Egészségesen az iskolában

Egészségesen az iskolában

Fotó: Veres Nándor

Becsengettek az óvodákban, iskolákban, az új tanév és a közösségbe való visszatérés pedig nemcsak a tanulás, hanem az egészség megőrzése szempontjából is kihívások elé állítja a szülőket, gyermekeket. Kovács Emőke Hargita megyei háziorvost étkezésről, kézmosásról, a meghűlés elleni védekezésről kérdeztük.

R. Kiss Edit

2015. szeptember 19., 13:352015. szeptember 19., 13:35


– Táplálkozási szakemberek hang­súlyozzák a reggeli fontosságát, különösen a gyermekek esetében. Miért fontos, hogy ne üres gyomorral üljenek be a diákok órára?

– Éjszaka a szervezet takarékon működik, ilyenkor csökken a vérnyomás, lassul a keringés, a légzésműködés, a gyomor-bélrendszer működése, és reggel alacsonyabb a vércukorszintünk is. Ha reggelizünk, akkor máris nem a tartalék energiakészletünkből kell gazdálkodnunk, hanem biztosítjuk szervezetünk számára a nap indításához szükséges energiát, az agyműködéshez nélkülözhetetlen glükózt, így jobban tudunk koncentrálni az előttünk álló feladatokra. Ha nem reggelizik a gyermek, az iskolában még álmos, éhes, türelmetlen lesz, nehezebben tud figyelni, feladatot megoldani.

– Iskolakezdés után rendszerint elkezdődik a náthaszezon is. Hogyan lehet erre felkészülni, védekezni ellene?

– Ősz elején inkább az úgynevezett meghűléses megbetegedések jellemzők, mivel lehűl a hőmérséklet, és ez kedvez egyes vírusok elszaporodásának, ugyanakkor a hideg hatására a nyálkahártyák érzékenyebbek, sérülékenyebbek, így könnyen kialakul az orrfolyással, tüsszögéssel, köhögéssel járó megbetegedés. Védekezni a higiéniai szabályok betartásával lehet: a rendszeres, alapos kézmosással, zsebkendő használatával, a zsúfolt környezet elkerülésével. A réteges öltözködés is fontos tényező, valamint a változatos, kiegyensúlyozott táplálkozás, a szabad levegőn való mozgás, a megfelelő mennyiségű alvás – ezek mind erősítik a szervezet ellenállóképességét.

– Ajánlott-e ilyenkor a vitaminkúra a gyereknek? Ha igen, milyen vitaminok ajánlottak?

– Iskolakezdés utánra nem javasolnék vitaminkúrát, hiszen a nyári szezonális zöldség- és gyümölcsfogyasztással elméletileg a szervezet vitaminkészletének rendben kellene lennie. Mivel a napsütéses órák száma csökken, és a gyerekek egyre kevesebb időt töltenek a szabad levegőn, javasolnám a D-vitamin használatát ősztől tavaszig, kicsiknek csepp, nagyobbaknak tabletta formájában. Ez azon kívül, hogy a csontozat fejlődését segíti, az immunrendszerre is jó hatást gyakorol.

Az immunrendszer erősítésére ma már nagyon sok készítmény kapható, véleményem szerint azonban nem kell túlzásokba esni, fontos ezen készítmények kúraszerű és nem állandó jellegű használata, kiválasztásuk előtt pedig érdemes tanácsot kérni szakembertől. Ugyanis a vitaminok nagy része vízben oldódó, ezért a napi szükségletet meghaladó mennyiség kiválasztódik, kiürül a szervezetből, nem raktározódik. Ugyanakkor ha valaki nem kúraszerűen, hanem hosszú ideig állandóan használja őket, annak káros következménye is lehet, például a hosszú ideig nagy dózisban szedett C-vitamin esetén könnyen vesekőképződéssel találjuk szemben magunkat.

– A kézmosás fontosságáról sokat beszélünk, a tapasztalat mégis azt mutatja, hogy sokan mellőzik, pedig a betegségek megelőzésében nagy szerepe lenne.

– Véleményem szerint a nevelés, a példamutatás a lényeg. Ha a szülő pici korától megszoktatja a gyermeket és példával is mutatja, hogy minden étkezés előtt, vécéhasználat után, illetve ha kintről hazamegyünk, kezet kell mosni, akkor az a gyermek szokásává válik, és később nem lesz baj.

– Mit kell tenni, ha megbetegszik a gyerek? Mikor kell otthon tartani?

– Jó kérdés. Egy szülő ismeri a gyermekét, általában már a konkrét tünetek megjelenése előtt látja, ha valami készülődik. Ha csak különálló tünetek jelentkeznek, vagy néhány enyhe tünet, de nem rossz a gyermek állapota, akkor elég a pihenés és tüneti kezelés. Tehát ha csak egy kicsit köhög a gyermek, de jól eszik, jól alszik, jó a kedve, jó az állapota, akkor elég a köhögéscsillapítók vagy köptetők használata a köhögés formájának függvényében.

Ha orrfolyással állunk szemben, kérdés, milyen jellegű, mennyiségű, hogy tud-e enni, aludni a gyermek. Ha ez enyhe lefolyású, akkor elégséges lehet a sóoldatos orrtisztítás. Nagyon fontosnak tartom az orrjáratok tisztán tartását, mert így kivédhetjük egy középfülgyulladás kialakulását vagy az orrmandula gyulladását. A láz fontos tünet. Sokszor gyanakodva néznek a szülők, mikor mondom, hogy szeretem a lázas gyermeket. A láz jó, azt jelenti, hogy a szervezet „harcos katonái\" munkába álltak és próbálják semlegesíteni a kórokozót.

Ma már a lázcsillapítás módja is változik: ha a gyermek állapota jó, nem kell egyből nekiugrani a lázcsillapítással, inkább pihenjen, igyon sok folyadékot, és figyeljük. Ha 39 Celsius-fok fölé megy a hőmérséklete, akkor adjunk lázcsillapítót, de ha nem múlik el teljesen a láz a gyógyszeradás után, akkor se essünk kétségbe, ha legalább egy fokot csökken, az elégséges, nem kell újabb adag lázcsillapítót adni.

Megpróbálható a paracetamol- és ibuprofentartalmú lázcsillapítók használata felváltva, így sem a májat, sem a vesét nem terheljük túl. Ha a gyógyszerek nem segítenek, akkor megpróbálhatjuk a langyos hűtőfürdőt. Lázas gyermeknek sok pihenésre van szüksége, ilyenkor nem tud figyelni, koncentrálni a foglalkozásokon, a közérzete sem jó, ezért semmiképp se vigyük közösségbe. Ha az említett tünetek három nap után sem enyhülnek, akkor orvosi vizsgálat javasolt, tartsuk otthon és kövessük az orvos utasításait.

– Visszakerültek a gyermekek hátára, vállaira a táskák is. Miért fontos, hogy ezek ne legyenek túl nehezek, hogyan károsíthatja egy túlpakolt táska a gyermek egészségét?

– Az iskoláskorú gyermek növekedésben van, a gerincoszlop még fejlődés alatt áll, a hátizomzat fejlettsége eltérő az iskoláskorú gyermekek körében, ezért fontos, hogy a súlyterhelés ne legyen több mint a testsúly 10–20 százaléka. Két vállon hordható, széles, állítható pántú, kényelmes hátitáskát válasszunk, mely egyenletes terhelést ad, illetve a háti rész igazodjon a gerincoszlophoz. Önmagában az üres táska súlya a lehető legkisebb legyen. A táskát fontos a gyermek méreteihez beállítani, mivel egy rosszul beállított táska egyenlőtlen súlyeloszlást eredményez, hátfájást, vállfájdalmat és akár fejfájást okozhat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás
2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)