Csak araszolgatva haladnak Csíkszéken a visszaszolgáltatással

Csak araszolgatva haladnak Csíkszéken a visszaszolgáltatással

Fotó: Kristó Róbert

Többségben vannak azok a csíkszéki települések, ahol jócskán le vannak maradva a birtoklevelek kiállításával. Az érintettek szerint legalább öt–tíz évre lenne szükség a teljes tisztázásra, a procedúrát azonban egy év alatt kell lebonyolítaniuk.

Kömény Kamilla

2016. január 28., 12:402016. január 28., 12:40

A Cioloş-kormány a tavalyi év legutolsó kormányülésén döntötte el, hogy egy évvel elhalasztja a 2013-ban elfogadott, 165-ös számú törvény ama cikkelyének alkalmazását, amely szerint 2016. január elsejéig a helyi és megyei földosztó bizottságoknak véglegesen rendezniük kell az elkobzott ingatlanok (földek, erdők) visszaszolgáltatását. Rákossy Botond József csíkszeredai földmérő szerint nem valószínű, hogy a hátralévő munkát el lehetne végezni egy esztendő alatt.

Mint mondta, a munka volumenét tekintve legjobb esetben is legalább 5–10 évre lesz szükség, hogy teljesen tisztázottakká váljanak a birtokviszonyok. „A munkát mindeddig elsősorban az hátráltatta, hogy a birtoklevelek kiadásához szükséges parcellázási tervek – amely által azonosítható, hogy hol helyezkedik el pontosan az adott terület – egyelőre nem készültek el.

Ez rengeteg problémát szült, mivel korábban parcellázási terv hiányában is kiadták a birtokleveleket. Most pedig az emberek vitatkoznak, hogy hol is van az érintett terület. A másik fő probléma, amelyre a parcellázási tervek készítése során derült fény, hogy a kiállított birtoklevelek jelentős része hibás. A kiadott birtoklevelek mintegy 80 százalékában kisebb-nagyobb hibák vannak. Ez azt jelenti, hogy megyeszinten 100 ezer körüli birtoklevelet kell kijavítani\" – nyilatkozta a szakember.

Azt is megtudtuk, a hibák jelentős része olyan jellegű, hogy a megyei földosztó bizottságnak is láttamoznia kell, az intézmény ellenőrzésén azonban az elmúlt időszakban egyetlen birtoklevél sem felelt meg. Rákossy tudomása szerint eddig megyeszinten mindössze 3–4 településen fogtak hozzá a teljes közigazgatási terület tisztázásához. Ahhoz, hogy a birtokviszonyok minél rövidebb idő alatt rendbe kerüljenek, elsősorban az önkormányzatoknak kellene pénzalapokat előteremteni erre a célra. Azt követően a kataszteri hivatal kellene kompromisszumokat kössön, hogy az elmúlt 25 évben kiadott birtokleveleket, amennyiben azok nem jogsértők, minden apróság miatt ne dobják vissza – fejtegette a földmérő mérnök.

Néhány apró előrelépés

Megtudtuk: egy közepes település esetében (10 ezer hektár alatti közigazgatási területtel) hektáronként hozzávetőleg 70–80 lejbe kerül a parcellázási tervek elkészítése és a birtoklevelek kiállítása. Amennyiben ezzel a munkával elkészülnek, a területeket hivatalból a telekkönyvbe is bejegyzik, ezzel pedig pluszkiadásokat lehet megspórolni. Ezáltal a külterületeket a lakosság pénzbeli hozzájárulása nélkül rendezni lehetne – mutatott rá Rákossy.

Megjegyezte, ezzel szemben, ha magánszemélyként fizetné meg valaki a munkálatokat, az több száz lejbe kerülne az illetőnek – mivel az kevésbé költséghatékony, mint ha nagy területen dolgoznának a szakemberek. Pozitív előrelépés történt az ügyintézésben a geodéták egyesületének tavaly októberi nyílt levelének köszönhetően, amely szerint a Hargita Megyei Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivatal vezetője a földterületek visszaszolgáltatásának eleve nehézkes folyamatát minden lehetséges eszközzel igyekszik akadályozni. Mint azt a szakember elmondta, elérték, hogy a birtoklevelek másolatáért ne kelljen fizetni, azt a kataszteri hivatal ingyen kiadja, illetve nem szükséges a telekkönyvezéshez a személyi kód sem.

A törvény nem segíti a haladást

Több csíki községvezetőt is megkerestünk arról érdeklődve, hogyan haladnak a birtokba helyezésekkel. A polgármesterek többsége elismerte, bár fontosnak tartják a földügyekkel való foglalkozást, azok tisztázását, a munka nagy terjedelme miatt lassan haladnak. Azt is többen megjegyezték, hogy jelentősen hátráltatta munkájukat a 165-ös törvény, amely miatt mintegy két évig teljesen ellehetetlenítették az előrelépést.

Csíkrákoson tavaly kezdték el a földek felmérését, azaz a birtokba helyezések folyamatát. Egészen addig nem állt rendelkezésükre sem megfelelő szakember, sem megfelelő eszköz. Miután alkalmaztak egy földmérő szakembert, és vásároltak egy megfelelő GPS-eszközt, az év folyamán 300 hektár területet sikerült felmérni – a parcellázási tervekhez is szükséges formában. Jelenleg a felmért állomány tisztázása zajlik – tájékoztatott Császár Attila. A polgármester elmondta azt is, hogy innentől kezdve elsősorban a földtulajdonosokon és a kataszteri hivatalon áll, hogy hogyan halad a munka. Megemlítette azt is, hogy habár a helyiek 25 évet vártak, hogy tisztázhassák birtokaikat, most mégis úgy tapasztalják, nem veszik komolyan az eljárást.

Csíkdánfalván is kevés a tisztázott tulajdonjog, ahogy Bőjte Csongor Ernő polgármester fogalmazott, az elmúlt években a 165-ös törvény életbelépése után csak „állnak, s várnak\", nem tudnak haladni. Ugyan Csíkmadarason a 90-es évek elején a földeket visszaszolgáltatták tulajdonosaiknak, viszont nagyon kevés birtoklevelet állítottak ki. A község önállósodásakor (2002-ben) pedig már el volt lehetetlenítve a birtoklevelek kiszolgáltatása. Bíró László polgármester szerint ennek az az előnye, hogy most már korszerű eszközök állnak a rendelkezésre, így szakszerű, hibátlan birtokleveleket tudnak kiadni. Ugyan ezen már dolgoznak, de egyelőre azok csupán kis hányadát tudták kiállítani.

Lassan haladnak ez ügyben Tusnád községben is, ahol az önkormányzat felelős szakembere számolt be arról, hogy az erdős területek jogi személyek esetében 99 százalékban birtokba vannak helyezve, a verebesi közbirtokosság területei is rendben vannak, már be vannak jegyezve a telekkönyvbe. A tusnádi közbirtokosság esetében pedig egy 2500 hektárnyi területre kell még elkészüljön a parcellázási terv. A mezőgazdasági területek parcellázási terveivel azonban még dolgozniuk kell, hogy le lehessen tenni a kataszteri hivatalhoz. A legnagyobb nehézség, hogy sok módosítást kell eszközöljenek, leggyakoribb hiba a mellékletekben szereplő nevek miatt adódik.

Harmincezer hektárnyi adminisztratív területe van Kászonaltíznek, amelynek mintegy 55 százalékát sikerült eddig felmérni, kitisztázni – közölte András Zoltán polgármester. Ezekre a parcellákra nemcsak birtoklevél van kiállítva, hanem telekkönyvezve is van többségük. Pár éves kihagyás után idén újra dolgozni kezdtek a szakemberek, jelenleg is három terv van kifüggesztve véleményezésre. Amennyiben nem változnak a törvényi feltételek, a földmérők véleménye szerint még 2–3 éves munka vár rájuk.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás