Képzelt betegség és öndiagnózis

Képzelt betegség és öndiagnózis

Ha valakinek fáj a feje, és azonnal keresgélni kezd a betegséggel kapcsolatban a világhálón, majd rövidesen megállapítja magáról, hogy agydaganata van, akkor lehet, hogy valójában cyberchondriában szenved. A cyberchondria, a cyber/kiber- és a hipochondria szóból alkotott új fogalom már 2000-ben felbukkant. 

Krónika

2014. augusztus 24., 13:412014. augusztus 24., 13:41

2014. augusztus 24., 13:432014. augusztus 24., 13:43

Manapság meglehetősen sokan szenvednek az úgynevezett online hipochondriában – írja a Cyberpsychology, Behavior and Social Networking honlap. Ezt a „betegséget” a keresőoldalak váltják ki, és a kutatók megalkották rá a cyberchondria szót, amely a világhálón egészségügyi információt keresők szorongásos állapotát jelenti.

Bizonytalanság okozta félelmek

A hipochondria ilyen formája úgy alakul ki, hogy a bizonytalanság okozta félelmeket tovább fokozza, amikor valaki egyre több lehetséges veszélyforrásra bukkan az interneten egészségi állapotát illetően. A vizsgálatban 512 résztvevő válaszolt egy kérdőívre.

Minél jobban gyötört valakit a bizonytalanság, annál jobban szorongott az online információk olvasása után. Rontja a helyzetet az is, hogy egyeseket nemcsak az esetleges diagnózis aggaszt, hanem a betegséggel járó költségek, a munkaképtelenség és állásvesztés is. Mint a témával foglalkozó szakemberek rámutattak, bár adott esetben jó, ha valaki érdeklődik az egészségével kapcsolatos témák iránt, csak megbízható forrásból szerezzen információkat, és egészségét érintő panaszaival inkább keresse fel személyesen orvosát.

Öndiagnózis vaktában

Korábban egyébként a Microsoft kutatói tették közzé munkájukat, amelyben a népszerű egészségügyi keresőprogramok adatait, valamint a cég alkalmazottain végzett felmérésüket összegzik. A vizsgálatból az derült ki, hogy az öndiagnózis igen gyakran vezet oda, hogy az illető a legrosszabb következtetésre jut tüneteit illetően.

A kutatók azért kezdték el a munkát, hogy javíthassák a Microsoft egészséggel kapcsolatos szolgáltatásait, és inkább tanácsokat adjanak, semmint vaktában információkkal szolgáljanak. A kutatás vezetője, a mesterséges intelligencia témáját is kutató Eric Horvitz úgy véli, sokan úgy tekintenek a keresőprogramokra, mintha azok a szakemberekhez hasonlóan válaszokat is tudnának adni.

„A legtöbben csak az első néhány eredményt nézik meg, és ha rábukkannak arra, hogy »agydaganat«, akkor ez lesz a kiindulási pontjuk” – írta a kutató. A kutatók rámutattak, munkájukkal nem azt akarták üzenni, hogy az emberek ne foglalkozzanak a tüneteikkel. Kutatásuk csupán arra mutat rá, hogy az egyes tünetekre való rákeresés gyakran vezethet szorongáshoz.

Páciensek kész „szakvéleménye”

Az egészségről való gondolkodásunkat is jelentősen formálta, megváltoztatta az internet elterjedése. Az internethasználat mindennapjaink része, elgondolkodtató kérdés, hogy vajon újabb szorongási formákat hozott életünkbe, vagy csak egy újabb csatornát jelent szorongásaink felszínre kerülésére, megnyilvánulására.

Az online hipochondriaként leírt jelenség arra a kóros megnyilvánulásra is utal, amikor valaki megrögzött módon az internet segítségével diagnosztizál magán különböző betegségeket. Egyébként manapság már az orvosok is panaszkodnak ezzel kapcsolatban, károsnak ítélik meg, hogy a páciensek mindenféle szakmai tudás nélkül gyakran kész szakvéleménnyel érkeznek a rendelőbe, és felülbírálják a szakemberek diagnózisát.

Persze az internet segítségével hozzáférhető információk lehetőséget is jelentenek, pozitív hatással is bírnak. Az említett kóros jelenség viszont azért is negatív hatású, mert ezek az öndiagnózisok általában túlzóak, és a tünetek mögött a legsúlyosabb betegséget azonosítják a lehetségesek közül, ami tovább fokozza a bennük lévő szorongást.

Különböző kutatások olyan összefüggéseket is vizsgáltak, amelyek a meglévő szorongás és az interneten történő információkeresés között alakultak ki. Feltérképezték, miként hat a szorongás mértékére az internetes orvosi információk böngészése. Azt találták, hogy aki amúgy is nehezen viseli a bizonytalanságot, annál az internethasználat ilyen módja csak fokozza a stresszhatást. És ahelyett, hogy az információszerzés csökkentené ezt a frusztrációt, csak további szorongások megjelenését idézi elő.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás
2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)