Készül Márton Áron püspök szarkofágja

Készül Márton Áron püspök szarkofágja

Fotó: Benedek Bence

Már csak püspöki címere hiányzik arról a szarkofágról, amelyben Márton Áron egykori erdélyi római katolikus püspök földi maradványait helyezik el. A szarkofágot a tervek szerint szeptember 22-én szállítják Gyulafehérvárra, ahol a székesegyházban helyezik el.

Kiss Előd-Gergely

2016. szeptember 16., 13:172016. szeptember 16., 13:17

Gergely Zoltán kolozsvári szobrászművészt 2015 elején kérte fel a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség, hogy készítse el Márton Áron szarkofágját, amelyben elhelyezik a püspök földi maradványait. „Nagy megtiszteltetés volt számomra, hogy megkaptam ezt a megbízást, természetesen örömmel vállaltam el” – mondta a Krónikának a szobrász, akit Donát lakónegyedi műhelyében kerestünk fel.

Mint mesélte, igyekezett felnőni a feladathoz, kezdetben öt különböző tervet készített, a végén pedig már 11-12 változatnál tartott. „Mondták is a kollégák, hogy miért nem csak egyet csinálsz, aztán ez van, és kész. De ha két hónapom van arra, hogy legyen egy jobb ötletem, miért ne hozzam ki magamból a maximumot?” – tette fel a retorikai kérdést.

Az alkotó szerint az is segítette a munkafolyamatot, hogy az idei évet a magyar kormány Márton Áron-emlékévvé nyilvánította, így az érsekség is könnyebben hozzá tudott jutni a szükséges anyagi forrásokhoz.

Gergely Zoltán bevallotta, eleinte csak tapogatózott, hiszen korábban nem készített ehhez hasonló alkotást, az érsekség azonban teret engedett alkotói szabadságának, viszonylag ritkán szólt bele, hogyan készítse el a szarkofágot. „A szarkofág görög eredetű kifejezés, szó szerint »testevőt« jelent, valójában egy testet magában rejtő sírkövet értünk rajta” – magyarázta a szobrász.

Márton Áron szerénységére emlékeztet

Mivel nem egy emlékműről van szó, hanem egy sírhelyről, ezért a legelső kérdés az volt, mekkora legyen, illetve milyen kőből készüljön. „Márton Áron végrendeletéből indultunk ki, aki egyszerűségre törekvő, szerény ember volt, a külsőségek helyett az igazi értékekre helyezte a hangsúlyt. Ezért a pompára emlékeztető cifra köveket, mint a márvány eleve kizártuk, formai szempontból is egyszerű, tömör formára gondoltunk” – avatott be a kulisszatitkokba Gergely Zoltán.

Mint részletezte, végül a magyarvistai kőre esett a választásuk, amely könnyen elérhető, és jól faragható. A vistai kő egyedüli hátránya, hogy nehezen tűri az időjárás viszontagságait, de ez most nem volt döntő tényező, hiszen a gyulafehérvári székesegyház déli mellékkápolnájában helyezik el a szarkofágot, ecsetelte a szobrász. Mint mondta, magától adódott, hogy helyi, erdélyi kőből készítsék el a sírhelyet, nem szerettek volna brazil márványt használni.

Márton Áron testét a két hete történt exhumálást követően vörösrézből készült, hermetikusan zárt koporsóba helyezték el, így a kőkoporsó épp akkora, hogy a fémkoporsó elférjen benne. A szarkofág fala 10-15 centiméter vastag lesz.

Puritán, transzszilvanista díszítőelemek

Gergely Zoltán képzőművész elmondta: igyekezett az erdélyi, illetve Kós Károly formavilágából inspirálódva egy olyan formanyelvet kialakítani, amely modern, azaz mai, de egyben jól illeszkedik a környezetébe, és az erdélyiséget is megjeleníti. „Márton Áron hagyománytisztelő ember volt, ugyanakkor a korszellemnek megfelelően gondolkodott, rendkívül lényegre törő meglátásai voltak. Egyfajta párhuzamot látok Kós Károly és Márton Áron között, az erdélyi magyarságot illetően meglehetősen hasonló gondolataik voltak” – indokolta döntését az alkotó.

Elmondta, a szarkofág hosszanti tengelye merőleges lesz a székesegyház főhajójának tengelyére. A fedőlap függőleges síkján egy szalagszerű felirat fut végig, a főhajó felőli oldalán a „Márton Áron 1896–1980” felirat olvasható. Ha körbejárjuk a szarkofágot, akkor a következő oldalon a „Márton Áron gyulafehérvári püspök 1938–1980” feliratot látjuk, a harmadikon pedig az „Episcopus Albaiuliensis” latin nyelvű felirat szerepel. A feliratokon kívül Márton Áron püspöki címere is látható lesz a szarkofágon, amelyet hat, úgynevezett „lábazati elem”, azaz masszív kőtömb tart. Ezeket kis kerek gyűrűkbe faragott keresztek díszítik, összesen 84 lesz belőlük, és Márton Áron megélt éveit jelképezik, magyarázta a szobrászművész.

Gergely Zoltán elmondta, két fiatal szobrász segíti, Sípos István és Barabás István, nélkülük nem tudta volna időre befejezni a szarkofágot. A munkát egyébként az is hátráltatta, hogy nagyon nehéz volt ilyen hatalmas, egységes kőtömböt találni, mint amekkora a szarkofághoz kellett, megdolgoztak a vistai kőfaragók, amíg sikerült rábukkanniuk egyre.

Mint arról beszámoltunk, Márton Áron földi maradványait két hete exhumálták, és a gyulafehérvári székesegyházban, díszes szarkofágban helyezik el, hogy könnyebben leróhassák tiszteletüket a hívek Erdély egykori püspöke előtt. Potyó Ferenc pápai prelátus, általános helynök szerint az érsekség az egykori püspök személyét övező nagy tisztelet miatt döntött úgy, hogy földi maradványait előkelőbb helyen, a székesegyházban helyezi el.

A szarkofág megáldására szeptember 29-én, Szent Mihály napján, a székesegyház búcsúján és egyben Márton Áron halálának 36. évfordulóján kerül sor. A 11 órakor kezdődő búcsús szentmisét Miguel Maury Buendía érsek, romániai apostoli nuncius celebrálja, az ünnepségre a romániai püspöki kar, a testvéregyházak és a magyar kormány képviselőit is meghívták, és a híveket is nagy számban várják.

Az eseményre – amelyet a Duna Televízió élőben közvetít – közös imádsággal készül a főegyházmegye: Jakubinyi György érsek szeptember 20-a és 28- között végzendő imakilencedre hívja a papságot és a híveket.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház
2019. október 28., hétfő

Hivatás, a papi élet meghatározója

Egész életét meghatározta, emellett számos kispap hivatásának megtalálásában is közreműködött, és végig kitartott abban a hivatásban, amit felszentelésekor vállalt. A Csíkszeredában szolgáló Tamás József püspök 75 évesen, 51 évnyi papi szolgálat után hamarosan nyugállományba vonul. Vele besz&am

Hivatás, a papi élet meghatározója
Hivatás, a papi élet meghatározója
2019. október 28., hétfő

Hivatás, a papi élet meghatározója

2018. november 08., csütörtök

Helyére emelték a Temes megyei Igazfalva református templomának vihar által ledöntött toronysüvegét

Helyére került szerdán a Temes megyei Igazfalva református templomának a tavalyi vihar által ledöntött toronysüvege – közölte a Temesvári Rádió magyar adása.

Helyére emelték a Temes megyei Igazfalva református templomának vihar által ledöntött toronysüvegét
2018. június 02., szombat

„Szivárványház” nyílt Brassóban, ima- és szeretetotthonaként működik

Lelki és testi fogyatékosoknak nyújt menedéket a brassó-belvárosi református egyházközség új épülete. A Bertalan negyedi, Lânii utcában kialakított Betlehem-ház egyaránt szolgál imaházként és nappali foglalkoztató-központként, és itt működik az egyházközség által fenntartott szociális mosoda is.

„Szivárványház” nyílt Brassóban, ima- és szeretetotthonaként működik
2018. május 20., vasárnap

Ferenc pápa pünkösdi üzenete: a világnak és az embereknek is változásra van szükségük

A Szentlélek az az isteni erő, amely megváltoztatja a világot – mondta Ferenc pápa a Szent Péter bazilikában bemutatott pünkösdi misén vasárnap.

Ferenc pápa pünkösdi üzenete: a világnak és az embereknek is változásra van szükségük
2018. május 18., péntek

Felemelik szavukat a csíksomlyói búcsúhoz köthető „hamis legendával” szemben az unitáriusok

A csíksomlyói búcsú eredetét János Zsigmond fejedelem 1567-es állítólagos hittérítő hadjáratához kapcsoló „hamis legenda” terjesztésének felhagyására kér mindenkit az unitárius egyház, egyúttal Isten áldását kívánva a búcsú minden résztvevőjére. 

Felemelik szavukat a csíksomlyói búcsúhoz köthető „hamis legendával” szemben az unitáriusok
2018. május 17., csütörtök

Erdélybe érkezett a zarándokvonat – dél-amerikai fiatalok is a csíksomlyói búcsúba tartanak

Idén is ünnepi fogadtatásban részesülnek a partiumi és erdélyi vasútállomásokon a csíksomlyói búcsúba utazó hívek. Az ünnepi szentmise szombaton lesz, vasárnap pedig a Gyimesekben várják a zarándokokat.

Erdélybe érkezett a zarándokvonat – dél-amerikai fiatalok is a csíksomlyói búcsúba tartanak
2018. május 16., szerda

Pál József Csabát nevezték ki a Temesvári római katolikus egyházmegye püspökévé

Ferenc pápa a székelyföldi származású Pál József Csaba kanonokot és főesperest nevezte ki temesvári megyéspüspöknek – közölte szerdán a temesvári egyházmegye.

Pál József Csabát nevezték ki a Temesvári római katolikus egyházmegye püspökévé
2018. május 11., péntek

Uniós pénzből újul meg a váradi barokk palota körüli park

A határon átívelő beruházásokat finanszírozó európai uniós program keretében újul meg a teljeskörű restaurálás alatt álló nagyváradi római katolikus püspöki palota körüli kert.

Uniós pénzből újul meg a váradi barokk palota körüli park
2018. május 04., péntek

Pünkösdi búcsú az ifjúság évében: közzétették a csíksomlyói zarándoklat liturgikus programját

A május 18-án, pénteken 19 órakor kezdődő szentmise nyitja meg a csíksomlyói pünkösdi zarándoklatot, a szentmisét követően a kegytemplomban egész éjszakán át tartó virrasztás kezdődik – tájékoztatta lapunkat a csíksomlyói Ferences Rendház.

Pünkösdi búcsú az ifjúság évében: közzétették a csíksomlyói zarándoklat liturgikus programját