Kifogásokat „termel” a piaci szigor

Kifogásokat „termel” a piaci szigor

Újra azzal próbálkozik a kormány, hogy felszámolja az adócsalást a termelői piacokon, illetve visszaszorítsa a viszonteladókat. A termelői bizonylatot kötelezővé tevő, 2014/145-ös számú jogszabály azonban nem arat osztatlan sikert az érintettek körében, sokan panaszkodnak a túlzott bürokráciára. Ugyanakkor számos önkormányzatot ért váratlanul az intézkedés, az illetékes hatóságok szerint igen nehéz az ellenőrzés.

Bakó Zoltán

Bíró Blanka

Kiss Előd-Gergely

2015. május 06., 19:302015. május 06., 19:30

Elégedetlenek az őstermelők a kormány legújabb piaci szabályozásaival, amelyekkel az adócsalást, illetve a viszonteladókat szeretnék visszaszorítani: az első napok tapasztalatai szerint az intézkedések nem hatékonyak, ráadásul rengeteg plusz papírmunkát eredményeznek.

Lassan egy hete, május elsejétől a gazdáknak, akik a piacokon értékesítik a terményeiket, illetve állataikat, termelői bizonylatot kell felmutatniuk, továbbá a naponta eladott terménymennyiséget be kell jegyezniük a forgalmazói füzetbe.

A vonatkozó jogszabály másik kitétele, hogy a piacfelügyeleteknek az elárusító felület legkevesebb 40 százalékát olyan termelőknek kell kiadniuk, akik termelői igazolvánnyal és forgalmazói engedéllyel rendelkeznek. Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter elmondása szerint a cél az, hogy az igazi termelőket megóvják a viszonteladók és az illegálisan forgalmazók tisztességtelen versenyétől.

Szigorú előírások

A tavaly elfogadott, 2014/145-ös számú jogszabály októberben lépett életbe, és úgy rendelkezett, hogy a 2001-ben elfogadott törvény alapján kiállított termelői bizonyítvány használható, amíg még érvényes, de 180 napnál nem tovább, így május elsejétől már minden piacon kötelező módon az újfajta bizonylatokat kell kifüggeszteniük a standokon. Aki ezt nem tette meg, 300 lejes pénzbírságra számíthat.

A bizonylaton fel kell tüntetni a gazda nevét, azt, hogy mekkora területen gazdálkodik, mit termel, valamint hogy hány állattal szerepel a helyi önkormányzat mezőgazdasági regiszterében. Az irat a kiállítástól számított egy évig érvényes, ám félévenként meg kell hosszabbítatni, továbbá rajta kell hogy legyen a polgármester aláírása és pecsétje.

A bizonylatot a magánszemélyeknek csak úgy állíthatják ki a hatóságok, ha a mezőgazdasági regiszter adatai, valamint a helyszíni szemle alapján meggyőződtek, hogy valóban megműveli a földjét, és annyi állatot tart, amennyire bizonylatot kér.

Megoldásra váró gondok

Hat nappal a törvény életbelépése után azonban az ország sok vidékén azzal szembesülnek a piacigazgatóságok, hogy a jogosítványokat még ki sem nyomtatták, az illetékes helyhatósági szervek, a polgármesteri hivatalok pedig nem bocsátották ki az igazolványokat és a füzeteket. Külön kérdést jelent továbbá, hogy mi legyen a romlott áruval. Ezt ugyanis nem lehet besorolni a megmaradt árukészletbe.

Erre a miniszter azt válaszolta, hogy „a piacon megromlott árut be kell írni az eladott árumennyiségbe, minket ugyanis nem érdekel, hogy mennyi árut adott el a termelő, ugyanis nem ennek alapján adóztatjuk. Bennünket az érdekel, mennyi került piacra, menynyi hagyta el a termelés helyét, s mennyi érkezett be a piacra\".

A mezőgazdasági miniszter, miután látta, hogy az új jogszabály alkalmazása nem sikerült az elvárásoknak megfelelően, úgy nyilatkozott, hogy szerdán még egyszer elemezni fogják a helyzetet. Ennek az elemzésnek az eredményeiről szerda koraestig nem kaptunk hírt.

Nehéz az ellenőrzés

Tóth Birtan Csaba, a sepsiszentgyörgyi piacgondnokságot ellátó Tega köztisztasági vállalat igazgatója viszont nem bízik az új rendelkezések hatékonyságában. Mint kérdésünkre emlékeztetett, a viszonteladó cégek, engedélyezett magánszemélyek forgalmi és profitadót fizetnek, így kötelező módon számlát kell adniuk a vásárlóknak.

Az adócsalás tapasztalatai szerint a piacon általában úgy történik, hogy a meglévő földterületükre kiváltják az őstermelői engedélyt, de az ott megtermelt mennyiség mellett még viszonteladóként is értékesítenek árut, lerakatokból vásárolják fel és továbbadják, ám ezután már nem adóznak. Az új bizonylattal ezt próbálják kiküszöbölni, abban bízva, hogy ha a bizonylaton szerepel, hogy mekkora földterületen gazdálkodik az árus, akkor nem adhatja el az ott megtermelhető zöldség vagy gyümölcs többszörösét.

Tóth Birtan Csaba lapunk megkeresésére kifejtette, időben kicserélték a régi bizonylatokat, a sepsiszentgyörgyi piacon már az új előírás szerinti adatok szerepelnek a standoknál. A viszonteladókat ez semmiben nem korlátozza, annyi megszorítás van, hogy a piacgondnokságok kötelesek a helyek 40 százalékát fenntartani az őstermelőknek.

A spekulánsokat azonban továbbra sem lehet hatékonyabban ellenőrizni, hiszen hiába szerepelnek az adatok a bizonylaton, ha nem vezeti pontosan a saját könyvelést, nem lehet fölbecsülni, mennyi termés lesz egy adott földterületen, és mekkora menynyiség kerül forgalomba a piacon. Ugyanakkor bizonyítani is nehéz, hogy a standra került sárgarépát mind megtermelte, vagy egy részét a lerakatból vásárolta. „Ki fogja megszámolni, hány répa termett, és abból hányat adott el a termelő?\" – tette fel a kérdést a piacgondnokság vezetője.

Az ellenőrzés ugyanakkor nem tartozik a piacgondnokság hatáskörébe, amikor asztalt foglalnak, be kell mutatniuk az őstermelői engedélyt vagy a cégbejegyzési papírokat, és ezek alapján kötnek szerződést. Sikó Barabási Sándor, a Kovászna Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hivatal igazgatója lapunknak elmondta, bárki bármilyen élelmiszert értékesít, ordát, tojást vagy éppen zakuszkát, köteles bejelentkezni a hivatalnál, hogy követni tudják, hogy például nem a fásszínben főzi a dzsemet, vagy hogy az állatai egészségesek.

Az új bizonylattal azt is ellenőrzik, hogy annyit ad-e el, amennyit megtermelt, vagy bizonytalan eredetű helyről beszerzett terméket ad tovább. Ám Sikó Barabási Sándor is úgy látja, ha a termelők feketén árulnak a piacon, nem vezetik tisztességesen a könyvelést, nehéz az ellenőrzés.

A marosvásárhelyi piacfelügyelet vezetője, Pavel Dumitru is arról számolt be érdeklődésünkre, hogy az árusok nagy része rendelkezik termelői és forgalmazói engedéllyel. Vannak természetesen olyanok, akik még nem vehették át a polgármesteri hivataloktól ezeket az iratokat, ugyanis – akárcsak országszerte történik – azok még nem mindenütt készültek el.

Az igazgató egyetlen olyan esetről tud, amikor egy asztalbérlő lemondott bérleti jogáról, mert túl bonyolultnak tartotta az iratbeszerzést, idős kora miatt már nem vállalkozott az utánajárásra. Amúgy nem tud arról, hogy bárki is visszalépett volna az ügyintézés bonyolultsága miatt a termelői-eladói foglalkozástól.

Sok termelő panaszkodik

A marosvásárhelyi Lajos király (Cuza Voda) utcai piacon egy Nyárád menti néni, aki salátát, spenótot, petrezselyemzöldet árult többek között, sopánkodva panaszkodott: „Miért akarnak belőlünk írnokot csinálni? Nem elég, hogy ásunk, kapálunk, veteményezünk, gyomlálunk, most még hivatalos papírokat is tanuljunk meg kitölteni?\"

Mellette egy fiatal férfi, aki medvehagymát árult, rátromfolt – ő most hogyan számoljon el az erdőben gyűjtött medvehagymájával? Ha szabad ezt árusítani – márpedig szabad –, akkor ne kérjenek tőle termelői igazolványt, mert a medvehagymát nem ő termesztette.

Egy másik árus, aki Maros menti településről hozott zöldséget, békésebben viszonyult az új előíráshoz: „Annyi mindent átéltünk már, hogy ez az új módi már nem ijeszt meg. Eddig is beszereztünk minden szükséges hivatalos papírt, ezután is be fogjuk szerezni. Csak épp ne sürgessenek vele, mert mi nem parancsolhatunk a községházának, hogy most azonnal adja a papírokat\".

Kolozsvári terepszemlénken eközben azt hallottuk, egyelőre csak a hátrányait érzik annak, hogy május elsejétől csak termelői bizonylattal lehet a piacon zöldséget árulni. A Hóstát (Mărăşti) lakónegyedi piacon zöld spárgát kínáló termelő például érdeklődésünkre elpanaszolta, a bizonylat kiváltásával járó bürokrácia szinte ellehetetleníti őket, „csak a ráköltés meg az utánajárás van vele, az egész hercehurca pedig mintegy 30-50 lejbe kerül\".

Felvetésünkre, hogy akkor ezek szerint az intézkedés előnyeit nem élvezik, egy kicsit közelebb hajolva hozzáfűzte: jó lenne persze, ha „ezektől\" a viszonteladóktól megszabadulnának, de ehelyett azt tapasztalták, hogy inkább a termelőket ellenőrzik a rendőrök, akik állandóan a nyakukra járnak.

„Most is ezt a szerencsétlen öregasszonyt vegzálják – mutatott a szomszédos standra, ahol azelőtt két perccel épp egy rendőr vett fel jegyzőkönyvet –, aki a saját salátáját hozta ki a piacra\" – adott hangot panaszának a termelő. Az egyik vevő ugyanakkor kérdésünkre elmondta: őt különösebben nem izgatja a rendelkezés, bár ő is szívesebben vásárol őstermelőtől, mint viszonteladótól.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás