Béke önmagunkkal és a világgal

Béke önmagunkkal és a világgal

Fotó: Antal Erika

Nemrég jelent meg Albert Ildikó csíkszeredai klinikai szakpszichológus Szókratész védőbeszéde című kötete a felvidéki Ab-Art könyvkiadó gondozásában. A kötet a szerző rövid írásait tartalmazza, amelyek korábban már olvashatóak voltak a Facebookon, és amelyek az életről, életünk értelméről szóló, továbbgondolkodásra ösztönző „szösszenetek”.

Antal Erika

2016. május 01., 14:492016. május 01., 14:49


Van-e szükség külön bejáratú ideológiára?

Albert Ildikó a könyv előszavában felteszi azt a kérdést, hogy van-e szükségünk személyes életfilozófiára, saját, külön bejáratú ideológiára, és meg is válaszolja: szükség van rá, még akkor is, ha ez nem tudatosul mindenkiben. A szerző alaposan körüljárt gondolatait, élményeit, világról vallott elképzeléseit tálalja írásaiban.

Az első megjelenési közegben, a Facebookon a reakciók bizonyították, hogy érdekli az olvasókat mindaz, ami Albert Ildikót írásra ösztönözte. Arra a kérdésre, hogy békében élünk-e önmagunkkal, a pszichológus úgy válaszolt, az emberek igen nagy része egyre kevésbé él békében önmagával és/vagy a környezetével. „Korunkat a nem föltétlenül csak jó értelemben vett szabadság, illetve az arra való törekvés jellemzi, ez pedig a normák fellazulását, sőt helyenként-időnként az eltűnésüket eredményezi” – fogalmazott a szakember.

Minél kevésbé szabályozott az életünk, annál több lehetőségünk van kitekintésre, önmeghatározásra, de ezzel együtt eltűnnek a fogódzók, a biztos pontok, ami sokféle gubancot, megtorpanást, békétlenséget okoz. A forrongó, sokféle kihívással szembesülő korunk nem igazán képes egységes és kiforrott válaszokat adni, ami önmagában békétlenséget eredményez, ez pedig az egyéni létben is erőteljesen lecsapódik.

Nincs recept a jó közérzetre

A tudásról, a test és lélek egységéről, az önbecsülésről, a külsőségekről korábban már részletesen írt Albert Ildikó a szakkönyveiben, ahogyan az úgynevezett téli elvágyódásaival is foglalkozott több helyen. Az alkalmazkodásról is szó esik a mostani kötetben, a szerző szerint az alkalmazkodóképesség, vagyis az intelligencia lényege a helyzetnek megfelelő válaszadás képessége. „Ezért tudunk együtt élni, változni, ha szükséges, tiszteletben tartani mások igényeit és érvényesíteni a sajátjainkat, helyzeteket, feladatokat meg- és feloldani, eleget tenni forrongó korunk elvárásainak” – fogalmaz Albert Ildikó.

Arra a kérdésre: létezik-e recept arra, hogy valaki jól érezze magát a bőrében, a pszichológus sem ajánlani, sem tanácsod adni vagy módszereket javasolni általánosságban nem tud. Mint mondja, általános jóllétreceptek nincsenek és bár léteznek bizonyos alapfeltételek, amelyek jó közérzetet biztosítanak, illetve irányelvek, melyek az értelmes élet építésében segítenek, felelőtlenség, hazardírozás és szakmaiatlanság lenne ezeket csak úgy világgá kürtölni. „A jó, minőségi emberi kapcsolatok, az értelmes elfoglaltság, a hobbi, a célok és álmok mind a minőségi élet feltételei. Kialakításuk, megszerzésük nagy, embert próbáló feladat” – vallja a szakember.

A közösségi felület mint kovász

A Facebook mint kommunikációs eszköz meghatározza kapcsolatainkat, ami ez esetben kovászként működött: előcsalogatta mindazt, ami ott lappangott gondolataiban, illetve némelykor rávette arra, hogy odafigyeljen bizonyos jelenségekre – mondta a szerző. Hozzátette, az első írásokat kíváncsiságból tette közzé a közösségi portálon. Legtöbbször pillanatnyi hangulatok, történések, beszélgetések váltották ki ezeket a gondolatokat, de volt több alkalom, amikor egy kommentre válaszként írt egy elmélkedést vagy pontosító miniesszét – monta a pszichológus.

Bevallotta, eléggé nehezen kóstolt bele a virtuális közösség világába, sokáig ellenszenves volt számára, mert alkatilag individualistának tartja magát, bár nagyon fontosak számára is a közösségi értékek – hiszen erről szól a könyve is. Albert Ildikó elmondta, miután megismerte és felfedezte a közösségi portál dinamikáját, átlátta összefüggéseit, kevéssé nyilvánvaló törvényszerűségeit, egészen lenyűgözte.

„Hihetetlenül sokat elárul a gondolkodásról, a figyelemről, a szövegértelmezésről, az ízlésről és közízlésről, emberi magatartásokról, viszonyokról, érzelmekről, illetve azok hiányáról, no meg a sajátos kommunikációs lehetőségekről. Pillanatnyilag úgy látom, hogy érdemes lenne foglalkozni a virtuális kommunikáció és a virtuális kapcsolatok dinamikájának lélektani elemzésével, azon túlmenően, amit már leírtak róluk inkább a fiatalokkal kapcsolatban” – fogalmazott a szakember.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)