Gúnyolódás nyilvánosság előtt

Gúnyolódás nyilvánosság előtt

A diákok körében tapasztalható kortárs megfélemlítés, nyilvános fizikai és verbális erőszak – a szakirodalomban bullyingnak nevezett jelenség – állandóan visszatérő téma a pedagógusok, szülők körében.

Kádár Hanga

2014. november 01., 12:012014. november 01., 12:01

A megfélemlítés gyakran tapasztalható a hazai iskolákban is, a bullying témájáról a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium iskolapszichológusát, Keresztesi Polixénát kérdeztük.

„A jelenség tulajdonképpen magában foglalja a verbális és fizikai erőszakot is, bár nálunk inkább a szóbeli bántalmazás fordul elő. Ez folyamatos agressziót jelent, amely általában a gyengébb pszichikai felépítésű, magányosabb diákok felé irányul” – magyarázta a szakértő, majd hozzátette, a probléma lényege a nyilvánosság előtti megszégyenítő gúnyolódásban rejlik.

Az áldozat ily módon teljesen megalázottnak érzi magát, de olyan esetek is ide sorolhatóak, amikor például bezárnak valakit egy kisebb helyiségbe, vagy pénzt követelnek tőle, esetleg megfenyegetik, ha nyilvánosságra akarja hozni az esetet a szülei, tanárai előtt.

Mindehhez azonban gyakorta társul az úgynevezett cyberbullying is, amikor a Facebookon és hansonló nyilvános, online fórumokon privát felvételeket, szóbeszédeket terjesztenek az áldozatnak tekinthető diákról. A pszichológus szerint a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégiumban is fordultak már elő hasonló esetek a verbális erőszak és cyberbullying terén, azonban gyakori fizikai bántalmazásokra, illetve fenyegetőzésekre ritkán akad példa.

Hol a határ a bántalmazás és viccelődés között?

„Nem könnyű felismerni az ilyen jelenséget a diákok körében, pláne, ha fenyegetésről van szó, hiszen ilyen esetekben az áldozat fél beszélni. Azonban mindig árulkodó jel a hallgatagság, szomorkodás, visszahúzódás, az, hogy az illető nem keresi a többiek társaságát, gyakran sír, vagy kerüli az iskolát” – fejtette ki Keresztes Polixéna. Mint magyarázta, véleménye szerint a hangsúlyt elsősorban a megelőzésre kell fektetni – például az osztályfőnöki órákon beszélgetni kellene olyan témákról, mint a viccek és sértő gúnyolódás közti határ, vagy a webes fórumokon való információmegosztások következményei.

„A diákok más-más környezetből jönnek, különféle példákat látnak, ezen, kívül az erőszakkal, öntörvényűséggel teli televízió és világháló is erre bátorítja őket. Így sokan nem tudják, hol a határ a bántalmazás, a bűncselekmény és a viccelődés között. Erre a szülőknek és a pedagógusoknak kell felhívniuk a fiatalok figyelmét” – tette hozzá.

A szakértő úgy magyarázta, egy titokban, hosszú ideje zajló kiközösítésnek, megalázásnak súlyos következményei lehetnek az áldozat életére, önképére nézve, mivel így az illető egyre inkább alábecsüli önmagát, és teljesen elveszíti az önbizalmát.

Folyamatosan nyitni kell a gyerek felé

„Attól függően, hogy mennyire súlyos az eset, ha az kiderül, ehhez illeszkedő szabályrendszert kell kialakítani, hiszen büntetés, következmény nélkül továbbra is folytatódhat a jelenség az iskolában. Egyfajta fegyelmi bizottságot kell kialakítani szülőkkel, pedagógusokkal, a helyzet súlyosságától függően akár rendőri jelenléttel, és közös megegyezés alapján kell eljutni a megoldásig” – magyarázta a szakember.

A pszichológus szerint a zaklatott diák segítésében a legfontosabb a már korábban kialakított bizalmi kapcsolat a szülővel – ennek köszönhetően a gyerek időben elmondja, mi történik vele, így a negatív hatás idejében megelőzhető. Ehhez a szülőnek folyamatosan nyitni kell a gyereke felé, és ha az hibázik, a büntetés előtt nem javallott heves szidalmakkal kezdeni a kommunikációt.

„Az agressziót elkövető gyerek szülei sokszor nem veszik komolyan a helyzetet, csak ha a diákot már ki akarják csapni az intézményből. Ugyanolyan fontos, hogy a bántalmazást elkövető gyerekkel szülei és pedagógusai is kommunikáljanak, hiszen ha nemcsak egy alkalommal fordul elő a megfélemlítés, elhatalmasodhat rajta az erőszakos, kirekesztő magatartásforma” – hívta fel a figyelmet Keresztesi Polixéna.

Úgy fogalmazott, hogy az ilyen esetekben a legfontosabb mindig a közös megbeszélés szülő, tanár és pszichológus között, hiszen a kollégiumban is elsősorban a kommunikációnak, a tanács- és segítségadásnak köszönhetik, hogy sokszor meg lehetett előzni a bullyingot.

Felborult erőegyensúly

A megfélemlítés (angol szóval bullying, hasonló értelemben használatos még: terrorizálás, zsarnokoskodás, erőszakoskodás, kegyetlenkedés, megalázás, gyötrés, zaklatás, szekálás, szívatás, szadizás, kötekedés) a bántalmazás egy fajtája. Olyan ismétlődő viselkedést jelent, amellyel egy csoport vagy egy személy egy másik csoport vagy személy feletti hatalmát igyekszik kialakítani vagy megerősíteni, az „erőegyensúlyt” ezáltal megszüntetve. Ez a felborult erőegyensúly egyaránt jelenthet társas és/vagy fizikai befolyást. A megfélemlítés áldozatát gyakran célpontnak nevezik. A megfélemlítés a bántalmazás három alaptípusából tevődik össze: érzelmi, szóbeli és fizikai formából. Gyakran folyamodik a kényszerítés rejtett módszereihez, mint például a pszichológiai manipulációhoz. A megfélemlítést többféleképpen lehet definiálni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)