„Szabad préda” Markó Attila

„Szabad préda” Markó Attila

Fotó: Iochom Zsolt

Letartóztatható Markó Attila RMDSZ-es parlamenti képviselő – akit egy ingatlanrestitúciós ügy kapcsán hivatali visszaéléssel vádolnak –, miután a képviselőház jóváhagyta szerdán az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) erre vonatkozó kérelmét. 

Balogh Levente

2014. december 03., 14:132014. december 03., 14:13

2014. december 04., 12:462014. december 04., 12:46

Az alsóház ugyanakkor nem hagyta jóvá az ugyanezen ügyben érintett demokrata-liberális párti képviselő, Cătălin Teodorescu mentelmi jogának megvonását. 

Markó Attila levélben tájékoztatta RMDSZ-es kollégáit az ügyről. A levélben leszögezte: az ominózus ügy 2011-es elbírálásakor nem is volt jelen a restitúciós testület ülésén. Markó mentelmi jogának megvonására 171 képviselő szavazott, ellene 111, ennek nyomán ő lehet az első RMDSZ-es honatya, akit őrizetbe vesznek.

Teodorescu esetében viszont nem volt meg a kiadatáshoz szükséges többség, mivel csupán 146-an szavaztak a mentelmi joga megvonására, 101-en pedig ellene. A DNA kérésének jóváhagyásához 147 voksra lett volna szükség. Az ülésteremben 292-en voltak jelen, de csupán 256-an szavaztak.

A DNA mindazonáltal bírósági felügyelet alá helyezte a honatyát, a PDL-frakció vezetője pedig lemondásra szólította. Teodorescu be is jelentette: lemond párttagságáról, a PDL pedig a mentelmi szavazás megismétlését kéri.

Az előzetes letartóztatást az illetékes bíróságtól kérheti a DNA, de az a vizsgálati fogságba helyezés helyett dönthet úgy is, hogy Markó – aki román sajtóértesülések szerint külföldön tartózkodik – szabadlábon védekezhet, de akár házi őrizetbe is helyezheti.

Markó Attila mellett a Magyarországi Református Egyház
A Magyarországi Református Egyház (MRE) szolidaritását fejezi ki és közösséget vállal a kiszolgáltatott erdélyi reformátusokkal, valamint a precedens miatt fenyegetett helyzetbe került összes romániai vallási felekezettel – olvasható az MRE szerdai nyilatkozatában. „A mostani bírósági ítéletben foglalt elidegenítés, valamint a korábbi jogos visszaszolgáltatást végző bizottsági tagok meghurcolása a kommunista diktatúrák magatartását eleveníti meg” – áll a nyilatkozatban –, amire „minden kelet-közép-európai demokratikus közösség egyszer és mindenkorra nemet mondott\". Az MRE mindent megtesz azért, hogy felhívja a nemzetközi egyházi és világi szervezetek figyelmét a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium körül kialakult helyzetre és a kommunista diktatúra idején elkobzott egyházi tulajdon visszaszolgáltatása terén tapasztalható súlyos problémákra – olvasható a közleményben.

A parlamenti ülésen Márton Árpád, az RMDSZ képviselőházi frakciójának helyettes vezetője keményen bírálta a román igazságszolgáltatást, és Markó kapcsán rámutatott: egy ártatlan emberről szavaztak, aki ott sem volt az ominózus ülésen.

„A „független\" román igazságszolgáltatás korábban egy olyan ingatlan újraállamosításáról döntött, amely a református egyház tulajdonában állt, és jogerősen elítélt három olyan személyt, aki törvényesen járt el\" – utalt a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium ügyére.

„December 22-én az emberek nem azért mentek ki az utcára, hogy visszahozzák a kapitalizmust, hanem a rendőrállami diktatúra ellen. Most egyesek önök közül az akkoriban ügyészként tevékenykedő Monica Macovei áldásával vissza akarják hozni a rendőrállamot. Mi nem állunk önök mellett ezen az úton\" – hangoztatta Márton.

A honatya egyúttal rámutatott: miközben a román honatya mentelmi jogát nem vonták meg, a magyar képviselőt kiadták az ügyészségnek.

Eugen Nicolăescu PNLs honatya azt állította: az immár szövetségben tevékenykedő PNL és PDL honatyái az érintettek mentelmi jogának megvonására szavaztak, ezért a kormányoldalt vádolta meg azzal, hogy Teodorescu kiadatása ellen voksolt.

Mint arról beszámoltunk, Markó ellen abban a restitúciós ügyben nyomoznak, amely kapcsán a DNA hivatali visszaélés gyanúja miatt múlt szombaton előzetes letartóztatásba helyezte Alina Bicát, a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) főügyészét.

Bica ellen az a gyanú, hogy az Országos Tulajdon-visszaszolgáltatási Hatóság (ANRP) restitúciós bizottságának tagjaként – Markó is ezen grémium tagja volt – anyagi ellenszolgáltatás fejében annak érdekében ügyködött, hogy a testület törvénytelenül ítéljen meg kárpótlást egy bukaresti telekért.

A szóban forgó ügy 2011-ben történt, amikor a restitúciós testület egy 13 hektáros bukaresti telek ügyét tárgyalta, amelyet egy Gheorghe Stelian nevű üzletember igényelt vissza. Végül kárpótlást ítéltek meg, ám mint kiderült, a telket valós értékének többszörösére értékelték fel, így a testület ennek megfelelően állapította meg a kárpótlás összegét.

A DNA szerint a telek értékét egy értékbecslő cég 377 282 300 lejben állapította meg, ami 263 327 559 lejjel (61 714 021 euróval) nagyobb a terület valós értékénél, vagyis ekkora az államot ért kár.

Markó: bokrostól lőtték ki a nyulat

Markó nem volt jelen a szerdai szavazáson, ugyanakkor lapunk többszöri megkeresésére nem válaszolt. Azonban levélben tájékoztatta képviselőtársait az ügy előzményeiről, amelyben leszögezte: nem is volt jelen azon az ülésen, amelyen a restitúciós testület a DNA által vizsgált kárpótlásról döntött.

A képviselő emlékeztet: 2005-től 2012-ig volt az ANRP tagja. A testületnek 2011-ben 9 tagja volt, ebből 5 az ANRP elnöke és négy alelnöke, két, a pénzügyminisztérium által és egy, az igazságügyi minisztérium által delegált tag. Ezen kívül ő is tagja volt a kormányfőtitkárság (Kisebbségi Hivatal) részéről. Markó rámutat: 2005 és 2007 között a bizottság tagja volt Horia Georgescu mai ANI-főnök is.

A képviselő szerint a Bica-ügytől „az út el egészen hozzám nem hogy hosszú, de nem is létezik. Ebbe cseppentem bele én, amikor kilőtték a nyulat bokrostól.\"

A továbbiakban a visszaszolgáltatási testület munkáját ecsetelve rámutatott: a megyékből beérkező több százezer kérelmet az ANRP saját szakértői személyzete, igazgatóságai dossziénként átvizsgálták. Amennyiben az jogilag és dokumentáció szempontjából rendben volt, akkor a törvény szerint kiadták egy felértékelőnek.

Ezt a felértékelést az ANRP saját alkalmazásában álló ellenőr-felértékelő újra megvizsgálta, hogy az módszereiben és értékében megfelelő, helyes és törvényes legyen.

Ezek után került a bizottság ülésére alkalmanként több ezer ingatlan-kártérítési javaslata egy táblázatban – ezen belül több száz kártérítés a 10-es törvény, több száz a földtörvény, és több száz akkor törvény által megengedett különleges eset, amelyek egészségügyi okból soron kívül kerültek elbírálásra. Teljes kártérítési dossziét alig láttak, a mennyiség miatt lehetetlen is lett volna ülésenként több ezer dossziét átnézni.

„Most pedig néhány szó az ominózus 2011. március 15-i ülésről, amelyen ez az állítólagos döntés született. Még egyszer: 2011. március 15-én ott se voltam! Alsótömösön, Négyfaluban koszorúztam, beszédet mondtam – erről közlemények, újságcikkek tanúskodnak. Azaz csak akkor lehettem volna, ha ez a bizottsági ülés reggel 8 és 10 között lezajlott – ami azért lehetetlen, mert a nem ANRP-s bizottsági tagokon kívül (akik helyben vannak) a többiek programja annyira összevissza volt, hogy soha nem sikerült déli 1-2 előtt kvórumban ülést tartani. (...) Az ülés jegyzőkönyvén a média (??) szerint ott az aláírásom. Ebben minimum két dolog furcsa: ha nem voltam ott, akkor mikor írtam én (vagy más?) alá, illetve hogy van az, hogy a média tudja, és nekem nem engedték meg az iratokhoz való hozzáférést november 30-ig?\" – jegyezte meg Markó.

Támadás a restitúció ellen?

A nyomozás kapcsán leírta: november 20-án lehívták 17 órára a központi DNA-hoz, mint gyanúsítottat. Se telefonon, se a helyszínen nem közölték vele a vádat és az ügy lényegét. „Errefel másnap villámcsapásként ér a meglepetés: minden alap nélkül a DNA kérte előzetes letartóztatásomat – úgy, hogy előtte meg se hallgatott, nem is engedett a dossziéhoz, és nem is érdekli, hogy egyáltalán ott voltam-e...\" – írta.

Konklúzióként megállapította: mindkét ügy – a Bica- és a Mikó-ügy – lényege az, hogy Romániában legyen vége a restitúciónak, kárpótlásnak. Az utóbbi ügynek ráadásul személyes leszámolási háttere is van, amit a parancsuralom csakazértis el fog vinni a végsőkig. Szerinte ez a vád gyakorlatilag további sok-sok tízezer bűncselekményt vonhat maga után, ugyanis ilyen alapon az összes eddig megítélt kártérítési dossziéban kifogásolható, hogy a megállapított érték épp túl nagy vagy épp túl alacsony. Minden testület (önkormányzat, bizottság) döntése potenciális bűncselekmény.

„Egy biztos: a karrieremből 17 évet arra áldoztam, hogy akik a kommunista rendszertől kárt szenvedtek, azt reparáljuk – egyházi ingatlanok, magánszemélyek földvisszaadása, kártérítések, politikai üldözöttek stb. (...) Ha bűn ez a munka, amit elvégeztem, akkor bűnt követtem el, de nem takargatok semmit ebből a 17 évből. Büszkén viselem eredményét, és a nehezebb helyzetek mellett sem szégyellem egyetlen percét sem. A fejem fent van, a lelkiismeretem tiszta. Egyetlen dolog hibádzik csak: megtörtek. Ha ez volt a cél, sikerült nekik. De legalább marad valami mögöttem\" – állapította meg Markó.

Markó Attila

Az 1968-ban Brassóban született Markó Attila Gábor felsőoktatási tanulmányait Brassóban és Budapesten végezte. 1983 és 1987 között az Unirea Líceum matematika-fizika szakán tanult, majd az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karára járt 1991–1996 között. Párhuzamosan ezzel elvégezte az ELTE politológia szakát is.
Politikai pályafutását az RMDSZ-ben kezdte: 1989. december 25-én alapító tagja volt a Brassó megyei szervezetnek. A pártban több funkciót is betöltött. 1989-től egy éven át a Brassó megyei szervezet ifjúsági alelnöke volt. 1990 és 1993 között tagja volt az RMDSZ Küldöttek Országos Tanácsának. 1996 és 2002 között a Szövetségi Szabályzatfelügyelő Bizottság tagja, majd 2007-ig elnöke volt, majd a szövetségi képviselők tanácsának tagja lett.
1995 és 1997 között az RMDSZ Elnöki Hivatalának emberi jogi tanácsosa, 1997 és 2001 között a Kisebbségvédelmi Hivatal jogi osztályvezetője, 2005 és 2008 között az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalának államtitkára volt. 2009-ben kisebbségügyi államtitkárnak nevezték ki.
Miután kiderült, hogy a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium ügyében eljárást indított ellene a DNA, 2012-ben képviselőjelöltként indították, és a választáson mandátumhoz jutott. A Mikó-ügyben jogerősen idén ítélték három év felfüggesztett szabadságvesztésre.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 09., kedd

Hivatalos: nem kell többé a motorosoknak fényvisszaverő háromszöget, elsősegélydobozt és tűzoltó készüléket hurcolniuk

Kihirdette Klaus Iohannis államfő azt a törvényt, amelynek értelmében a motorosok fényvisszaverő háromszög, elsősegélydoboz és tűzoltó készülék nélkül is közlekedhetnek.

Hivatalos: nem kell többé a motorosoknak fényvisszaverő háromszöget, elsősegélydobozt és tűzoltó készüléket hurcolniuk
2024. április 09., kedd

Mardossa a lelkiismeret a bedrogozva két fiatalt halálra gázoló autóst

Mardossa a lelkiismeret Vlad Pascut, azt az autóst, aki tavaly augusztusban kábítószer hatása alatt vezetve halálra gázolt két fiatalt a román tengerparton.

Mardossa a lelkiismeret a bedrogozva két fiatalt halálra gázoló autóst
2024. április 09., kedd

Lecsapnak a szerencsejáték-iparra: betiltják a játéktermeket a kistelepüléseken

Elfogadja a képviselőház keddi ülésén azt a törvénytervezetet, amely megtiltja a játéktermek működtetését a 15 ezer fősnél kisebb településeken – jelentette be az alsóház ügyvivő házelnöke.

Lecsapnak a szerencsejáték-iparra: betiltják a játéktermeket a kistelepüléseken
2024. április 09., kedd

Beszólt Iohannisnak a miniszterelnök, aki amúgy nem igazán tartja magát megfelelő államfőjelöltnek

Marcel Ciolacu miniszterelnök azt állítja, nincs meggyőződve róla, hogy ő lenne a legmegfelelőbb jelölt az államelnöki tisztségre, mivel jelenleg teljesen a kormányzásra összpontosít.
Beszólt Iohannisnak a miniszterelnök, aki amúgy nem igazán tartja magát megfelelő államfőjelöltnek
2024. április 09., kedd

Ciolacu szerint a román gazdaságban minden jó úton halad, de azért az inflációt még lejjebb kell nyomni

Marcel Ciolacu kormányfő szerint az infláció jelenleg csökkenőben van, de ahhoz, hogy az életszínvonal emelkedése érzékelhetővé váljon, „szeptember-októberre 5 százalék alá kell szorítani az inflációt”.

 

Ciolacu szerint a román gazdaságban minden jó úton halad, de azért az inflációt még lejjebb kell nyomni
2024. április 09., kedd

Új közúti jelzőtáblával és útburkolati festéssel venné elejét a baleseteknek a belügyminisztérium

Új közúti jelzőtábla jelenhet meg a romániai utakon, és egy új útburkolati jel bevezetését is tervezi a belügyminisztérium a balesetek megfékezése érdekében.

Új közúti jelzőtáblával és útburkolati festéssel venné elejét a baleseteknek a belügyminisztérium
2024. április 08., hétfő

Magánórákat nyújtó tanároknak, méhészeknek, informatikusoknak tart ingyenes képzést az adóhatóság

Online kurzusokat szervez az Országos Adóhatóság az idéntől megváltozott adózási tudnivalókról. A román nyelvű előadásokra az ország minden megyéjéből lehet jelentkezni, egy képzésre 500 résztvevőt fogadnak be.

Magánórákat nyújtó tanároknak, méhészeknek, informatikusoknak tart ingyenes képzést az adóhatóság
2024. április 08., hétfő

Beindulni látszik a betétdíjas rendszer; akad, aki rendszeresen visszaváltja az italcsomagolást

A romániaiak egynegyede gyakran visszaváltja a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) logójával ellátott italcsomagolásokat – derül ki a Kantar felméréséből.

Beindulni látszik a betétdíjas rendszer; akad, aki rendszeresen visszaváltja az italcsomagolást
2024. április 08., hétfő

A mesterséges intelligenciát is bevetik a fatolvajok ellen

A mesterséges intelligenciát hívja segítségül a környezetvédelmi minisztérium a SUMAL 2.0 faanyag-nyomkövető rendszerbe feltöltött szállítási engedélyek és a szállítmányról készült fotók ellenőrzéséhez – jelentette be Mircea Fechet tárcavezető.

A mesterséges intelligenciát is bevetik a fatolvajok ellen
2024. április 08., hétfő

A krónikus betegeknek sem kell majd a betegszabadság idejére járulékot fizetniük, de hűlésre nem jár mentesség Ciolacu szerint

Az összes krónikus beteg mentesülni fog a betegszabadság idején folyósított juttatás járulékkötelezettsége alól – jelentette be egy hétfői sajtóeseményen Marcel Ciolacu miniszterelnök.

A krónikus betegeknek sem kell majd a betegszabadság idejére járulékot fizetniük, de hűlésre nem jár mentesség Ciolacu szerint