„Parfümmel és vízzel is locsolok”

„Parfümmel és vízzel is locsolok”

Fotó: Biro Blanka

A legtöbb sepsiszentgyörgyi tudja, milyen az írott tojás – a Guzsalyas Alapítvány több mint tizenöt éve szervezi a Míves Házban a húsvét előtti héten a tojásírást.

Bíró Blanka

2014. április 19., 12:362014. április 19., 12:36

Ottjártunkkor is zsúfolt volt az alkotóház műhelye, több asztalnál melegedett a viasz, glédában sorakoztak a kesicék, hatalmas lábosokban piroslott a festék, enyhe ecetszag terjengett, mert minden festékhez kell ecet, hímestojás-minták lógtak még a plafonról is.

Több anya és lánya együtt írta a tojást, kisebb baráti társaság is összegyűlt – a hölgyek nemcsak a mintákat, hanem a húsvéti menüt és a recepteket is megvitatták, miközben egyszerűbb, majd egyre bonyolultabb mintákat rajzoltak a főtt vagy kifújt tojásokra, akadt aki liliputi tojást festett, majd egy óriás strucctojás is előkerült. Kolozsi Ildi, aki tíz éve dolgozik a Guzsalyas Alapítványnál, felidézte, hogy az első években csak a játszóházban a gyerekekkel írtak tojást, azóta sokan megtanulták.

Akad, aki visszajár, mások megszervezik otthon maguknak, a városban több helyszínen különböző civil szervezetek várják tojásírásra az érdeklődőket. A kezdettekkor egy gyimesi nénitől lesték el a kesicekészítés és a tojásírás fortélyait, azóta is a gyimesi és az árapataki minták jelentik az alapot, de minden évben bemutatnak valami újat, például a felvidéki és a többszínű festés technikáját is megtanítják, ha valakit érdekel.

A gyerekek körében a legelterjedtebb a „pásztorhorga\" és a fenyőágas minta, a felnőttek már a nehezebbekkel is próbálkoznak, a legnépszerűbb a töltött rózsa, ami nagyon mutatós, de bonyolult. A vakáció előtti héten naponta háromosztálynyi gyerek fordult meg a Míves Házban, a húsvét előtti héten pedig mintegy négyszázan írják a tojást a munkatársaik irányításával.

A lyukas tojás a legszebb

Az első osztályos Zsófi már második alkalommal írja a tojást, osztálytársaival együtt megtanulták az alapokat. Szakértelemmel magyarázza, hogy a kesice úgy működik, mint egy toll vagy ceruza, csak éppen mártogatni kell a forró viaszba, majd az így telerajzolt tojást festik meg pirosra. Amikor megszáradt, forró ronggyal törölik le róla a viaszt. Elmondta, nagyon jó móka, ha vízzel locsolják meg húsvét hétfőjén, már olyan is történt, hogy egy bácsi egész vödör vizet loccsintott be az előszobába, anya annyira nem örült, de sokkal érdekesebb volt, mint a sok parfüm, amitől estére már csak fintorogni lehet.

Sára viszont szereti, ha a fiúk parfümmel locsolnak, így megkímélik az elázástól. Mint a kislány ecsetelte, őt már reggel korán meglocsolja az édesapja és a bátyja, ők aztán elmennek öntözni, Sára pedig anyával együtt kicsinosítja magát, előveszik a kosár piros tojást és várják a locsolókat.

Soma minden igényre felkészül, parfümöt és vizet is visz magával, és megkérdezi, ki hogy szereti a locsolást. A második osztályos kisfiú apával indul locsolni, de előfordul, hogy apa valahol leragad, és akkor Soma egyedül megy tovább, pontos útiterve van, senkit nem hagy ki. Elmondta, az összegyűjtött piros tojást gyakran a kutya eszi meg, néhányat anyáék, ő a csokitojásokat tartja meg magának.

Ábel harmadikos, ők négyen járnak húsvét hétfőjén locsolni, az édesapjával és két öccsével – a szomszédokhoz, rokonokhoz mennek, a lányokhoz ritkán. Ábel elmondta, a lyukas tojást mindig megtartják, azok a legszebbek. A másodikos Marci anyával tanulja a locsolóverset, apával jár locsolni, ha nem kerül otthon parfüm, akkor vízzel. Adrien családi hagyományról számol be, a megmaradt piros tojásokat összekoccantják, akié nem törik el, annak teljesül a kívánsága.

Anyukák csatasorban

„Rendet rakunk magunk körül, de csak annyira, hogy kényelmesen érezzük magunkat. Három fiúgyermekkel úgysem marad meg sokáig a rend\" – számolt be a húsvéti előkészületekről Enikő. Fiús anyukaként nem kellene sok tojást festenie, mégis minden évben megírja a kedvenc mintáit, ilyenkor elmélyülten befelé figyel, lecsendesedik, megnyugszik.

Éva azt mondja, két kisgyerekkel nem viszi túlzásba a takarítást, sütés-főzést, de jó szervezéssel minden elkészül, a háztartási gépeket is csatasorba állítja, úgy könnyebb a takarítás, a kalácsdagasztás. A tojások többsége egyszerű piros, de becsempész közéjük néhány díszes írottat is. Kati felidézte, mennyire szerette a locsolást, a találkozást a ritkán látott barátokkal, a ráérős beszélgetéseket, de az utóbbi időben a férfiak többsége nem veszi a fáradságot, ezért pótcselekvéssé változott a rákészülés, a várakozás.

Orsi a rákészülést, a tojásírást szereti, a húsvéti locsolást már nem, ezért gyakran kirándulnak ezen a szabadnapon a családdal.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás
2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)