Egészségtudatosság gyerekkorban

Egészségtudatosság gyerekkorban

Miért lenne fontos, hogy a kézmosás automatizmusként beépüljön a gyermekek életébe, miért kell megtanulni orrot fújni, hogyan kell tüsszenteni, miért kell egyenes háttal ülni? 

Antal Erika

2016. február 06., 16:022016. február 06., 16:02

Többek között ezekre a kérdésekre adott választ Pongrácz Mária marosvásárhelyi nyugalmazott háziorvos. Úgy véli, a betegségek megelőzése érdekében ezeket az alapvető tudnivakat már az óvodában tanítani kellene. Felmerült annak a lehetősége, hogy az iskolában bevezetnék az egészségnevelést mint alternatív tantárgyat. A szakemberek jó ötletnek tartják, úgy vélik, a gyerekek egészségének a megőrzését szolgálná, nagyban hozzájárulna ahhoz, hogy egészséges felnőttekké váljanak.

„A gyerekeket, ha betegek, a tanintézetből a háziorvoshoz küldik, ami meglátásom szerint kényszerhelyzet” – fogalmazott a szakember. Úgy vélte, ha most bevezetnék az egészségnevelést, első lépésben három fontos dologra kellene figyelni: a rendszeres kézmosásra, a tüsszentésre és köhögésre, valamint a helyes testtartásra, továbbá középiskolában a hormonális változásokra, a szexuális felvilágosításra. Minden egyéb ezekhez az alapvető tudnivalókhoz kötődik.

Ne kössük be a gyerek száját és orrát télen

„Nagyon sok mindent tudnak az egészségtudatosságról a pedagógusok, óvodai dadusok, óvónénik, tanítónők, tanárok. Csakhogy a sok feladat miatt nem biztos, hogy éppen erre összpontosítanak” – indokolta Pongrácz Mária, hogy miért fontos már az óvodában elkezdeni az egészségnevelést. A háziorvos szerint minél gyakrabban kell beszélni a kézmosás fontosságáról, hogy az automatizmussá váljon, olyan megszokássá, ami az élet velejárója. Az óvodai közösségben a pedagógusoknak először is föl kell mérniük, hogy a gyerekek milyen ismeretekkel érkeznek otthonról, mire tanítják őket a szülők, azt egyeztetni, esetleg változtatni rajta, hogy egységes legyen az otthoni és az óvodai egészségnevelés.

„Nem azt mondom, hogy egyik jobb, a másik rosszabb, csak azt, hogy legyen egységes, a gyerek tudja, mit kell tennie és mi a jó egészsége szempontjából” – tette hozzá. Óvodáskorban különösen a kislányoknak kell odafigyelniük arra, hogy hogyan használják a toalettpapírt. Annak ellenére, hogy ezt el kellene magyarázni már a pelenkás időszak után, sokan nem tudják. Ugyancsak ebben az időszakban nagyon fontos a gyerek orrjáratainak a rendszeres tisztítása, az orrfúvás megtanítása.

„Amikor a gyerekek kültérből bemennek egy belső helyiségbe, megindul a váladékkiválasztás, ha pedig a gyerek nem fújja ki az orrát, nem tud azon át lélegezni és nyilván a száján fog, amivel kizárja az orr élettani szerepét, azt, hogy megszűri a levegőt. A kinti, hideg levegőt felmelegíti az orrjárat, és nem jut télen a fagyos és hideg levegő rögtön a garatra. A hideg önmagában nem okoz betegséget, de elősegítheti, hogy az ott lévő kórkozók megbetegedést okozzanak” – hívta fel a figyelmet a háziorvos.

Kitért arra, hogy mindig legyen a kisgyerekeknél zsebkendő, és fel kell szólítani őket abban a közösségben, amelyben tartózkodnak, hogy na most fújjunk orrot. Ez nagyon fontos a megelőzés szempontjából. A gyereknél így kialakul a megszokás, és saját magán fogja érezni, hogy ez sokkal jobb – hangsúlyozta Pongrácz Mária. Arról is beszélt, hogy a gyerekek arcát, száját, orrát a hideg időben ne kössük be kendővel, sállal, még a csecsemőkét sem. Esetleg ha nagyon hideg van, mínusz 15 fok például, akkor a száját lehet, de az orrát semmiképpen ne, mert ha le van takarva, ugyanazt a levegőt szívja vissza, amelyet kilélegzett, ám abban már nincs oxigén, szén-dioxiddal telített, és árthat az agyműködésnek.

A kézmosás a legfontosabb, amire figyelni kell

Kisgyerekkortól kezdve szigorúan meg kell kérni a kicsiket, hogy ha tüsszentenek, tegyék a kezüket az arcuk elé. De nem a tenyerüket, hanem az alkarjukat, mert az nagyobb területen véd és nem lesz a tenyerük nyálas, így elkerülhető, hogy továbbadják a fertőzést, miután megfogják a játékot, az asztalt, a kilincset – javasolta az orvos.

Úgy véli, jó volna, ha ezt közösen mutatnák be, esetleg meg is lehet magyarázni a gyermekeknek, hogy köhögéskor vagy tüsszentéskor a nyállal hogyan terjednek a kórokozók, és a jelen lévő 15–20 gyerek megfertőződhet. Óvodások és kisiskolások számára a kézmosásnak annyira magától értetődőnek kell lennie, hogy ezzel kezdjék, amint belépnek a házba, az óvodába, az iskolába, a vécé használata után, evés előtt. „Tudnia kell a gyereknek, hogy nem egészséges, ha hazajön, idenyúl, odanyúl, hiszen a kilincsek is tele vannak kórokozókkal” – mondta a szakember. Azt javasolja, hogy ha esetleg utcán eszik a gyerek, jó, ha fertőtlenítővel átitatott zsebkendővel töröljük meg a kezét. Vagy a kiflit, kekszet is a csomagolással együtt tartsa a kezében, úgy egye.

A helyes testtartásról és a hormonháztartásról

A gyerekek nagyon hamar nőnek, de ehhez nem társul mindig az izomzat erősödése, az ínszala­gok tónusa, ezért a szülő és a pedagógus feladata a helyes testtartásukra figyelni – hívta fel a figyelmet a háziorvos. Az iskolatáskát jó, ha a hátukon hordják, az sem baj, ha nehéz, mert arra kényszeríti a gyereket, hogy ne előre hajolva közlekedjen, de abban a pillanatban, amikor leteszi a táskát a hátáról, fontos lenne otthon és az iskolában is felhívni a figyelmét, hogy ne előregörnyedve hajoljon az asztal fölé, húzza ki a hátát.

„Ma az ülő életmód a jellemző, az iskolában, otthon a számítógép előtt is, ezért nagy odafigyelést igényel, hogy helyes testtartással üljön, ne féloldalt, hogy a gerinc csigolyái, a képlékeny részek ne hajoljanak el, mert pár év múlva már gondot okoz, és nem lehet korrigálni” – mutatott rá Pongrácz Mária. A pubertáskorúaknak fontos beszélni a hormonháztartásról, az ilyenkor termelődő hormonok hatásáról, ami általában otthon tabutéma.

„A szülők szégyellik vagy nem tudják, hogyan közelítsék meg a témát, holott a gyerekek körében ez nem tabu: egymás közt megbeszélik, a médiában is látnak mindent. Ennek ellenére a szülőnek lenne a szerepe, hogy felhívja a figyelmet arra, mi történik ilyenkor a szervezetben, mire kell odafigyelni, hogyan lehet a kellemetlen dolgokat elkerülni. Az iskolában külön a lányokkal és külön a fiúkkal a legajánlatosabb ezekről beszélni, mint olyan dolgokról, amelyek az élet velejárói, hozzátartoznak a helyes életvitelhez” – hívta fel a figyelmet Pongrácz Mária. Mint mondta, a pedagógusnak vagy iskolapszichológusnak olyan légkört kell teremtenie, ahol felszabadultan, nyíltan kérdezhetnek és választ is kapnak a gyerekek.

Megelőzés mint az egészség megőrzésének eszköze

A megelőzés az egészség megőrzésének eszközeként nem új törekvés. A mandarinok Kínájában a „családorvosok” addig kapták fizetésüket, ameddig a gondjaikra bízott családtagok egészségesek maradtak. Mihelyt valamelyikük megbetegedett, javadalmazásukat azonnal felfüggesztették, és csak akkor kapták vissza, amikor a beteg újra egészségessé vált. A megelőző gondolkodás sokáig háttérbe szorult a gyógyító orvoslás mögött – olvasható a Vital.hu-n.

Az egészségnek mint értéknek a felismerése az 1980-as évektől vált széles körben elfogadottá, elsősorban az Egészségügyi Világszervezet kezdeményezésére. A megelőző orvoslásnak egyik általánosan megfogalmazott célja a pozitív viselkedésminták kialakítása, az egészséges fejlődés biztosítása annak érdekében, hogy megelőzzük a kóros viselkedésformák kialakulását (pl. beilleszkedési zavarok, dohányzás, alkohol, játékszenvedély-betegség, drog stb.) valamint a kapcsolati zavarok okozta pszichoszomatikus betegségeket (colitis ulcerosa, ekcéma, asztma stb.).

A megelőzésnek, a prevenciónak három formája ismert: az elsődleges, a másodlagos és a harmadlagos prevenció. Az elsődleges prevenció biztosítja a betegségek keletkezésének, kialakulásának megakadályozását, a betegségek létrejöttében szerepet játszó biológiai, környezeti és társadalmi tényezők kiiktatásával. A másodlagos prevenció jelentősége kiemelt a szűrővizsgálatok vonatkozásában, ennek révén garantálható a betegségek megelőzése, továbbá a korai szakaszban való diagnosztizálással és a megfelelő beavatkozás elvégzésével a súlyosbodás megakadályozása. A harmadlagos prevenció tulajdonképpen a betegség adekvát terápiája a súlyosbodás megakadályozására.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás
2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)