A broméliák és az ananász ápolása

A broméliák és az ananász ápolása

Szobanövényeink befolyásolják, meghatározzák lakásunk hangulatát, de amíg a legtöbb berendezési tárgyat ízlésünk alapján is kiválaszthatjuk, addig a szobanövényeket mindig úgy kell összeválogatnunk, hogy jól is érezzék magukat a lakásban.

Farkas Attila

2017. január 14., 11:462017. január 14., 11:46

A különleges trópusi növények, a broméliafélék egyre népszerűbbek szobanövényekként, de azért még messze nem számítanak klasszikusnak. Ennek egyik oka, hogy meleg és páradús környezetben érzik igazán jól magukat, ami nemcsak hogy nehezebben biztosítható a lakásban, de számunkra legtöbbször nem is kellemes. Jól megvilágított, de közvetlen napsütéstől mentes helyen érzik jól magukat, ahol 22–25 Celsius-fok van, és állandóan párás, nedves a levegő. Megfelelő hely lehet nekik a lakásban egy jól megvilágított konyha- vagy fürdőszobaablak.

Megfelelő körülmények

Rövidebb ideig hidegebb helyen és szárazabb levegőben is megtartják a díszértéküket a vásárolt vagy ajándékba kapott broméliafélék (ide tartozik a Billbergia, Guzmania, Tillandsia, Nidularium) főleg, ha nem a virágjuk díszít, hanem a tölcsérszerűen álló leveleik és azok érdekes színezete. Néhány hét után viszont, ha a hőmérséklet, páratartalom és megvilágítás nem megfelelő, a levelek színezete megváltozik, a virágok gyorsan elnyílnak, és nem jelennek meg újak. Vannak broméliafajták, amelyek el is pusztulnak a virágzás után, de ha megfelelő körülmények között tartjuk őket, két-három sarjnövényke jelenik meg a fő növény elhalása előtt.

Mindig legyen víz

A broméliafélék tápanyagigénye nem magas, talajuk általában tőzegben gazdag, jó nedvességmegtartó, enyhén savanyú, de ásványi anyagokban szűkölködő közeg. Ezért gyakori átültetésre sincs szükségük, alacsony tápanyagigényüket könnyen lehet pótolni, ha az öntöző/ vagy permetezővízbe kevés tápoldatot keverünk. A tölcséres levélzetű broméliáknak fontos, hogy a levelek által alkotott kis vázában mindig legyen víz. Trópusi élőhelyükön az esővíz itt gyűlik össze, és a nedvesség mellett kevés ásványi anyaggal is ellátja az olykor a fák koronájában élő növényt. Az esővízhez szokott broméliaféléknek fontos, hogy puha és klórtól mentes vízzel tartsuk nedvesen talajukat, ilyennel töltsük fel a levélrózsa közepét.

Vásárolt ananászból szobanövény

Az ananász is a broméliafélék közé tartozik, azt is mondhatnánk, hogy mifelénk az ananász a legismertebb broméliaféle. Ha a gyümölcsön található levélrózsát összehasonlítjuk egy szobanövényként tartott broméliával, könnyen felismerhetjük a hasonlóságokat. A gyümölcsöt termő növény (Ananas comosus) néhány közeli rokona tartható is mint érdekes levelű szobanövény, sőt ha nagyon szeretnénk, akkor a vásárolt ananászból is szaporíthatunk új növényt. Vágjuk le a gyümölcs felső 2-3 cm részét a levélrózsával együtt, majd egy kevés torzsás résszel csavarjuk ki a levélrózsát. Az alsó 6-7 réteg levelet körkörösen haladva szedjük le a torzsáról, amíg csak az egészséges, sötétzöld levelek maradnak, és egy 3-4 cm torzsarész. Ezután ezt a levélrózsát állítsuk egy vizes edénybe, úgy hogy a víz a torzsa alsó részét ellepje.

A fiatal gyökerek 5-6 hét múlva a torzsa levél alatti részénél fognak megjelenni. Ha a gyökerek már elérték a pár centiméteres hosszúságot, a levélrózsát ültessük laza, tőzegben dús talajba. Helyezzük a növényt meleg, páradús helyre, és ha a levélrózsa fejlődésnek indul, biztosak lehetünk benne, hogy sikeres volt a próbálkozásunk. A szobanövényként nevelt ananász csak ritka esetben fog annyira jól fejlődni, hogy virágozzon, és esetleg még kisebb gyümölcsöt is hozzon, de nem is ez benne a lényeg. Inkább az, hogy legyen egy első látásra nem annyira látványos, de számunkra mégis nagyon érdekes, különleges broméliánk, egy magunk gyökereztette ananász.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)