Egészség a túlzások vezérelte világban

Egészség a túlzások vezérelte világban

Szerencsésnek érzi magát Ma­ca­lik Ernő Csíkkarcfalván élő gyógynövényszakértő, ha olyan településre hívják tanfolyamot tartani, ahol senki számára nem ismeretlen a cickafark, kertekben terem a zsálya, és gyógynövényekből készült teákon nőttek fel a gyerekek.

Balázs Katalin

2015. február 21., 12:302015. február 21., 12:30

A fővárosiaknak például nem is tudná hol kezdeni az ismertetőt, a hallgatóság pedig leginkább azon a véleményen lenne, hogy a paraszt bácsi hülyeségeket beszél – így vélekedett Macalik Ernő, aki a gyergyóremetei községházán tart tanfolyamot a gyógynövényekről.

Pénzforrás is lehet az erdők, mezők kincse

Az előadás-sorozat második részében a gyógynövények gyűjtéséről és felhasználásáról is szó esett, a cél pedig az volt, hogy a tanfolyam résztvevői tudásuk mellé újabb ismereteket gyűjtsenek.

„Fontos, hogy az emberek felismerjék a kertjükben, kaszálóikon, erdeikben található gyógynövények értékét, hogy az egészségük megőrzése mellett mások gyógyulására is gondoljanak. Így akár pénzforrás is lehet számukra az erdők, mezők kincse. De csak tisztességes módon, ahol a haszonszerzés nem megy a minőség kárára, mert csak rövid távon jövedelmező a minőségcsökkentésből adódó alacsony ár” – hangzott el.

A Csíkkarcfalván élő gyógynövényszakértő nem fél attól, hogy tanítványai riválisaivá válnak hamarosan a gyógynövénypiacon. „Ez a tanfolyam ad annyi ismeretet, hogy el lehet indulni, aztán utána mindenkinek még kell tanulni, de a legjobb tanulás a tapasztalás. Hozzá kell kezdeni a gyógynövény-értékesítéshez. Boldog lennék, ha pár év múlva azt hirdetnék, hogy mekkora nagy vállalkozást épített fel egyik-másik tanítványom” – fogalmazott Macalik Ernő. Hozzátette, nem félne, hogy kiszorítja őt a piacról valamelyik tanítványa, hiszen „akkora ez a világ, hogy mindenki elfér benne”.

A növénygyűjtés alapszabályai

Mint a szakember elmondta, a gyógynövényt „szaporább” olyan helyről gyűjteni, ahol sok van belőle. Erre leginkább alkalmas a felbolygatott talaj vagy parlagon hagyott szántó. „Ne gyűjtsünk viszont vasút, forgalmas közút közelében akkor sem, ha piacra termelünk” – mondta az előadó, arról is szólva, hogy ha ritka növényeket szedünk le, magunknak ártunk a legtöbbet, mert minden kihaló növénnyel szegényebbek leszünk.

Az is elhangzott, nem kell tövestől kitépni azt, aminek csak a levelére van szükségünk. Vágni is lehet, s erre legjobb a sarló vagy a bicska. Az ollós gyógynövénygyűjtés talán túlzás, aki viszont a gyökerek gyűjtését veszi komolyan, annak érdemes egy tíz centinél nem szélesebb pengéjű ásót készíttetnie jó acélból. Így csak akkora földet mozgat meg, amekkorára feltétlenül szükség van. „És illik a gyökereket mosni, mert kártevők tapadhatnak hozzá, és húst a növénnyel nem kell vegyíteni” – mondta Macalik.

A szakember szerint egyébként a gyógynövényeket nem kell mosni, annál inkább érdemes odafigyelni, hogy tiszta környezetből származzanak. „A piacon vett málnát ön meg szokta mosni? Nem? A gyűjtők között is sokan vannak, akik kezet sem mosnak” – fejtette ki fekete humorával az előadó.

A szárítás szabályai

„Valóban száraz, árnyékos helyen lenne ideális a növényszárítás, de ez a térség nem a száraz levegőről híres” – hangzott el. A szakember kompromisszumot ajánl: inkább napon két nap alatt szárítsunk, mint pa dláson, árnyékban két héten keresztül – előbbi módon több hatóanyagot mentünk meg. A magas hőmérsékletre is érdemes figyelmet fordítani, negyven fok fölötti hő semmiképp sem egészséges, ne próbálkozzunk tehát a gépi „aszalással”.

Csak azon részeit tároljuk a növénynek, amelyek hatóanyagot tartalmaznak. Így a kamillánál fölösleges a szár, levél, de még a fehér szirmok raktározása is, hiszen a kicsi sárga virágocskák értékesek csak.

Tárolási praktikák

„Nejlonzacskóba semmi esetre se tegyük a gyógynövényeket” – mondja Macalik, aki alkalmas tárolóként a papírtasakot, a vászonzacskót vagy a jól záró fémdobozokat ajánlja. A „teafüvet” egy évig ajánlja tárolni, aztán érdemes frissíteni a készletet. Csökken a hatóanyag – ezért indokolt az új készlet beszerzése, de nem feltétlenül kell eldobni, akár a szomszédasszonynak is odaadható, mert a kétéves teafű még mindig jobb a semminél.

A szakember azt is javasolja, hogy címkézzük fel a tasakokat, hogy számon tarthassuk, miben mi van és mikortól.

A teák gyógyerejének titka

A gyógynövények sokféle felhasználása lehetséges, ezek közül a legelterjedtebbek a teák, melyek készülhetnek áztatással, és „macerátumnak” hívják őket, valamint lehetnek főzetek vagy forrázatok. Számos előnyük van: mi készíthetjük el magunknak, és ha mi is gyűjtöttük, akkor pénzbe sem kerülnek.

„Nem tudjuk grammra, mi van a gyógynövényekben, de az biztos, hogy hatnak ránk, bizonyított, hogy tőlük meggyógyulunk” – mondta az előadó. Macalik még egy fő erényt tulajdonít a teáknak: az ember időt szán magára, elkészíti, majd amíg kortyolgatja, bízik annak jótékony hatásában. És ez is hozzájárul a gyógyuláshoz. A placebohatás akár 30 százalékkal is növelheti a gyógyulás esélyét. „Hát ezért kell ezeket a teákat nagyon szeretnünk” – fogalmazott Macalik Ernő.

Hadüzenet egyes élelmiszereknek

Macalik Ernő kitért arra is, a túlzások és végletek világát éljük, amikor különböző élelmiszereknek hadat üzenünk, mások hatását pedig „mennyekig emeljük”. Manapság például azt mondják, a cukortól óvakodni kell, a barna változatát helyezni előnybe. „A barna cukor jó, csak nagyon drága. A fehér, növényi alapú, finomított, de mégsem mű, mint az édesítők, melyre sokan lecserélik a cukrot „egészségük érdekében” – mondta a szakértő.

Az előadáson a vízfogyasztásról is szó esett, hisz egyre gyakrabban hangzik el, hogy 2-4 liter vizet is meg kell inni naponta az egészségért, de már azt is rebesgetik, hogy a sok víz káros a szervezetre. Macalik állítja, hogy ez is egyfajta hisztéria, hisz nagyszüleink sosem intettek arra, hogy literben számoljuk a vizet, akkor ittak, amikor megszomjaztak. És nem volt szokás az sem, hogy érettségi vizsgára víz nélkül be sem mennek a diákok, pedig akkor akár hét tantárgyból is kikérdezték zsinórban a nebulókat.

Azt is ajánlotta Macalik, kicsit gondolja át mindenki, mit tesz a bevásárlókosarába. „Fontos, hogy mit veszünk és mit eszünk, miből lesz háj, és mit dobunk a kukába” – mondta a szakember. Példaként említette a kapucínert, melynek dobozán huszonhárom összetevőt soroltak fel, a „málnaízű szörpöt”, melynek címkéjén az is olvasható, hogy a gyerekek tevékenységére és figyelmére káros hatást gyakorolhat.

Fogyókúrás receptek a fogyasztói társadalomnak

A túlzásoktól hízunk, aztán extrém sebességben szeretnénk meg­szabadulni a kilóktól. Így kerül vevő például a fogyasztó kávéra, mely nem kevesebbre képes, mint hét nap alatt öt kilogrammos súlycsökkenést produkálni. „Ha nem eszünk egy hétig semmit, de közben fizikai munkát végzünk, akkor sem fogyunk ennyit” – jegyzi meg Macalik.

A vetített képes bemutatón külön felhívta a figyelmet egy reklámra, mely így szól: „Mutass jól a karácsonyi képeken, kezdd el a fogyást még ma”. Igazán keresztényi hozzáállás az ünnephez – adott hangot véleményének az előadó, feltéve a kérdést: tényleg ezt jelenti a karácsony? „Az a legfőbb öröm benne, hogy lefogyva olyan képek készülnek majd rólunk, hogy csodálatában még Jézuska is elájul?” – mutatott rá.

A vidám hangulatban előkerült Macalik Ernő saját fejlesztésű, „tuti” fogyókúrás receptje is. Szabadalmaztatására készül – vallotta be a szakember, állítva, ebben senki nem fog csalódni, ráadásul bárki ingyen megszerezheti, és mindenféle kiegészítő, segédeszköz nélkül eredményesen használhatja. A receptet a tanfolyam résztvevői meg is kapták, és bárkinek továbbadhatják. Így hangzik a javallat: „Forgasd a fejed először jobbra, aztán balra! Ismételd annyiszor, ahányszor étellel kínálnak!”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás
2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)