Kattintásban mért kapcsolatok

Kattintásban mért kapcsolatok

A korosztályok közti ellentétekről és hasonlóságokról, az úgynevezett X,Y és Z generációról Tari Annamária magyarországi pszichológussal, pszichoterapeutával beszélgettünk. A szakember a tervek szerint hamarosan Sepsiszentgyörgyön is előadást tart a harmadízben szervezett Pszichoaktív Műhely keretében.

Bús Ildikó

2014. október 24., 15:432014. október 24., 15:43


– Online gyerekek, online felnőttek – és még narcisztikusak is vagyunk címmel tart előadást Sepsiszentgyörgyön. Mit takar ez a cím?

– Főleg arra az érzelmi változásra utal, amit mindannyian érzékelhetünk a mindennapi életünkben, a magánéletben is egyre inkább érvényesülő társadalmi narcizmusra. A narcisztikus személy egyik legjellemzőbb tulajdonsága a saját érdekek védelme és gyakran a szeretet képességének csökkenése. Jean Twenge és Keith Campbell kutatókra hivatkoznék, akik az Egyesült Államokban nagy port kavaró könyvükben arra hívták fel a figyelmet, hogy a 21. században érezhetően erősödnek a narcisztikus karaktervonások, szinte járványszerűen terjednek, és ezt a jelenséget rendkívül fontos megértenünk – ugyanis hosszú távú következményei pusztítóan hatnak a társadalomra.

– Mit ért az online gyerek kifejezés alatt, és milyen veszélyei vannak a virtuális világnak?

– Jelenleg azt a korszakot éljük, amikor az „online és offline” tér összefonódik, mindenkinek önmaga számít leginkább. Az emberi kapcsolatok fontossága, hőfoka csökken, és vele együtt az empátia is. A mindennapi, emberi viszonyokat pedig az vezérli, hogy az „engem boldoggá tesz-e, vagy nem”. Az, hogy a másik mit érez, kevésbé számít. Valódi érzelmek hiányában pedig elkezdik az emberek kattintásban mérni az emberi kapcsolatokat.

– Mi a legszembetűnőbb különbség az X, Y, Z generációk között?

– Míg a számítógép az X generáció (mai negyvenesek-ötvenesek) többsége számára csupán egy eszköz, addig a fiatalabbak számára a közösségi oldalakon való jelenlétnek köszönhetően élettér és szinte életforma. A generációk között egyre nagyobb a távolság. Nagyszülők és szülők nem találják azokat a múlt századi értékeket, kommunikációs kapaszkodókat, amelyekhez hozzászoktak, míg egy Y generációs (a mai húszas, harmincasok) kezdő munkavállaló vagy egyetemista többnyire jobban tájékozódik a narcisztikus érzelmek világában, mert életének jó részét már az online világ nyújtotta viselkedéskódex is szabályozza.

A fiatal Z generáció (a mai tinik) viszont lehet, hogy visszakérdezne: milyen narcizmus? Miről beszélsz? A mai online vagy digitális generáció tagjai narcisztikus közegben találják magukat a közösségi média felületein, és egyszerűen hozzászoknak ehhez a fajta kommunikációhoz, énprezentációhoz és vele együtt az önbecsülés mindent elsöprő fontosságához. A közösségi oldalakon tömegével találni olyan önreflexív üzeneteket, kis portrékat, amelyek a mindennapi élet apróságaiba engednek bepillantást.

– Mitől lesz narcisztikus egy gyerek, és ez miben nyilvánul meg?

– Az önimádat kortünet. A digitális generáció tagjai a legújabb kor énemberei, akik azt hiszik, minden hír fontos, ami róluk szól. Úgy nevelték őket, hogy mindenben a legjobbnak kell lenniük, és akkor sikeresek lesznek. Ebből adódik, hogy sokszor tökéletesebbnek és szebbnek mutatják magukat, mint amilyenek. Erre pedig kiváló terep az online média, ahol sokan önmaguk „felfújt”, nem létező, idealizált képét építgetik.

Arra tanították őket, hogy elég jókor jó helyen lenni és nagyot villantani, szimpatikus képet mutatni önmagukról. A mindennapi életben megnő a veszélye annak, hogy a valós kapcsolatok kevésbé lesznek fontosak számukra. Az internet sokszor azt is sugallhatja, hogy ugyan miért is kötődne valaki jobban egy személyhez, amikor a világháló tele van érdekesebbnél érdekesebb emberekkel... Ahogy a világhálón egyik oldalról a másikra lehet ugrálni, ugyanúgy lehet átugrani egyik kapcsolatból a másikba.

– Hogyan lehetne mindezt kivédeni?

– Nehezen, de ki lehet védeni. Érdekes megkérdezni egy család tagjait, hogy ki mit gondol az életről általában. Mindenki a saját szemüvegén keresztül nézi a kapcsolatokat. A nagyszülők szerint a fiataloknál a narcisztikus „működés” szinte üzemszerűvé vált, a nagymama pedig nem érti, mikor és miért lett ilyen nagyképű az unokája. Pedig ő nem tett egyebet, mint a tanultak szerint a leghatásosabb módon megpróbálta eladni magát, a legjobb képet kialakítani önmagáról.

A fiatalok pedig felnagyítva látják önmagukat, mert úgy nevelték őket, hogy azt higgyék: minden, amit tesznek, fontos és értékes – ezért illik rájuk az éngeneráció kifejezés. A jelenség világméretű, egyre többen vannak, akik alig várják, hogy a Youtube-on vagy a Twitteren megoszthassák a világgal életük valamelyik triviális részletét. Ez a fajta kitárulkozás, a valamikor intimnek tartott magánügyek kiteregetése – divat lett.

Manapság már az érezheti magát kakukktojásnak, akinek nincs blogja, vagy nincs fenn valamelyik közösségi oldalon, hogy közkinccsé tegye személyiségének és életének legizgalmasabb momentumait. Fontos tudatosítani, hogy az egyedüllét és a csend elviselése fontos része a személyiség képességeinek, annak ellenére, hogy a közösségi média és állandó virtuális jelenlét segítségével teljesen kikerülhető. Az, hogy ki milyen érzelmekkel éli le majd az életét, mit gondol önmagáról, megtalálja-e a céljait és a valódi képességeit, az igazi kulcs egy reális önértékeléshez.

Az online tér és az információtechnológia fejlődése nagyon jó dolog. Viszont ismerni kell azokat a tulajdonságait is, melyeket szem előtt tartva nem az online függőség felé indulunk el, hanem az online és az offline élet jó ötvözése felé.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)