Vándorolhatnak a polgármesterek

Vándorolhatnak a polgármesterek

FRISSÍTVE – Hiába tiltakozott csütörtökön az Egyesült Államok nagykövetsége is, a kormány elfogadta a polgármesterek pártváltását lehetővé tevő rendeletet. A helyi választott elöljáróknak 45 napjuk van a pártválasztásra. Az RMDSZ és az MPP ellenzi a rendeletet, az EMNP véleménye árnyaltabb.

Balogh Levente

2014. augusztus 28., 13:532014. augusztus 28., 13:53

2014. augusztus 28., 16:022014. augusztus 28., 16:02

A bel- és külföldi bírálatok ellenére – az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége is aggodalmának adott hangot – elfogadta a kormány csütörtöki ülésén azt a sürgősségi rendeletet, amely lehetővé teszi a polgármesterek, megyei közgyűlési elnökök és közgyűlési tagok számára, hogy mandátumvesztés nélkül pártot váltsanak. A rendelet szerint ráadásul a szerdán megjelölt tíz nap helyet 45 napot bocsátanak az elöljárók rendelkezésére ahhoz, hogy eldöntsék, melyik párt színeiben kívánnak tovább politizálni.

Victor Ponta miniszterelnök a nap folyamán kétszer is elhalasztott kormányülés előtt leszögezte: felelősséget vállal a rendeletért, mert „igazságot kell tenni\". „Elhárítjuk az akadályokat az önkormányzatok működésének útjából, és igazságot teszünk, mivel 2012-ben a polgármestereket a Szociálliberális Unió (USL) színeiben választották meg, Crin Antonescuval és Victor Pontával együtt, most pedig arra eszméltek, hogy PDL-sek lettek Vasile Blagával és Klaus Johannissal. Nem mindig annak van igaza, aki a leghangosabban kiabál. A rendelet 45 napot ad a polgármestereknek, pontosan úgy, ahogy a PNL és a PDL törvénye tette\" – mondta a kormányfő.

Ezzel arra utalt, hogy 2006-ban a liberálisok vezette kormány megtiltotta ugyan a helyi választott elöljárók migrációját, de előtte 45 napot adott nekik arra, hogy eldöntsék, melyik pártban folytatják pályafutásukat.

Az Egyesült Államok nagykövetsége reggel közleményben kommentálta a rendeletet, amelyben aggodalmának adott hangot annak időzítése miatt. „Már korábban is aggodalmunkat fejeztünk ki amiatt, hogy bonyolult kérdésekben sürgősségi rendeletekkel döntenek, és úgy gondoljuk, az ilyen intézkedéseket nyílt és átlátható törvényhozási folyamat keretében kellene megvitatni, amely lehetőséget teremt olyan viták megszervezésére, amelyeken az összes parlamenti párt, a civil társadalom és minden érdekelt fél szabadon részt vehet\" – áll a közleményben.

A tervezetet keményen bírálta Traian Băsescu államfő is, aki felszólította a kormányt: ne fogadja el a rendeletet, ha pedig ez mégis bekövetkezik, akkor az ombudsmant figyelmeztette: támadja meg azt az alkotmánybíróságon.

Az ellenzék tüntetést szervezett a kormánypalota elé a rendelet elfogadása ellen. A meglehetősen szokatlanul megszervezett eseményen – a mintegy kétszáz résztvevő számára székeket és pattogatott kukoricát vittek – Klaus Johannis, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, a Keresztény-Liberális Szövetség (ACL) államfőjelöltje aggodalmának adott hangot, mivel – mint elmondta –, a párt helyi elöljárói közül többen is panaszkodtak, hogy a kormányoldal megpróbál rájuk nyomást gyakorolni az átállás érdekében.

Az ACL a nap folyamán az Európa Tanács alkotmányügyi szaktestületét, a Velencei Bizottságot is tájékoztatta a kormány lépéséről. A Velencei Bizottság ugyanis korábban a politikai migráció visszaszorítását szorgalmazó ajánlást fogalmazott meg Románia számára.

Mint arról beszámoltunk, a rendelet ötlete Liviu Dragnea közigazgatásért felelős miniszterelnök-helyettestől származik, aki a hétvégén azzal indokolta a tervet, hogy az új pártok megjelenésével, az USL felbomlásával és a Keresztény-Liberális Szövetség (ACL) megalakulásával átrendeződött a politikai térkép, és számos önkormányzatban felborultak az erőviszonyok, a tíznapos türelmi idő, amit most a választott elöljárók rendelkezésére bocsátanak, hogy eldöntsék, melyik pártban akarnak tovább politizálni, az ily módon előállt határozatképtelenséget szüntetné meg.

Victor Ponta miniszterelnök szerint is szükséges megszüntetni a helyi hatóságok munkáját megbénító akadályokat, és „ki kell lépni a hazugságból és a képmutatásból.\"

Az ellenzék viszont perrel fenyegeti a kormányfőt, a tervezetet a demokrácia elleni támadásnak tartja, és azzal érvel: a PSD célja a rendelettel az, hogy zsarolás vagy ígérgetés útján magához édesgesse az ellenzéki polgármestereket.

Az RMDSZ részéről Kelemen Hunor szövetségi elnök még korábban úgy nyilatkozott: fenntartásokkal viszonyul a jogszabályhoz, de elvileg lehet tárgyalni róla. Kereskényi Gábor képviselő viszont „szemétnek\" nevezte a rendeletet.

Az RMDSZ és az MPP ellenzi, az EMNP véleménye árnyaltabb

Kovács Péter, az RMDSZ főtitkára csütörtökön a Krónikának elmondta: az RMDSZ nem támogatta a rendelet elfogadását, de a kormányüléseken nem a többség dönt, hanem a miniszterelnök. „Úgy gondoljuk, hogy a politika romlásához vezet, hogy például a parlamenti többséget egyik pillanatról a másikra meg lehet változtatni az által, hogy egyes képviselők más párt soraiba ülnek át\" – ecsetelte Kovács.

Arról, hogy hogyan reagálna az RMDSZ, ha a másik két párt – az EMNP vagy az MPP – helyi elöljárói át szeretnének állni, nem kívánt nyilatkozni, mint kifejtette, erről majd esetleg akkor beszélnek. „De nem hiszem, hogy ilyesmire sor kerül. Ez a rendelet nem rólunk szól, a magyar önkormányzati képviselők körében nem megszokott jelenség a pártváltás\" – mondta.

Biró Zsolt, az MPP elnöke szintén nem tartja jónak a most elfogadott rendeletet. „Enyhén szólva is kissé balkánira sikeredett. Egyértelmű, hogy a választási kampányra időzítették, és arról szól, hogy választások nélkül akarják megváltoztatni a többséget a helyi önkormányzatokban. Nem tartom európai lépésnek\" – mondta lapunknak a politikus.

Kérdésünkre, tart-e attól, hogy a másik két párt esetleg megpróbálja átcsábítani az MPP elöljáróit, úgy vélekedett, előfordulhat, hogy megkörnyékezik őket, aki azonban addig kitartott, az nem lesz átcsábítható. Arra a felvetésre, hogy az MPP esetleg megkeresné-e a másik két párt politikusait, úgy válaszolt, az MPP mindig is integratív párt volt. „Ha valaki nálunk kopogtat, akkor szívesen fogadjuk, de nem fogunk erre kampányt építeni\" – mondta Biró.

Toró T. Tibor, az EMNP elnöke szerint a mostani rendelet sem jó, de azzal sem ért egyet, hogy adminisztratív eszközökkel kényszerítsenek politikusokat arra, hogy egy pártban maradjanak.

„Egyértelmű, hogy a kormány a kampányidőszakra időzítette a rendelet elfogadását, hogy így növelje helyi elöljárói számát. Ez annak tudható be, hogy Romániában még mindig érdek-, nem pedig értékalapú politizálás folyik\" – mutatott rá a Krónikának nyilatkozva Toró.

Kifejtette: az eddigi tiltás ellenére is bebizonyosodott, hogy nem csökkent az átigazolások száma. „Még mindig becsületesebb dolog átállni, mint kényszerűen benn maradni egy pártban, és folyamatosan ellene dolgozni\" – hangoztatta Toró, hozzátéve: amikor egy helyi politikus úgy érzi, hogy a pártvezetés eltávolodott a párt eredeti értékektől, lehetőséget kellene biztosítani, hogy kiléphessen.

Annak kapcsán, hogy a néppártot érinthetik-e az átigazolások, kifejtette: aki már nem érzi magáénak a párt értékeit, az szabadon távozhat, aki viszont igen, azt befogadják.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 08., hétfő

Magánórákat nyújtó tanároknak, méhészeknek, informatikusoknak tart ingyenes képzést az adóhatóság

Online kurzusokat szervez az Országos Adóhatóság az idéntől megváltozott adózási tudnivalókról. A román nyelvű előadásokra az ország minden megyéjéből lehet jelentkezni, egy képzésre 500 résztvevőt fogadnak be.

Magánórákat nyújtó tanároknak, méhészeknek, informatikusoknak tart ingyenes képzést az adóhatóság
2024. április 08., hétfő

Beindulni látszik a betétdíjas rendszer; akad, aki rendszeresen visszaváltja az italcsomagolást

A romániaiak egynegyede gyakran visszaváltja a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) logójával ellátott italcsomagolásokat – derül ki a Kantar felméréséből.

Beindulni látszik a betétdíjas rendszer; akad, aki rendszeresen visszaváltja az italcsomagolást
2024. április 08., hétfő

A mesterséges intelligenciát is bevetik a fatolvajok ellen

A mesterséges intelligenciát hívja segítségül a környezetvédelmi minisztérium a SUMAL 2.0 faanyag-nyomkövető rendszerbe feltöltött szállítási engedélyek és a szállítmányról készült fotók ellenőrzéséhez – jelentette be Mircea Fechet tárcavezető.

A mesterséges intelligenciát is bevetik a fatolvajok ellen
2024. április 08., hétfő

A krónikus betegeknek sem kell majd a betegszabadság idejére járulékot fizetniük, de hűlésre nem jár mentesség Ciolacu szerint

Az összes krónikus beteg mentesülni fog a betegszabadság idején folyósított juttatás járulékkötelezettsége alól – jelentette be egy hétfői sajtóeseményen Marcel Ciolacu miniszterelnök.

A krónikus betegeknek sem kell majd a betegszabadság idejére járulékot fizetniük, de hűlésre nem jár mentesség Ciolacu szerint
2024. április 08., hétfő

Nem írta alá Iohannis a kóborkutya-törvényt, visszaküldte a parlamentnek

Megfontolásra visszaküldte a parlamentnek hétfőn az államfő a kóbor kutyák számának csökkentésére kidolgozott programot jóváhagyó sürgősségi rendeletet módosító törvényt.

Nem írta alá Iohannis a kóborkutya-törvényt, visszaküldte a parlamentnek
2024. április 08., hétfő

Vélhetően vízi aknát találtak a Duna-Deltában a folyam egyik ágán

Vélhetően vízi aknát találtak a Duna-Deltában, a régi Chilia-ágon – közölte hétfőn a Tulcea megyei katasztrófavédelem.

Vélhetően vízi aknát találtak a Duna-Deltában a folyam egyik ágán
2024. április 08., hétfő

Elhunyt Ilie Şerbănescu közgazdász, gazdasági elemző

Meghalt 81 éves korában Ilie Şerbănescu közgazdász – adta hírül hétfőn több politikus és újságíró, köztük George Simion, Maria Grapini, Victor Ciutacu, Marius Ghilezan és Ovidiu Zară.

Elhunyt Ilie Şerbănescu közgazdász, gazdasági elemző
2024. április 08., hétfő

Geoană: a PSD és a PNL nélkül is lehet politizálni Romániában, érthetetlen a két párt összebútorozása

A kormánykoalíciót alkotó, az európai parlamenti választásokon közös listával induló Szociáldemokrata Párton (PSD) és a Nemzeti Liberális Párton (PNL) kívül is van élet, nem feltétlenül szükséges a támogatások – jelentette ki Mircea Geoană.

Geoană: a PSD és a PNL nélkül is lehet politizálni Romániában, érthetetlen a két párt összebútorozása
2024. április 07., vasárnap

Újabb „csapás” a Gabriel Resourcesra: einstandolta az adóhatóság a cég részvényeit

Újabb „csapás” érte a Gabriel Resources-t, miután a verespataki aranybánya-projektben érdekelt kanadai cég kanadai cég elvesztette a román állam ellen a kitermelés leállítása miatt indított pert: az Országos Adóhatóság zárolta a részvényeit.

Újabb „csapás” a Gabriel Resourcesra: einstandolta az adóhatóság a cég részvényeit
2024. április 07., vasárnap

A főtitkári babérokra vágyó Iohannis szerint Románia a biztonság és stabilitás pillére a keleti szárnyon

Románia teljes mértékben azonosul a NATO demokratikus értékeivel, és a fekete-tengeri térség és a keleti szárny biztonságot és stabilitást nyújtó pilléreként felelősségteljesen és határozottan cselekszik a Szövetség érdekében – fogalmazott Klaus Iohannis.

A főtitkári babérokra vágyó Iohannis szerint Románia a biztonság és stabilitás pillére a keleti szárnyon