyrészt ne hunyjon szemet a baj fölött, másrészt ne adjon pénzt drogra, mert akkor mintegy cinkosává válik. A gyereket kiskorában hozzá kell szoktatni a kompromisszumkötéshez, kamaszkorban már hiába kezdi el „nevelni” a szülő. „Ha a fiatal már függővé vált, a szülőnek mindenképpen félre kell tennie a szégyenérzetét, és indokolt pszichológushoz fordulnia gyereke érdekében. Legtöbb esetben az a megfelelő döntés, ha az iskolapszichológustól kér segítséget először. Ne faggassa a fiatalt, és ne vádolja, ezzel ugyanis még inkább maga ellen fordíthatja” – figyelmeztetett Kalóz János.

Úgy fogalmazott, a szülőnek megértőnek és elfogadónak kell lennie, de járjon nyitott szemmel. Például tisztában kell lennie azzal, hogy gyereke milyen társaságba jár. „A szerfüggő kamasz számára a legnagyobb segítséget azzal nyújthatjuk szülőként, hogy nem ítélkezünk felette, hanem szakemberhez fordulunk, és együtt küzdünk meg a problémával” – hívta fel a figyelmet a szakember.

Farkas Nóra, Zilahi Ágnes Réka

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás
2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)