Családminták a mesékben

Családminták a mesékben

Fotó: Kölnei Lívia

A hagyományos család korszerű, biztonságos, tagjainak szellemi, fizikai egészségét is őrzi, egyszóval érték. A hagyományos családkép erősítéséről szerveztek szakmai beszélgetést a háromszéki Dálnokon.

Bíró Blanka

2016. június 18., 17:472016. június 18., 17:47

A hagyományos család korszerű, biztonságos, tagjainak szellemi, fizikai egészségét is őrzi, egyszóval érték, és nemcsak azért, mert a társadalom megtartó alapközössége, hanem azért, mert családban élni jó – hangzott el a háromszéki Dálnokon szervezett találkozón.

A magyarországi Média a Családért Alapítvány és a Képmás magazin azért hozta létre tíz éve a Családbarát Médiáért díjat, hogy az újságírókat arra ösztönözzék: a divatos irányzatokkal szemben hatásosan érvelve, pozitív példákkal erősítsék a hagyományos családképet. Ezt a díjat terjesztették ki ettől az évtől a határon túli magyar újságírók körére, a díj odaítélésének feltételeit nemrég a háromszéki Dálnokban, a Gál-kúriában tartott szakmai találkozón ismertették. Szám Kati, a Képmás főszerkesztője, az alapítvány elnöke, Molnár-Bánffy Kata lapigazgató, Kölnei Lívia szerkesztő, valamint az Erdélyből, Kárpátaljáról és Délvidékről érkezett huszonhét újságíró személyes tapasztalatokat megosztva, a családokat érő kihívásokról, a helyi adottságokról számolt be.

Skype-apák, csonka családok

Kiderült, Magyarországon a médiában megjelenő hamis családképek – a szappanoperákban bemutatott, az elkötelezettségtől rettegő párok, a megoldandó feladatnak vagy éppen cukiságnak tekintett gyerekek – vagy a hagyományos családot kikezdő törekvések, például a torzan értelmezett genderelmélet rombolják leginkább a hagyományos családmintát.

A határon túli magyarság számára a külföldi munkavállalás elterjedése miatt jelenséggé vált skype-apukák és csonka családok, nagyszülőkre hagyott gyerekek problémája, vagy éppen a vegyes házasságokban az identitásvesztés jelenti a gondot. Az alapítvány és a magazin minden hónapban díjazza a családról megjelent anyagokat, ezek közül választják ki az év végén az 500 ezer forintos fődíj nyertesét. A határon túli kuratórium tagjai Erdélyből Csinta Samu író, újságíró, a Vajdaságból Tóth Lívia, a Hét Nap főszerkesztő-helyettese, Kárpátaljáról Kőszeghy Elemér, a Kárpáti Igaz Szó főszerkesztője.

A jelképes hamuban sült pogácsa

A szakmai találkozó része volt a Sepsiszentgyörgyön megtartott Családminták a mesékben című Képmás-est, ahol Szám Kati főszerkesztő Kádár Annamária marosvásárhelyi pszichológussal beszélgetett a családról, a gyereknevelés buktatóiról, nehézségeiről. „A mese, az emberi történet már rég része a pszichológiának, az emberi történetek, a saját életmesénk, a fejlődés-, a személyiség-lélektan, sőt a klinikai pszichológia része, hiszen az eseményeket nem tudjuk megváltoztatni, de az újramesélésükkel azt igen, hogy ezekről miként gondolkodunk” – szögezte le már a beszélgetés elején Kádár Annamária.

Gyakorlati kérdésekre kitérve kifejtette, ha 8-9 éves kor előtt egy gyerek húsz percnél hosszabb ideig nézi a tévét, a készen kapott képek gátolják a belső képalkotás kialakulását. Ha a mesét csak hallja a gyerek, akkor képzeletében csak olyan képeket alkot hozzá, amit a lelke sérülés nélkül elbír: ezért nem jelent gondot, ha a Piroskát és a nagymamát felfaló farkasról mesélünk. Nem káros a mesében az erőszak, hiszen a jó győzelme csak abban az esetben katartikus, ha a rossz is része a mesének, részletezte a pszichológus.

Kádár Annamária fontosnak tartja a saját mesét, a hétközna­pok történéseinek újramesélését, amiből soha nem szabad kiradírozni a negatív elemeket. A most divatos jelenségre is kitért, a kapunyitási pánikra, amikor a fiatal nem akarja elhagyni a „mamahotelt”, hogy kiépítse, megélje a saját életét, de erre is választ adnak a mesék, hiszen szinte minden történet azzal kezdődik, hogy a hős elindul, és az útján nem fogja a kezét az édesanyja, hanem csak feltarisznyálja hamuban sült pogácsával. Hangsúlyozta, a szülő minden téren, még a médiafogyasztási szokásokban is elsősorban a saját példájával nevel.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)