„Meg lehet élni a komolyan vett gazdálkodásból”

„Meg lehet élni a komolyan vett gazdálkodásból”

Fotó: Veres Nándor

Tíz év után is nehéz megértetni a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) ügyfeleivel, hogy a pénz a munkáért jár, és nem a tulajdonjogért – fogalmaz Haschi András, az intézmény Hargita megyei vezetője, akivel többek közt a támogatási rendszer hiányosságairól, a székelyföldi megye mezőgazdaságának állapotáról beszélgettünk.

Kömény Kamilla

2016. február 11., 13:022016. február 11., 13:02


– Tízéves működését ünnepli idén a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA). Az Európai Unióhoz való csatlakozás alapfeltétele volt, hogy létrejöjjön egy olyan hivatal, amely a gazdák által igényelhető támogatási kérelmeket elbírálja, és a pénzeket kiosztja. Hogyan működik ma a gyakran bírált intézmény?

– Sajnos azt kell mondanom, hogy ami a kifizetéseket illeti, újra visszaestünk arra a pontra, ahol 10 éve voltunk. 2007-ben iktattuk ugyanis az első igényléseket, azokat csak 2008-ban fizettük ki úgy, hogy még azelőtt elvettük a következő évi támogatási kérelmeket, mielőtt a korábbit kifizettük volna. Idén is hasonló helyzetben vagyunk: a 2015-ös kéréseket elvettük tavaly, valami minimális pénzeket ugyan kifizettünk decemberben, de a teljes kifizetés csak a várhatóan márciusban elkezdődő idei kérelmezési időszak után történik meg. Időközben persze volt nyolc év, amikor a kifizetések teljesen rendben zajlottak.

Volt arra is példa, hogy még az igénylés évében, szilveszterig ki tudtuk fizetni a teljes öszszeget az igénylőknek. Érdemes tudni, hogy 2007-ben indultunk egy agrárpolitikai programmal, amely 2013-ig tartott. A 2014/2020-as időszak egyéves késéssel indult tavaly, amely egy teljesen új rendszer kialakítását igényelte, emiatt haladunk ilyen lassan.

– Achim Irimescu mezőgazdasági miniszter a keddi bizottsági ülésen azt mondta, 2020-tól felszámolhatják a két kifizetési ügynökséget, az APIA-t és Vidéki Beruházásfinanszírozási Ügynökséget (AFIR). Mi a véleménye erről?

– Minden új mezőgazdasági ciklusban feltevődik a kérdés, hogy lesz-e egy következő éves periódus. 2007-ben sem tudtuk, hogy lesz egy 2014/2020-as vidékfejlesztési program, most, 2016-ban sem tudjuk, hogy lesz-e 2021/2027-es időszak. Ezek olyan dolgok, amelyeket nem mi döntünk el, hanem az Európai Unió tagországai. Én itt túl kicsi vagyok ahhoz, hogy beleszóljak, de megtörténhet, hogy valóban nem fogunk majd létezni. Véleményem szerint egyelőre túl korai erről beszélni.

– Mit gondol, mi az, amiben az APIA erős jelenleg Hargita megyében? Milyen célokat fogalmaztak meg idénre?

– Erősségünk a rugalmasság: törekszünk arra, hogy ha egy gazda bejön az ügynökséghez, azt ne tegye hiába, tudja elintézni a papírügyeit. Amiben tudunk, segítünk, persze a törvényes kereteken belül. Talán emiatt alakult ki egy jó viszony a gazdáink és alkalmazottaink között. Persze 10 év munka után már a kollégák sem olyanok, mint a kezdetekkor: van, aki jobb, türelmesebb, és van, aki gyengébb, türelmetlenebb.

Ugyanakkor vannak időszakok, amikor a munka milyensége és mennyisége miatt kevésbé türelmesek a kollégák, de néha a türelmetlenség jellemző a gazdákra is, ami szintén érthető. Idén megpróbálunk javítani azokon a dolgokon, amelyeken tudunk, szeretnénk, hogy a gazdák is hasonlóan tegyék. Egymásért vagyunk, munkánkat is csak közösen tudjuk jól végezni, emiatt azt javaslom, hogy közösen próbáljunk a viszonyunkon, közös munkánkon javítani.

A célunk mindig is az volt, hogy minél több pénz bejöjjön a megyébe. A gazdák az elején nem hitték, hogy pénzt fognak kapni, később viszont már kötelező érvényűnek tekintették a dolgot. A mai napig, 10 év után sem értik meg az ügyfeleink, hogy ez a pénz a munkáért jár és nem a tulajdonjogért. Tehát ha egy bérlő megműveli a földet, annak jár a támogatás, nem pedig a tulajdonosnak.

Visszatérve a célokra: Hargita megye teljes mezőgazdasági területe 360 ezer hektár, és mi azt szeretnénk, hogy ebből minél többre igényeljenek támogatást. A legnagyobb terület, amire támogatást igényeltek az elmúlt 10 évben, az 195 ezer hektár volt. Az évek során ez a szám 185 ezer és 195 ezer között ingadozott. Erre a területre viszont nagyon sok a gazdánk.

Összehasonlításként: Konstanca megyében 10 ezer támogatott gazda dolgozik 500 ezer hektáron, míg megyénkben jelenleg 26 ezren gazdálkodnak a mintegy 195 ezer hektáron. Tavaly volt az első olyan év, amikor drasztikusan csökkent a gazdaszám, amikor is hatezer gazda megértette, hogy ha nem gazdálkodik, akkor inkább hivatalosan is adja bérbe területeit. A gazdák számának csökkenése normális tendencia, ettől eltekintve a terület hasonló méretű marad, hiszen a gazdálkodók átveszik azokat a tulajdonosoktól. Így a tulajdonosok a bérből tudják kiegészíteni jövedelmüket, míg a gazdálkodók a támogatásból. Ha ez így megy tovább, két év múlva ugyan meglesz a 195 ezer hektárnyi terület, de a gazdák száma 15 ezerre csökkenhet.

– Meg lehet élni ma gazdálkodásból Hargita megyében? Milyen mértékben segítenek a támogatások?

– Meglátásom szerint ha a gazda komolyan veszi a szerepét, akkor ugyan nem tud meggazdagodni, de egészen biztos, hogy meg tud élni a foglalkozásából. Emiatt is biztatjuk a gazdákat, hogy bármilyen mértékű összeg is a támogatás, érdemes élni azzal.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás