A vallásszabadság ünnepe: megőriznék a tordai örökséget

A vallásszabadság ünnepe: megőriznék a tordai örökséget

Fotó: Kiss Gábor

Nem pusztán az unitárius egyház megalapítását, hanem a vallásszabadságot, a megértést, a toleranciát ünnepelte a többi felekezettel közösen szerdán Tordán és Kolozsváron a Magyar Unitárius Egyház a vallásszabadságot Európában elsőként meghirdető 1568-as tordai országgyűlés évfordulóján. 

Kiss Előd-Gergely

2016. január 14., 19:292016. január 14., 19:29

Az erdélyi rendek egykori országgyűlésének otthont adó tordai római katolikus templomtól pár száz méterre álló unitárius templomban tartott ünnepi istentiszteleten Bálint Benczédi Ferenc unitárius püspök fontosnak tartotta, hogy a történelmi csaták évfordulói mellett a szellem nagyságának az évfordulóit is megünnepeljük. Úgy vélte, fel kell mutatni a világnak azt az erdélyi szellemi teljesítményt, amely a vallásszabadság meghirdetésében megnyilvánult, és ma is példaértékű. „A szabadság csak akkor igazi, ha tisztelettel, a másik iránti szeretettel társul” – jelentette ki a püspök. 

Hafenscher Károly, a Reformáció Emlékbizottság munkájának segítéséért felelős magyar miniszteri biztos arra hívta fel a figyelmet, hogy a mai krízisek, katasztrófák hátterében gyakorta áll a vallási türelmetlenség, a vallásszabadság hiánya vagy félreértelmezése. Megjegyezte: az emberi jogok 1948-ban elfogadott egyetemes nyilatkozatában kiemelt helyen szerepel a vallásszabadság tétele, melyet Erdélyben, Tordán iktattak elsőként törvénybe évszázadokkal korábban. „Vigyük tovább ezt az örökséget. Akinek ilyen gazdag múltja van, az tudja építeni a jövőt” – jelentette ki a miniszteri biztos.

Az ünnepi prédikációban Solymosi Alpár csíkszeredai lelkész a mai korszellemet bírálva említette meg, hogy az erdélyi rendek képviselői semmibe vették a 16. század vallási forrongások által jellemzett korszellemét, amikor kinyilvánították a vallásszabadságot. A tordai évfordulós rendezvény több száz résztvevője az istentisztelet végén a városi múzeumba vonult, hogy megnézze Körösfői-Kriesch Aladár Tordai országgyűlés című festményét.

Egyedülálló döntés egész Európában

Kolozsváron délután szintén ünnepi istentisztelettel folytatódott a megemlékezés, majd számos egyházi és világi elöljáró mondott köszöntőbeszédet. Az unitárius egyház püspöksége ezt követően állófogadáson látta vendégül a vallásszabadság ünneplőit.

Rácz Norbert kolozsvári belvárosi unitárius lelkész a Krónikának elmondta, a vallásszabadság törvénye azért fontos, mert az akkori általános európai trenddel ellentétben Erdélyben olyan jogszabály született, amely a Szentírás megalapozására épített, és lehetővé tette a közösség, a gyülekezet számára azt, hogy saját hite szerint válasszon papot.

„Ennek a törvénynek nemcsak az a jelentősége, hogy létrejött az unitárius egyház, vagy elfogadott lett, hanem elsősorban az, hogy egyedülálló módon született meg ez a döntés egy olyan korban, amikor Európában az emberek egymást ölték a vallás miatt” – mutatott rá Rácz Norbert. Hozzáfűzte, ahhoz, hogy korunkban is pozitív eszmeként tudjon érvényesülni a szabadság, tiszteletre is szükség van; erről is szól a vallásszabadság törvénye.

„Oda jutottunk a nyugati civilizációban, hogy a szabadság megkérdőjelezhetetlen paradigmájává vált ennek a világnak. Jóformán közhellyé vált. Valóban a szabadság világában élünk, azonban negatív színben hat vissza ránk. Amennyiben nincs egy korlátokat adó medre a szabadságnak, szabadossággá válhat, az pedig csúnyán visszahathat a modern emberre. Ha megnézzük a világot, bármilyen értéket, szentséget vagy ideológiát nyugodtan lehet karikírozni a szólásszabadság jegyében. Ennek viszont az az ára, hogy megbántunk másokat, aminek akár tragikus következménye is lehet. Az az eszme, ami a szabadságot mederben tudná tartani, nem más, mint a tisztelet. A tisztelet a másik ember iránt, a másik kultúrája, gondolkodásmódja és vallása iránt. Amennyiben tisztelettel fordulunk valakihez, a szabadság nem válik éles, ártó fegyverré, hanem pozitív eszme lesz” – fejtette ki a lelkész.

Rosszul értelmezett modern vallásszabadság

Az istentiszteletet követően a többi történelmi magyar egyház képviselője köszöntötte az unitáriusokat. Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke úgy fogalmazott: az 1568-as tordai vallásszabadsági törvény a ma világában is egyre aktuálisabb. Mint kifejtette: Európa ugyan csendes, ha a vallásról beszélünk, de sokszor a közöny, a közömbösség az, ami a békét okozza. Ugyanakkor új kihívások elé nézünk a globális világban, ahol minden kultúra egy helyen szeretne létezni.

Adorjáni Dezső evangélikus püspök arra hívta fel a figyelmet, hogy a tordai országgyűlés a magyar államiság folytonosságát is biztosította. A vallásszabadság törvénye abból a teológiai felismerésből származott, hogy „a hit Isten ajándéka”, mutatott rá az egyházi elöljáró. Hozzátette, a mostani európai fejlemények, a posztmodern ideológiák legújabb változatai veszélyt jelentenek a lelkiismereti szabadságra. A hit, a vallás szabad megélését veszélyezteti az az általánosan elfogadottá váló nézet, amely szerint a vallás magánügy. Ennek ugyanis az lett a következménye, hogy a rosszul értelmezett politikai korrektség jegyében Brüsszelben már nincs karácsonyi vásár.

„Egyesek a lelkiismereti szabadság nevében akarnák betiltani a keresztény vallást” – hívta fel a figyelmet Adorjáni Dezső. A római katolikus egyházat Keresztes Olivér plébános képviselte, aki úgy fogalmazott: 448 éve Erdély példát mutatott toleranciából Európának.

Hafenscher Károly miniszteri biztos kifejtette: a vallásszabadság nemcsak az üldöztetéstől való megszabadulást jelenti, hanem azt is, hogy felszabadulunk egymás szeretetére. Brendus Réka, a Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezető-helyettese, a magyar kormány, valamint Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Potápi Árpád nemzetpolitikáért felelős államtitkár személyes üdvözletét tolmácsolta.

Mile Lajos, Magyarország kolozsvári főkonzulja szó szerint idézte a vallásszabadság 1568-as törvényét, kifejtve, hogy az oktatásban is nagyobb teret kellene szentelni az Európában úttörő jogszabálynak. Horváth Anna kolozsvári alpolgármester kifejtette, azért is fontos a vallásszabadságra emlékezni, mert tanácstalanság uralkodik a világban, veszélybe kerültek az európai értékek.

A Magyar Unitárius Egyház zsinata 2002-ben január 13-át egyházi ünneppé, a vallásszabadság napjává nyilvánította. A reformáció legifjabb egyháza az 1568. évi tordai országgyűlés vallásügyi határozatától kezdődően számítja létét.

Az erdélyi rendek 1568-ban törvénybe iktatták a szabad vallásgyakorlatot, és kimondták, hogy: „... a prédikátorok minden helyen az evangéliumot prédikálják, hirdessék, ki-ki az ő értelme szerint, és a község, ha venni akarja, jó, ha nem, senki rá ne kényszerítse az ő lelke azon meg nem nyugodván, de oly prédikátort tarthasson, kinek tanítása neki tetszik. Ezért senki a szuperintendensek közül, se mások a prédikátorokat ne bánthassák, ne szidalmaztassék senki a vallásért senkitől az előbbi constitutio szerint, és nem engedtetik meg senkinek, hogy a tanításáért bárkit is fogsággal vagy helyéből megfosztással fenyegessen, mert a hit Isten ajándéka, ez hallásból lészen, mely hallás Isten igéje által van.”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház
2019. október 28., hétfő

Hivatás, a papi élet meghatározója

Egész életét meghatározta, emellett számos kispap hivatásának megtalálásában is közreműködött, és végig kitartott abban a hivatásban, amit felszentelésekor vállalt. A Csíkszeredában szolgáló Tamás József püspök 75 évesen, 51 évnyi papi szolgálat után hamarosan nyugállományba vonul. Vele besz&am

Hivatás, a papi élet meghatározója
Hivatás, a papi élet meghatározója
2019. október 28., hétfő

Hivatás, a papi élet meghatározója

2018. november 08., csütörtök

Helyére emelték a Temes megyei Igazfalva református templomának vihar által ledöntött toronysüvegét

Helyére került szerdán a Temes megyei Igazfalva református templomának a tavalyi vihar által ledöntött toronysüvege – közölte a Temesvári Rádió magyar adása.

Helyére emelték a Temes megyei Igazfalva református templomának vihar által ledöntött toronysüvegét
2018. június 02., szombat

„Szivárványház” nyílt Brassóban, ima- és szeretetotthonaként működik

Lelki és testi fogyatékosoknak nyújt menedéket a brassó-belvárosi református egyházközség új épülete. A Bertalan negyedi, Lânii utcában kialakított Betlehem-ház egyaránt szolgál imaházként és nappali foglalkoztató-központként, és itt működik az egyházközség által fenntartott szociális mosoda is.

„Szivárványház” nyílt Brassóban, ima- és szeretetotthonaként működik
2018. május 20., vasárnap

Ferenc pápa pünkösdi üzenete: a világnak és az embereknek is változásra van szükségük

A Szentlélek az az isteni erő, amely megváltoztatja a világot – mondta Ferenc pápa a Szent Péter bazilikában bemutatott pünkösdi misén vasárnap.

Ferenc pápa pünkösdi üzenete: a világnak és az embereknek is változásra van szükségük
2018. május 18., péntek

Felemelik szavukat a csíksomlyói búcsúhoz köthető „hamis legendával” szemben az unitáriusok

A csíksomlyói búcsú eredetét János Zsigmond fejedelem 1567-es állítólagos hittérítő hadjáratához kapcsoló „hamis legenda” terjesztésének felhagyására kér mindenkit az unitárius egyház, egyúttal Isten áldását kívánva a búcsú minden résztvevőjére. 

Felemelik szavukat a csíksomlyói búcsúhoz köthető „hamis legendával” szemben az unitáriusok
2018. május 17., csütörtök

Erdélybe érkezett a zarándokvonat – dél-amerikai fiatalok is a csíksomlyói búcsúba tartanak

Idén is ünnepi fogadtatásban részesülnek a partiumi és erdélyi vasútállomásokon a csíksomlyói búcsúba utazó hívek. Az ünnepi szentmise szombaton lesz, vasárnap pedig a Gyimesekben várják a zarándokokat.

Erdélybe érkezett a zarándokvonat – dél-amerikai fiatalok is a csíksomlyói búcsúba tartanak
2018. május 16., szerda

Pál József Csabát nevezték ki a Temesvári római katolikus egyházmegye püspökévé

Ferenc pápa a székelyföldi származású Pál József Csaba kanonokot és főesperest nevezte ki temesvári megyéspüspöknek – közölte szerdán a temesvári egyházmegye.

Pál József Csabát nevezték ki a Temesvári római katolikus egyházmegye püspökévé
2018. május 11., péntek

Uniós pénzből újul meg a váradi barokk palota körüli park

A határon átívelő beruházásokat finanszírozó európai uniós program keretében újul meg a teljeskörű restaurálás alatt álló nagyváradi római katolikus püspöki palota körüli kert.

Uniós pénzből újul meg a váradi barokk palota körüli park
2018. május 04., péntek

Pünkösdi búcsú az ifjúság évében: közzétették a csíksomlyói zarándoklat liturgikus programját

A május 18-án, pénteken 19 órakor kezdődő szentmise nyitja meg a csíksomlyói pünkösdi zarándoklatot, a szentmisét követően a kegytemplomban egész éjszakán át tartó virrasztás kezdődik – tájékoztatta lapunkat a csíksomlyói Ferences Rendház.

Pünkösdi búcsú az ifjúság évében: közzétették a csíksomlyói zarándoklat liturgikus programját