Bejött a Szociáldemokrata Párt populizmusa

Bejött a Szociáldemokrata Párt populizmusa

A szociáldemokraták elsöprő választási győzelméhez kellett a popu­lizmus, de a liberálisok katasztrofális szereplése is – értékelte a Krónikának nyilatkozva Székely István Gergő politológus, a kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet munkatársa. Az RMDSZ szereplése kapcsán a félelemkampány és a tényleges magyarellenes lépések tényét is fontosnak tartja, míg a szövetség esetleges kormányszereplése kapcsán úgy véli, korlátozott lehet az érdekérvényesítési potenciál.

Balogh Levente

2016. december 14., 12:502016. december 14., 12:50


– Minek tudható be a Szociáldemokrata Párt (PSD) elsöprő győzelme a vasárnapi parlamenti választáson?

– Elsősorban annak, hogy a Nemzeti Liberális Párt borzasztóan teljesített. De persze az is kellett hozzá, hogy a PSD összeszedett volt, és nem kockáztatott. Emellett belengte a populista tematikát is az idegen, külföldi behatás, amely már a Brexit és Donald Trump győzelme esetében is bejött. A „sorosozás” sokat hozott a konyhára, hiszen, mint ismert, Dacian Cioloş miniszterelnököt és a Mentsétek meg Romániát Szövetséget (USR) is azzal vádolták a kampány során, hogy valójában Soros György magyar származású amerikai milliárdos pénzeli őket, és az ő érdekeit képviselik.

– És miért szerepelt ennyire le a PNL?

– A párt katasztrofális teljesítményében csupán folytatódott a nyári önkormányzati választásokon elkezdődött vesszőfutás. Az is látszott, hogy az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) „elvitte” Vasile Blagát, a párt társelnökét, aki az egyetlen olyan politikus volt, aki mozgatni tudta a párt apparátusát. Emellett nem volt húzónév sem a pártban. Alina Gorghiu pártelnök egyre szürkébb, ráadásul a párt miniszterelnök-jelöltje, Dacian Cioloş is nagyon langyos volt, nem állt ki a párt mellett, hiszen úgy döntött, az őt szintén miniszterelnöknek jelölő USR-t is támogatja. Ennek nyomán nem vette ki a részét a választási kampányból.

– A román veszéllyel riogató kampány vagy a magyar kormány segítsége a felelős az RMDSZ jó eredményéért? Esetleg az alacsonyabb részvételi arány?

– Mind a három. Az alacsonyabb országos részvétel rendszerint kedvez az RMDSZ-nek, a mostani választás utáni eredménye pedig, ha csak minimálisan is, de várhatóan jobb lesz a 2008-asnál is. Persze az is nagyon fontos volt, hogy a magyar kormány nagyon kemény médiaháttérrel vett részt a kampányban. Ebbe beálltak a magyar közszolgálati médiumok is, aminek az lett az eredménye, hogy egy alacsony intenzitású választási kampányban médiadömping folyt. De természetesen hozzájárult a jó szerepléshez az is, hogy valóban voltak negatív, magyarellenes felhan­gok a kampány idején, vagy az azt megelőző időszakban. Az, hogy a csíksomlyói búcsú nem került fel az UNESCO által védett hagyományok listájára, a marosvásárhelyi római katolikus gimnázium létrehozásának ügyészségi kivizsgálása, illetve a DNA egyéb fellépései is mozgósító erővel hatottak. Működött a félelemkampány is, pedig azt gondoltuk, ez már nem járhat jelentős eredménnyel.

– Ott van az ALDE is a parlamentben. Ez önerőből történt, vagy elképzelhető, hogy a PSD „átirányította” néhány szavazóját a hozzá hűséges potenciális szövetségeshez?

– Nem kizárt, hogy a PSD is megpróbálta átsegíteni az ALDE-t a parlamenti küszöbön, de ez nem elítélendő gyakorlat. Stratégiai szavazásnak nevezzük, és korábban Magyarországon az MSZP is élt vele, amikor arra biztatta szavazóit, hogy az SZDSZ-t is támogassák, hogy biztosan bejusson a parlamentbe. Az más kérdés, hogy volt egy olyan érzés nem sokkal a választások előtt, mintha elkezdett volna hűlni a viszony a PSD és az ALDE között, és úgy tűnt, hogy a szociáldemokraták az Egységes Románia Párttal is megpróbálnak hasonló módon együttműködni. Végül azonban a jelek szerint belátták, hogy egyszerre két párttal nem működik a dolog.

– Traian Băsescu volt államfő pártja, a PMP is bejutott. Mekkora jövő állhat a volt államfő előtt a legkisebb ellenzéki párt politikusaként?

– Băsescu számára ez azt jelenti, hogy még nem tűnt el a süllyesztőben. Nagy visszatérésre azonban nem számítok, mivel az elmúlt években politikailag annyira erodálódott, hogy nem valószínű, valamilyen vezető pozícióban térjen vissza. Így most még egy parlamenti ciklust minden bizonnyal kihúz, ugyanakkor a PNL lejtmenetét kihasználva megtörténhet, hogy 10 százalék körüli eredményen stabilizálhatja a pártja helyzetét.

– Lehet-e a győztes PSD elnöke, Liviu Dragnea kormányfő? Mint ismeretes, egyrészt Klaus Johannis államfő is jelezte, hogy nem bíz meg kormányalakítással jogerősen elítélt politikust, másrészt ezt egy, a kormány működését szabályozó törvény is tiltja...

– Ez a választások utáni időszak egyik kulcskérdése. Szerintem inkább nem, mint igen. Nagyon kockázatos lenne, és nem azért, mert Johannis lenne a nagy akadály. Megvan ugyanis a jó esély arra, hogy a PSD-nek egymagában is abszolút többsége lesz a parlamentben, ebben az esetben pedig az államfőnek nincs mozgástere. Ennél jóval komolyabb akadályt jelent az említett törvény, ezért nem hinném, hogy Dragnea be merné vállalni a miniszterelnöki tisztség forszírozását, ez ugyanis nemzetközi téren oda csapna vissza, mint 2012-ben Pontáék esetében az, hogy minden lehetséges törvényt megpróbáltak módosítani annak érdekében, hogy elháruljon az akadály az akkori államfő, Traian Băsescu leváltásának az útjából.

– Előfordulhat-e, hogy a PSD az RMDSZ-t is meghívja a kormánykoalícióba? Jó lenne ez egyáltalán a magyar közösségnek?

– 2012-ben Victor Ponta akkori miniszterelnök a győztes Szociálliberális Unió (USL) kormányfőjelöltjeként sokkal határozottabb kijelentést tett azzal kapcsolatban, hogy az RMDSZ-t is bevonnák a koalícióba, mint most Dragnea, pedig akkor kétharmados többségük volt az RMDSZ nélkül is. A történet akkor arról szólt, hogy a PSD be akarta biztosítani magát arra az esetre, ha szétmegy az USL.

Ehhez hasonló helyzet nincs most többek között azért, mert a PSD-nek egyedül is abszolút többsége lehet, de lehet két tényező, amely indokolttá teheti az RMDSZ bevonását.
Egyrészt, ha megkísérelnek végigvinni valamilyen nagyobb szabású projektet, például egy alkotmánymódosítást vagy valamilyen más jellegű reformcsomagot, szükségük lehet az RMDSZ-re. Másrészt megpróbálkozhatnak egy olyan taktikával, hogy nem kötnek nagyon szoros szerződést egyik irányban sem, így ugyanis szélesebb lehet a mozgásterük, és jobban ki is tudják játszani egymás ellen a két pártot. Emellett, ha meglesz egyedül is az abszolút többség, dönthetnek úgy is, hogy eseti alkukat kötnek.

Magyar szempontból elég korlátozott a mozgástér, egy ilyen matematikai felállásban az RMDSZ számára a PSD-vel kötendő esetleges megállapodás nem jelentene túl nagy érdekérvényesítési lehetőséget.

– Mi lehet a két kisebbik magyar párt, az EMNP és az MPP sorsa? Van még jövő előttük?

– A néppárt jövője egyre inkább Budapesten dől el, miközben az MPP majdnem ajándékba kapott két parlamenti mandátumot. Ezt kihasználva – főleg abban az esetben, ha az RMDSZ ellenzékben marad – megpróbálkozhat azzal, hogy az RMDSZ-frakciók fősodrától eltérően politizáljon, megjelenítve saját arculatát, hogy így építse a saját imázsát.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 06., hétfő

Fittyet hánynak a kiberbiztonságra: sokan még online vásárláskor sem figyelnek a kockázatokra

Bár a romániai lakosság számottevő hányada rendszeresen használja az internetet, nagyon sokan fittyet hánynak a kiberbiztonságra – irányítja rá a figyelmet egy friss elemzés.

Fittyet hánynak a kiberbiztonságra: sokan még online vásárláskor sem figyelnek a kockázatokra
2024. május 06., hétfő

Közel nyolcvan nagyszabású akcióban több mint 1200 házkutatást tartott a gazdasági rendőrség

A gazdasági rendőrség az év első három hónapjában országszerte 78 nagyszabású akciót hajtott végre a bűnözői csoportok felszámolása érdekében, és összesen 1226 házkutatást tartott.

Közel nyolcvan nagyszabású akcióban több mint 1200 házkutatást tartott a gazdasági rendőrség
2024. május 06., hétfő

Volt román miniszter: Romániában és Moldovában jobb élni, mint Budapesttől nyugatra

Jelenleg ugyanakkora erőfeszítéssel jobban lehet élni Romániában vagy Moldovában, mint Budapesttől nyugatra – állította Daniel Funeriu volt román oktatási miniszter.

Volt román miniszter: Romániában és Moldovában jobb élni, mint Budapesttől nyugatra
2024. május 06., hétfő

Lassan vége a tavaszi vakációnak: kezdődik a tanév utolsó modulja, szerdán térnek vissza a diákok az iskolapadokba

A diákok május 8-án, szerdán térnek vissza az iskolapadokba az április 27-én kezdődött húsvéti vakációt követően.

Lassan vége a tavaszi vakációnak: kezdődik a tanév utolsó modulja, szerdán térnek vissza a diákok az iskolapadokba
2024. május 06., hétfő

Újra luxusrepülőre pattanhatott Iohannis, hogy átvegye a „washingtoni Oscar-díjat”

Klaus Iohannis hétfőn az Amerikai Egyesült Államokba utazott – az elnök ugyanazt a luxusgépet használta, amellyel tavaly Afrikába és Dél-Koreába utazott – adta hírül a Realitatea Tv.

Újra luxusrepülőre pattanhatott Iohannis, hogy átvegye a „washingtoni Oscar-díjat”
2024. május 06., hétfő

Változékony időjárás várható a héten, a hőmérséklet érezhetően visszaesik, havaseső is lehet

Változékony lesz az időjárás a héten Románia legtöbb régiójában, és miután vasárnap viharok söpörtek végig az ország nagy részén, hétfőn az ország északi felére, kedden pedig az egész országra kiterjednek.

Változékony időjárás várható a héten, a hőmérséklet érezhetően visszaesik, havaseső is lehet
2024. május 05., vasárnap

Prefektus: a stabilizálódás jeleit mutatja a talaj a Slănicon beszakadt úttest környékén

A stabilizálódás jeleit mutatja a talaj a Slănicon beszakadt úttest környékén – közölte vasárnap Emil Drăgănescu, Prahova megye prefektusa.

Prefektus: a stabilizálódás jeleit mutatja a talaj a Slănicon beszakadt úttest környékén
2024. május 04., szombat

Jelenleg nem foglalkozik az államfőválasztás időpontjának megváltoztatásával a koalíció

Nincs napirendben a bukaresti kormánykoalícióban az elnökválasztás időpontjának áthelyezése – jelentette ki Ionuț Stroe, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) szóvivője.

Jelenleg nem foglalkozik az államfőválasztás időpontjának megváltoztatásával a koalíció
2024. május 03., péntek

Szinte mindenki megkapta már a májusi nyugdíját

A Román Posta a kifizetési naptárban rögzítettnél öt nappal korábban, április 27-én megkezdte a májusi nyugdíjak kézbesítését, és becsléseik szerint a pénteki nap végére megközelítik a maximális kézbesítési arányt.

Szinte mindenki megkapta már a májusi nyugdíját
2024. május 03., péntek

Jelentés: Romániában sokszínű a sajtópaletta, de csorbul a függetlenség, a hírszerző szolgálatok befolyást szereznének

Romániában sokszínű a sajtópaletta, adott a lehetőség a közérdekű tényfeltáró munkához, azonban a sajtófinanszírozás átláthatatlansága azonban csorbítja a függetlenséget, és rontja a tájékoztatás megbízhatóságát.

Jelentés: Romániában sokszínű a sajtópaletta, de csorbul a függetlenség, a hírszerző szolgálatok befolyást szereznének