A GM és a Delphi rossz kapcsolata is hozzájárult a halálos balesetekhez

A GM és a Delphi rossz kapcsolata is hozzájárult a halálos balesetekhez

A General Motors és a Delphi alkatrészgyártó rossz kapcsolata, valamint a szakszervezeti követelésektől való félelem is szerepelnek a halálos balesetekkel járó meghibásodások okai között.

Krónika

2014. április 16., 12:432014. április 16., 12:43

Az amerikai Kongresszus Energetikai és Kereskedelmi Bizottsága már meghallgatta Mary Barrát, a GM vezérigazgatóját, mivel a vállalat igencsak lassan reagált a bizonyítékok szerint már 2001-ben dokumentált esetekre. A legalább 13 ember halálához és több mint 6,2 millió autó visszahívásához köthető botrány kivizsgálása még hetekig eltarthat.

Kiderült, hogy a közlekedésbiztonsági szervezet (NHTSA) ugyan tudott a gyújtáskapcsoló és a ki nem nyíló légzsákok hibájáról, de nem indított vizsgálatot, az autókat gyártó General Motors Corporation pedig a pénzügyi válság idején csődbe jutott, a helyére pedig egy új cég, a General Motors Company lépett. Az autógyártó tudott a gyújtáskapcsolók hibájáról: a GM teljesen tudatosan döntött úgy, hogy nem cseréli le az alkatrészt, pedig ennek költsége autónként mindössze 57 cent lett volna.

A Reuters információi alapján 2002-ben, amikor a Delphi elkezdte a halálos balesetekért okolt gyújtáskapcsolók szállítását a GM számára, az autógyártó és korábbi alkatrészgyártó leányvállalata között nagyon feszült volt a kapcsolat. Három évvel korábban a GM kezdeményezésére a Delphi kivált az anyavállalatból, ám a túlélése továbbra is erősen a GM-től függött, és nehezen talált új partnereket.

Ugyanebben az időszakban a GM költségcsökkentésbe kezdett, hogy leszorítsa a külföldi versenytársakkal szemben egyre növekvő többletköltségeit. A saját eredménytelenségének és versenyképtelen üzleti modelljének javítása helyett azonban sokkal egyszerűbb volt a GM számára a beszállítóinak kifacsarása.

A gyártók és beszállítók kapcsolatait vizsgáló Planning Perspectives szerint a GM akkor nyomás alá helyezte a Delphit, hogy engedjen az áraiból, különben más beszállítóhoz fordul. Miután a Delphi tovább csökkentette az árait, a GM-nek sem volt más választása, mint elfogadni a saját minőségi elvárásainak sem megfelelő komponenseket, mivel újak beszerzése és a gyártás késleltetése túl költséges lett volna. A szakszervezetekkel életben lévő akkori szerződés értelmében ugyanis a vállalatnak leállás alatt is ki kellett fizetnie a dolgozókat.

Óriási visszahívási akció a Toyotánál is
A GM gigantikus visszahívás-sorozata után a Toyota is kénytelen volt lépni „különböző technikai problémák” miatt, és 6,39 millió autót hívnak vissza. A japán gyártó azt közölte, nem tudnak ütközésekről, sérülésekről vagy halálesetekről, amelyeket a visszahívást kiváltó öt probléma okozott volna, ám állítólag két tűzeset is összeköthető a meghibásodásokkal. Az autókban az ülések beállításával, a légzsákokhoz kapcsolódó huzalokkal, a gyújtással, az ablaktörlők motorjával és a kormányokkal volt probléma. Olyan is előfordult, hogy egyazon járműben több hibát találtak egyszerre.
Az érintett modellek közé tartoznak a Corolla, a Yaris, a Matrix és a Highlander egyes típusai, összesen 26 modell érintett. Az autókat az elmúlt éviztedben gyártották – a visszahívás Észak-Amerikában például a 2009–2010-es Corolla, 2009–2010-es Matrix, 2008–2010-es Highlander, 2009–2010-es Tacoma, 2006–2008-es RAV4 and 2006–2010-es Yaris modellekre is vonatkozik. A Toyota 2012-ben hajtotta végre fennállása óta eddigi legnagyobb visszahívását, akkor 7,4 millió autót kellett szervizbe vinni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei