Mária Rádió, a Szűzanya ajándéka

Mária Rádió, a Szűzanya ajándéka

Tíz esztendeje, hogy a Mária Rádió Erdélyben is megszólalt. Ma is népes a hallgatósága, sokaknak jelent társaságot, menedéket az egyedüllét elől. A jubileum alkalmával azok is megmutatkoznak, akik mögötte állnak, létrehozták, életben tartják, tartalommal töltik meg. Páros interjúnkban Szatmári Ferenc alapítóval, világi elnökkel és Karácsony Tibor lelkipásztorral, műsorigazgatóval a rádió múltjáról, jelenéről és jövőjéről beszélgettünk.

Balázs Katalin

2016. április 10., 09:322016. április 10., 09:32

– Idézzük fel az alapítás történetét. Milyen tervek és remények voltak?

– Szatmári Ferenc: A Mária Rádió Olaszországban született meg, még 1987-ben. A gondviselés, a Szent Szűz olyan vezetőket állított a rádió élére, akik nagyot mertek álmodni: egy olyan evangelizációs eszközt hozni létre, amely behálózza az egész világot, bejut minden házba. Erdélyben a Mária Rádió gondolata megszületett már rég egyes emberek szívében, de valahogy nem voltak meg hozzá a feltételek.

Amikor 2003-ban meghívást kaptam a Mária Rádiók világkongresszusára, szinte semmit nem tudtam a rádióról, viszont az olasz kollégák sem tudták, hogy Romániában több magyar katolikus van, mint román.

Így gondviselésnek tekintem, hogy éppen egy magyar embert hívtak meg és kérték fel a rádió megalapítására, máskülönben, meggyőződésem szerint, most csak román nyelvű rádió létezne legfeljebb egy-két magyar nyelvű műsorral. Habár a Mária Rádiók politikamentesek, Romániában nem igazán lehet létrehozni egy rádiót politikai támogatás nélkül. A gondviselést látom abban is, hogy voltak (és vannak) olyan politikusok, akik támogattak, így már a rádió megalakulása után nagyon hamar megkaphattuk Románia egyik legnagyobb kiterjesztésű FM hullámhosszát, amellyel lefedjük szinte az egész Székelyföldet.

Az elején nem sokan hittek abban, hogy egyáltalán létre tud jönni, aztán hogy fenn tudjuk tartani adományokból (úgy, mint mindenütt a világon), hogy lesz elég önkéntes – mert ez az alapja a Mária Rádiónak –, hogy lesznek rádiós szakemberek. Lettek. A terv az volt és ma is az, hogy lefedjük földi sugárzással Erdély egész területét, de legalább a magyarlakta vidékeket. Interneten, műholdon keresztül, illetve telefonon jelen vagyunk mindenütt. Szerettünk volna hasznos evangelizációs eszköz lenni, egyszerű „szolgáló” az Úr kezében, támasz az egyház részére, fénysugár a hallgatóink lelkének.

– Az évek során voltak olyan szegletkövek, amelyek nélkül a Mária Rádió nem vált volna ilyenné. Említene párat ezek közül?

– Sz. F.: A Mária Rádiók felépítése mindenütt ugyanaz: a műsorigazgató felszentelt katolikus pap, az elnök világi ember. Nyilván szegletkövek voltak a rádiónk műsorigazgatói, ők adták meg mindig az arculatot, ők voltak, akiknek köszönhetően a rádió hallgatva, szeretve volt és van. Vannak olyan önkénteseink, papok és világiak egyaránt, akik a kezdettől velünk vannak, akikre számíthatunk, és még sokan, akik ha nem is szeglet, de nélkülözhetetlen „kövek” az építményben.

– Bábáskodni egy „gyermek” születésénél, nézni, amint növekszik – önnek megadatott. Elégedett-e a tízesztendős teremtménnyel, milyen jövőt álmodik számára?

– Sz. F.: Mivel szülő vagyok, három gyermek apja, tudom, milyen érzés, amikor gyermek születik, majd hogyan lehet örülni a sikereinek. Nagyon örülök, hogy elérte a tízéves kort, és remélem, nagyon hosszú életű lesz. Ez csak a hallgatóságon múlik. Ha szükség van rá, akkor támogatják és fenntartják, ha nem, akkor megszűnik, hiszen a Mária Rádiót szerte a világon a hallgatók tartják fenn, és Istennek legyen hála, még egyet sem kellett megszüntetni a megalakulásuk óta. Részben elégedett vagyok, hiszen mára a Mária Rádió kinőtte magát Erdély legnagyobb médiájává, van hat stúdiónk, több mint 600 önkéntesünk.

Milyen jövőt álmodok? Természetesen szépet. Egy olyan jövőt, amelyben szükség van erre a rádióra, mert ez azt jelenti, hogy még él az emberek szívében a hit, a vágy az Isten iránt, hogy az az érték, amit a Mária Rádió képvisel, még fontos az emberek számára. Szeretném, ha mindenkinek megadatna a lehetőség, bárhol is éljen Erdélyben, hogy bekapcsolódjon a Mária Rádió nagy családjába, ne érezze magát többé egyedül, elhagyatva, hogy a rádión keresztül tanuljunk meg imádkozni egymásért, figyelni egymásra.

– Ha valaki sosem hallott arról, mi is a Mária Rádió, hogyan jellemezné?

– Karácsony Tibor: A Mária Rádió a Szűzanya ajándéka. Nem emberi terv eredménye, hanem olyan ajándék, mely az égből származik. Ezt a rádióadót – eltérően annyi más, az egyházban jelen lévő rádióadótól – olyan égi kegyelemként fogadjuk, melyet nem tudunk Istennek eléggé megköszönni. A Mária Rádió a megtérést hirdeti. Nem ragadhatjuk meg teljes mélységében a Mária Rádió szellemiségét, ha mindössze egy vallásos indíttatású rádióadóként határozzuk meg.

Kétségtelen, hogy minden műsora, ilyen-olyan módon, Istent hirdeti. Nemcsak az elkötelezett hívekhez szól, hanem mindazokhoz, akik távol vannak Istentől, s akiknek szívében él a vágy Isten után. A Mária Rádió az új evangelizáció eszköze.

Az imádság mellett és azzal szoros együtthatásban az evangelizáció az, ami a megtérésre való felhívás alapvető eszköze. Az evangelizációjának fő formáját az egyház hagyományos katekizmusának kell képeznie. Ily módon kívánunk a napi adásokon keresztül, teljeskörű áttekintést nyújtani a keresztény hit és erkölcs egészéről. Az embereknek hiteles beszédre van szükségük, olyan beszédre, amely épít és nem rombol, amely bizalmat ébreszt a rémült szívekben, tiszta, egyenes beszédre, amely a szeretetet és az igazságot hirdeti.

Az ilyen beszéd az üdvözülés üzenete. Krisztus maga. A Mária Rádió elősegíti a lelki fejlődést. Az imádság és az evangelizációs tevékenység, amely a szerkezetét adja, azt a célt szolgálja, hogy a lelkek megszentelődjenek. Minden adás végső célja a hallgatók növekedése hitben, reményben és szeretetben, ezt akkor érjük el, amikor majd az emberek tanúságtevéseikkel erősítik meg, hogy a Mária Rádió által mennyit haladtak a lelki fejlődésben. Minden műsorának Mária jelenlétét kell sugároznia. Ez akkor lesz lehetséges, ha Mária mindazok szívében jelen van, akik a műsorokat készítik. Ha a rádióhallgatók ezt megérzik, később igazolni tudják majd, hogy a Mária Rádió valóban a Szűzanya rádiója.

– Mit nyújt a ma emberének, mivel tölti meg a hétköznapokat?

– K. T.: Az ima áll az első helyen. A Mária Rádió legfontosabb programja az imádság. Az imádságon keresztül hirdeti Istent és tesz tanúságot róla, illetve táplálja és tartja meg a hitet. Az imádságnak köszönhetően viszi közelebb Istenhez a távolba szakadt lelkeket. Az imádság műsorait hallgatják a legszívesebben és a legtöbben. A Mária Rádió imádságának középpontjában a napi szentmise áll lehetőleg egy rövid prédikációval. A betegek, idősek vagy az úton lévők számára ez nagyszerű lehetőség arra, hogy lelki táplálékhoz jussanak.

Mindezt még élőbbé teszi, ha a rádióközvetítés valamely egyházi közösségből történik, plébániáról, kolostorból, szerzetesközösségből, kórházból, börtönből. A rózsafüzér imádkozása a rádióban kiemeli Mária nevének különleges értékét. A teljes rózsafüzér mindennapos elimádkozását az örvendetes, a világosság, a fájdalmas és a dicsőséges titkokkal a hallgatóság számára fáradhatatlanul javasolni kell a Szent Szűz és az egyház buzdítása szerint. Vagyis egy „fénysugár a léleknek”.

– Viszonylag friss műsorigazgatóként milyen visszajelzésekkel, javaslatokkal találkozott?

– K. T.: Hála Istennek, a hallgatók rövid időn belül megszerettek és én is őket. Nagyon sok pozitív visszajelzést kapunk, vannak negatívak is, de ezek mindig a fejlődésünket szolgálják.

– Mi az, ami sosem kaphat helyet a Mária Rádióban?

– K. T.: Mivel nonprofit egyesület, és nem részesülünk állami támogatásban, a reklámoknak semmiképp nem adunk helyet. Semmiféle intézmény, cég vagy termék reklámozása nem fér bele a műsorszerkezetbe.

– Milyen lesz a jubileumi ünnepség?

– K. T.: Úgy gondoljuk, most meg kell állnunk kicsit. Először is azért, hogy hálát adjunk az eltelt évekért, a szolgálatkész munkatársakért és önkéntesekért, a nagylelkű adományozókért, a hűséges hallgatókért. Meg kell állnunk, hogy mérlegeljünk, és megvizsgáljuk, mi az, amit meg kell tartani, s mi az, amit el kell hagyni. Meg kell állnunk azért is, hogy újra Isten gondviselésébe ajánljuk jövőnket, újra átadjuk neki ezt a művet, amit ő maga hozott létre. Kérjük továbbra is közösen a Szűzanya közbenjárását rádiónk működéséért. Kitartást, türelmet és készséget adjon a jó Isten, hogy szüntelenül tudjunk közreműködni mindannyian az ő kegyelmével.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház
2019. október 28., hétfő

Hivatás, a papi élet meghatározója

Egész életét meghatározta, emellett számos kispap hivatásának megtalálásában is közreműködött, és végig kitartott abban a hivatásban, amit felszentelésekor vállalt. A Csíkszeredában szolgáló Tamás József püspök 75 évesen, 51 évnyi papi szolgálat után hamarosan nyugállományba vonul. Vele besz&am

Hivatás, a papi élet meghatározója
Hivatás, a papi élet meghatározója
2019. október 28., hétfő

Hivatás, a papi élet meghatározója

2018. november 08., csütörtök

Helyére emelték a Temes megyei Igazfalva református templomának vihar által ledöntött toronysüvegét

Helyére került szerdán a Temes megyei Igazfalva református templomának a tavalyi vihar által ledöntött toronysüvege – közölte a Temesvári Rádió magyar adása.

Helyére emelték a Temes megyei Igazfalva református templomának vihar által ledöntött toronysüvegét
2018. június 02., szombat

„Szivárványház” nyílt Brassóban, ima- és szeretetotthonaként működik

Lelki és testi fogyatékosoknak nyújt menedéket a brassó-belvárosi református egyházközség új épülete. A Bertalan negyedi, Lânii utcában kialakított Betlehem-ház egyaránt szolgál imaházként és nappali foglalkoztató-központként, és itt működik az egyházközség által fenntartott szociális mosoda is.

„Szivárványház” nyílt Brassóban, ima- és szeretetotthonaként működik
2018. május 20., vasárnap

Ferenc pápa pünkösdi üzenete: a világnak és az embereknek is változásra van szükségük

A Szentlélek az az isteni erő, amely megváltoztatja a világot – mondta Ferenc pápa a Szent Péter bazilikában bemutatott pünkösdi misén vasárnap.

Ferenc pápa pünkösdi üzenete: a világnak és az embereknek is változásra van szükségük
2018. május 18., péntek

Felemelik szavukat a csíksomlyói búcsúhoz köthető „hamis legendával” szemben az unitáriusok

A csíksomlyói búcsú eredetét János Zsigmond fejedelem 1567-es állítólagos hittérítő hadjáratához kapcsoló „hamis legenda” terjesztésének felhagyására kér mindenkit az unitárius egyház, egyúttal Isten áldását kívánva a búcsú minden résztvevőjére. 

Felemelik szavukat a csíksomlyói búcsúhoz köthető „hamis legendával” szemben az unitáriusok
2018. május 17., csütörtök

Erdélybe érkezett a zarándokvonat – dél-amerikai fiatalok is a csíksomlyói búcsúba tartanak

Idén is ünnepi fogadtatásban részesülnek a partiumi és erdélyi vasútállomásokon a csíksomlyói búcsúba utazó hívek. Az ünnepi szentmise szombaton lesz, vasárnap pedig a Gyimesekben várják a zarándokokat.

Erdélybe érkezett a zarándokvonat – dél-amerikai fiatalok is a csíksomlyói búcsúba tartanak
2018. május 16., szerda

Pál József Csabát nevezték ki a Temesvári római katolikus egyházmegye püspökévé

Ferenc pápa a székelyföldi származású Pál József Csaba kanonokot és főesperest nevezte ki temesvári megyéspüspöknek – közölte szerdán a temesvári egyházmegye.

Pál József Csabát nevezték ki a Temesvári római katolikus egyházmegye püspökévé
2018. május 11., péntek

Uniós pénzből újul meg a váradi barokk palota körüli park

A határon átívelő beruházásokat finanszírozó európai uniós program keretében újul meg a teljeskörű restaurálás alatt álló nagyváradi római katolikus püspöki palota körüli kert.

Uniós pénzből újul meg a váradi barokk palota körüli park
2018. május 04., péntek

Pünkösdi búcsú az ifjúság évében: közzétették a csíksomlyói zarándoklat liturgikus programját

A május 18-án, pénteken 19 órakor kezdődő szentmise nyitja meg a csíksomlyói pünkösdi zarándoklatot, a szentmisét követően a kegytemplomban egész éjszakán át tartó virrasztás kezdődik – tájékoztatta lapunkat a csíksomlyói Ferences Rendház.

Pünkösdi búcsú az ifjúság évében: közzétették a csíksomlyói zarándoklat liturgikus programját