Hogyan lehetne „emberarcúvá” tenni az iskolai oktatást?

Hogyan lehetne „emberarcúvá” tenni az iskolai oktatást?

„Lényeges, hogy a gyereket egészként értékeljük, erősségeivel és gyenge pontjaival együtt, de főként az erősségeire építsünk, hogy egészséges legyen az önértékelése” – interjú Keresztesi Polixéna kolozsvári iskolapszichológussal.

Kiss Judit

2016. május 15., 10:152016. május 15., 10:15


– Úgy tűnik, csak ígérgetik az oktatási minisztérium döntéshozói, hogy tehermentesítik a diákokat a túlzsúfolt órarend és tantervek alól, a gyakorlatban ez egyelőre nem valósul meg. Valószínűleg még sokáig kell várni a valóban gyermekközpontúbb, a játékra és felfedezésre összpontosító iskolai programra. Mit tapasztal, hogyan élik meg a diákok és pedagógusok, hogy túlzsúfolt az iskolai program?

– A túlterheltség minden szinten érzékelhető. Az előkészítő osztály bevezetése óta (amelynek előnyei és hátrányai is vannak), azt tapasztalhatjuk: fokozatosan úgy módosul a tanterv, hogy egyre korábban kezdenek elsajátítani új ismereteket. Itt például arra gondolok, hogy az elmúlt évtől az addig harmadik osztályban tanított szorzás-osztás most már második osztályos tananyag. És nem veszik figyelembe az egyéni különbségeket. Az elemi osztály célja az lenne, hogy azokat a részképességeket fejlessze, amelyek az írás, olvasás, szövegértés, valamint a matematikai alapműveletek elsajátításához szükségesek. Ha ezeket készség szintjén elsajátítanák a gyerekek, biztos alapot jelentene a további ismeretek számára.

Előkészítő és első osztályban általában a gyengébb képességű vagy még iskolaéretlen gyerekek is tartják a tempót, de második osztálytól már láthatóvá válnak a lemaradás jelei. A figyelemzavaros és/vagy tanulási zavarral küzdő gyerekek és tanítóik számára már komoly kihívást jelent megküzdeni a tananyaggal, lépést tartani a megkívánt ritmussal. Sok esetben már az „átlagos\" gyerek számára is megterhelő és erőfeszítést igényel a ritmus tartása. A pedagógus számára komoly feladat, hogy a tantervet a gyerekek fejlettségi szintjéhez és egyéni ritmusához igazítsa. Már elemi osztályban tapasztalható a leterheltség, ami a folyamatos értékelés, minősítés, felmérés következményeként fokozódik a későbbiekben.

Minden gyerek másként küzd meg a terhekkel, a feszültséggel. Van, aki viszonylag „tünetmentesen\" kijárja az illető osztályt, másnál év vége felé fáradékonyság, alvási zavarok, koncentrációs problémák merülnek fel. Az érzékenyebb, szorongóbb, labilisabb gyerekeknél megjelenhetnek a szorongásos és a pszichoszomatikus tünetek is (hasfájás, fejfájás, szédülés stb.), amelyek hosszú távon önértékelési problémákhoz, a tanulási motiváció csökkenéséhez, hangulatzavarhoz, kimerültséghez vezethetnek.

– A túlzsúfoltság és leterheltség ötödik osztálytól érezhető élesen: a diákok rohamosan elveszítik érdeklődésüket, kíváncsiságukat, hiszen rengeteg információt kell megtanulniuk és felmondaniuk. És míg a tanító néni átlátja az általa feladott házi feladatokat, a tanárok már nem veszik figyelembe, hogy miből mennyit kell tanulnia a gyereknek, elsősorban a saját tantárgyukra és az előmenetelre összpontosítanak. Mi javasolható az osztályfőnököknek, tanároknak, hogyan találják meg a középutat: maradjon is valamivel a gyerek (ne csak egyik fülén bemenjen, a másikon kijöjjön az információ), ugyanakkor ne is fárasszák ki őket?

– A romániai oktatás minden tantárgynak ugyanolyan fontosságot tulajdonít, és ugyanaz az értékelési rendszer mindenki számára. Ez önmagában megnehezíti a pedagógus munkáját a tananyag átadásában és az értékelésben is, hiszen egy osztály heterogén csoport mind képesség, mind érdeklődési kör szempontjából. Gyakran tapasztalhaljuk, hogy vannak diákok, akik a reáltantárgyakból jobban és a humán tantárgyakból gyengébben teljesítenek, és fordítva. Értelemszerűen míg a diák számára a kedvenc tantárgy sikert és örömet jelent, addig más tantárgyak tanulását teherként éli meg.

A jó pedagógus ismeri a diákjait, és ha a saját tantárgyánál azt tapasztalja, bár nem is teljesít jól a gyerek, de másból ígéretesebbek az eredményei, vagy érdeklődést mutat valami egyéb iránt, akkor elnézőbb vele szemben. Lényeges, hogy a gyereket egészként értékeljük, erősségeivel és gyenge pontjaival együtt, de főként az erősségeire építsünk, hogy egészséges legyen az önértékelése.

Ugyanakkor a „kedvenc\" tantárgyaknak kell a sikert és motivációt biztosítaniuk a gyerek számára, hiszen ha azt tapasztalja, amiben jó vagy elég jó (!), azt senki nem értékeli, de amiben nem tud teljesíteni, azt mindig felszínre hozzák, akkor előbb-utóbb passzív vagy ellenséges magatartást fog kialakítani az iskolával szemben, értelmetlennek fogja tartani a tanulást. Ebben nagy szerepe van az osztályfőnöknek is, aki közvetítő vagy moderátor szerepet tölt be a diákjai és a tanárok között.

– A gyerekek egész tanévben korán kelnek, délutánig az iskolában maradnak. Ez jórészt padban ülést jelent, hiszen a szünet és a kevés számú tornaóra nem elég ahhoz, hogy egyensúly teremtődjék a szellemi és fizikai „edzés\" között. Ugyanakkor a gyerekek egyre több időt töltenek képernyők, okostelefonok előtt ülve. Ebben az „eltorzult\" világban mit tehet a szülő, az iskola, a pedagógus, hogy a gyerek ne csak passzív, unatkozó, képernyőbámuló és a tanórákat végigszenvedő emberkévé váljon?

– Kétségkívül digitális korszakban élünk, és digitális generációt tanítunk, nevelünk – ez tény, amin nem változtathatunk. Pedagógusként nehéz felvenni a versenyt az olyan kép- és információanyaggal, amit az okostelefonok egy gombnyomásra a diákok elé tárnak. Ezért a tanárnak ma már teljesen más a szerepe, mint akár tíz évvel ezelőtt: a diákoknak nem információhegyekre van szükségük, hanem az információ rendszerezésére és alkalmazhatóvá tételére. A valódi reform ebben rejlik.

Azon képességek fejlesztése lenne célszerű, amelyek az önálló munkát, a helyes információk kiszűrését és a szintetizálóképességet segítik elő – ebben a folyamatban a diák aktív részese az órának, a kutatásnak, a tanulásnak. A tanterv valóban merev, zsúfolt, de a pedagógus nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy ez ne tűnjön annyira megterhelőnek. Ehhez szükséges a pedagógusok szemléletváltása, nyitottsága, rugalmassága, hogy megértsék ezt a generációt, mert a diákok is akkor fogadják el a tanárt tanítójuknak, oktatójuknak, nevelőjüknek. A digitális világban a tananyag még mindig a tanáron keresztül jut el a diákhoz, ezért a pedagógus szerepe még inkább felértékelődik és hangsúlyosabb lesz.

– Az nyilvánvaló, hogy a gyereket a hazai oktatási rendszer nem tanítja meg gyakorlati dolgokra (háztartási tennivalók, mondjuk egy kisebb gyerekre való vigyázás, hogyan boldoguljon egy ebédfőzéssel, hogyan varrjon meg egy szakadt nadrágot stb.), de a kreativitását sem ösztönzi, hiszen nagyon kevés a művészeti nevelési óra. Ez miként hat majd a fejlődésére?

– Tapasztalhatjuk, hogy már a gimnazista diákok, de főleg a végzősök gyakran céltalanok, bizonytalanok a jövőjüket illetően, illetve sokszor a saját képességeiket, kompetenciájukat sem ismerik. Az iskolai rendszerből hiányoznak a valóban választható tantárgyak és a gyakorlati órák, amelyek keretében kipróbálhatnák magukat több területen. Az elmúlt két évben észlelhető egy enyhe változás, hiszen az elméleti oktatás mellett újra megjelent a szakoktatás, szakképzés, amely a hétköznapokban használható tudást, képesítést biztosít.

Iskolai szinten sokat tehetünk azért, hogy a diákok szociális kompetenciáit, proszociális attitűdjét fejlesszük. A különböző szakkörökön a diákok kipróbálhatják magukat olyan területeken, amelyek nem szerepelnek a tantervben. A serdülők nyitottságot és érdeklődést mutatnak a szociális, etikai, természetvédelmi kérdések iránt, ezért könnyen bevonhatók az ilyen jellegű tevékenységekbe. Színjátszás, önkéntesprogramok, szociális programok, civil szervezetek bevonása ablakot nyit a világra, és célt, jövőképet biztosít számukra. Hihetetlen erőforrás, kreativitás, tudásszomj és tenni akarás lappang a gyerekben, ezt kellene kiaknázni az ilyen tevékenységek révén (is).

– A szülőnek (és az osztályfőnöknek) beszélnie kell a gyerekkel arról, hogy az iskola miért fontos, illetve miért nem, hiszen a diák is látja, hogy bár a nap nagy részét iskolában kell töltenie, más dolgokból is áll a világa és az érdeklődési köre. Miként „tegye helyre\" a szülő ezt, hogy a gyerek egyrészt megfelelőképpen komolyan vegye az iskolát, másrészt pedig azért tudja azt is, hogy az oktatási követelmények sokszor nem reálisak a tekintetben, hogy az életre készítsék fel őt?

– Szülőként és pedagógusként is meg kell ismerni a gyereket. Minden gyereknek más a személyisége, más az érdeklődési köre, és főleg más a teherbíró- és stressztűrőképessége. A zsúfolt, teljesítményorientált iskolai rendszerben meg kell találnunk a módját annak, hogy lelkileg kiegyensúlyozott felnőtté váljanak a gyerekek. Egyensúlyt kell teremteni az iskolai tanulás és a magánélet között. Ahhoz, hogy egy gyerek testileg és lelkileg ép maradjon, kikapcsolódásra, pihenésre, sportra, társasági életre is szüksége van.

Egyes szülők nehezen fogadják el, hogy a gyereküknek gyengébb a teljestménye, és hajlamosak túlhajszolni, magánórákkal terhelni a gyereket, mások viszont teljes lezserséggel, akár nemtörődömséggel viszonyulnak hozzá. A gyerekek számára a reális értékelés a fontos, szembesíteni kell őket a képességeikkel, erősségeikkel és korlátaikkal egyaránt, hogy reális legyen az énképük és az önbecsülésük. Az iskolának segítenie kellene a személyiség kifejlődésében, nem pedig korlátoznia azt.

Az „emberarcú\" iskolában nagy szerepe van a tanárnak, főként az osztályfőnöknek. Az igazán tisztelt tanár, osztályfőnök az, aki alkalmat talál arra, hogy megismerje diákjait, gondjaikat, örömeiket, akár kételyeiket is. Az ifjúkor sok miértjére csak így lehet választ adni. A fiatalokban tudatosítani kell, hogy az iskola nem cél, csak eszköz, és nem az élet, csak az életnek a része.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)