A só az egyik legjobb téli gyógyszer

A só az egyik legjobb téli gyógyszer

Régi, hagyományos, jól bevált módszer a sós vízzel való gargalizálás köhögés és megfázás esetén, de sós oldatból lehet orrcseppet is készíteni házilag. Gyerekeknek és felnőtteknek is segít orrdugulás, valamint torokfájás ellen, de akár megelőzésre is használhatjuk.

Krónika

2014. november 29., 13:072014. november 29., 13:07


Fájdalomcsillapító a só

A só alapvetően kétféle módon segít a megfázás tüneteinek enyhítésében: egyrészt a gyulladt területekről, leginkább a torokszövetekből kivonja a többletfolyadékot, és ezáltal enyhíti a duzzanatot, fájdalmat. Másrészt a sós víz a torokban, orrjáratokban fellazítja a sűrű váladékot, ily módon elősegíti az elszaporodott baktériumok, vírusok távozását.

De nemcsak a tünetek kezelésében, hanem a felső légúti betegségek megelőzésében is hasznos a sós víz. Néhány éve egy kísérletben 400 egészséges felnőttet követtek végig 60 napon át a megfázás és influenza szempontjából legkritikusabb téli időszakban – olvasható az Origón.

A résztvevőket két csoportra osztották, és az egyik csoport tagjait megkérték, hogy naponta háromszor sós vízzel gargalizáljanak. A két hónap leteltével összesítették, hogy a résztvevők a vizsgálat ideje alatt milyen gyakran szenvedtek felső légúti betegségekben. Azt találták, hogy akik sós vízzel öblögettek, azok körében 40 százalékkal kevesebb fertőzés történt, de ha betegek is lettek, és folytatták továbbra is a sós vizes gargalizálást, a tüneteik jelentősen enyhébbek voltak, mint a másik csoport tagjainak.

Hogyan lehet oldatot készíteni?

Oldjunk fel fél teáskanál sót egy pohár meleg vízben, és pár másodpercig gargalizáljunk az oldattal, majd köpjük ki. Igazán akkor hatásos, ha a gargalizálást naponta 3-4-szer megismételjük. A gyerekek körülbelül négyéves korra tanulnak meg gargalizálni, innentől alkalmazható a módszer. Ha a gyereknek a sós víz nem ízlik, egy-két csepp citromlét is adhatunk hozzá.

Attól függően, hogy a gyermek náthája mennyire erős, készíthetünk enyhébb és erősebb koncentrációjú oldatot is. Az enyhébb oldathoz egy liter felforralt vízben oldjunk fel 9 gramm (körülbelül egy evőkanál) sót. Ezzel a töménységű oldattal csecsemők orrába is csöppenthetünk: egy patikában kapható pipetta segítségével minden etetés előtt 2-5 cseppet csöppentsünk a baba mindkét orrlyukába.

Az erősebb oldathoz 13 gramm (körülbelül egy evőkanál és egy teáskanál) sót oldjunk fel egy liter felforralt vízben. Ezt a töménységű oldatot csak 3 évnél idősebb gyerek orrába cseppentsük. Az elkészített oldatot legfeljebb 24 óráig használjuk, utána készítsünk újat.

Babák orrtisztítása sós cseppel és pumpával

Az orrdugulás akadályozza a csecsemőt a szopásban vagy a cumizásban, ezért érdemes az orrtisztítást negyedórával az étkezés előttre időzíteni. Hajtsuk hátra a baba fejét, és csöppentsünk 10-20 csepp sós orrcseppet mindkét orrlyukába. Próbáljuk meg a gyerek fejét hátrahajtva tartani 10 mp-ig, hogy a sós víz oldani tudja a váladékot.

Ezt követően finoman vezessük be az orrszívó pumpát a gyermek orrába, majd szippantsuk ki a váladékot és a sós vizes oldatot. Szükség esetén ismételjük meg az orrszívást még egyszer mindkét orrlyukban. Naponta legfeljebb 2-3 alkalommal végezzük ezt az orrtisztítást, és fontos, hogy négy napnál tovább ne alkalmazzunk sós orrcseppeket, mert a tartós használat kiszáríthatja az orrjáratokat, ami a gyereket védtelenné teszi az újabb fertőzésekkel szemben.

Ha a csecsemő nem kedveli a pumpát, az orrcsepp használata után eltávolíthatjuk a váladékot fültisztító pálcikával is – nyilván a váladékeltávolító hatás kisebb, mint az orrszívó pumpa esetében, de a semminél ez is jobb.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)